Dom o powierzchni lekko ponad 300 m2 położony w jednej z lubelskich dzielnic, łączy w sobie klasyczną elegancję z nowoczesnym minimalizmem. Wnętrza oraz bryła dobrze wpisuje się w nurt Quiet Luxury ( czyli „cichy luksus”). Dom zarówno w swoim wnętrzu jak i otoczeniu tworzy harmonijną, wyrafinowaną całość, której podstawą są naturalne materiały wysokiej jakości, neutralna paleta barw oraz dbałość o detal. Wnętrze przenika się z ogrodem, a część dzienną (salon, kuchnię, jadalnię) otula 250 m2 tarasu, widocznego przez duże przeszklenia. Czuć tu spokój, komfortowa przestrzeń sprzyja rodzinnym spotkaniom, a każdy domownik ma swoje ulubione miejsce relaksu.
Kluczowe barwy w aranżacji to koniakowe odcienie drewna, naturalny kamień w tonacji chłodnego beżu, tkaniny w kolorach lnu oraz akcenty stonowanej oliwkowej zieleni. Efektu subtelnego luksusu dodają eleganckie lampy wykonane ze szkła, czarnego metalu z akcentami szczotkowanego mosiądzu oraz różnorodne struktury jakościowych materiałów takie jak tkaniny o grubym splocie czy kamień naturalny z podkreśloną strukturą. Większość elementów składowych wnętrza zostało wykonanych na specjalne zamówienie np. kolorystyka lamp, drzwi przeszklone i drewniane przesuwne, meble. Przepiękną dekoracją tworzy oryginalny obraz, wykonany w technice emalii przez warszawską artystkę - Bognę Jarzębską. Obraz ten, jest jednocześnie dwuskrzydłowymi drzwiami do gabinetu. Jako oddzielne połówki tworzy zestaw obrazów, po zsunięciu zaś zaskakującą całość, która przykuwa wzrok. Wnętrza wszystkich pomieszczeń przenikają się wzajemnie. Efekt taki uzyskano zarówno dzięki wysokim drzwiom przesuwnym chowanym w ścienną kasetę, jak również przez powtarzalność kolorystyki i materiałów. To wszystko tworzy efekt spójności i odczucie spokoju.
Układ domu jest niezwykle funkcjonalny, doskonale dopasowany do stylu życia jego mieszkańców. Rozmieszczenie pomieszczeń było starannie przemyślane, aby codzienność była w tych przestrzeniach lekka. Jest duża garderoba przy wejściu, wprojektowano spiżarkę z dodatkową częścią kuchenną, wykorzystano antresolę jako przytulną przestrzeń dzienną dla dzieci. Najpierw powstał zarys układu wnętrza, który kolejno przybrał wynikającą z niego bryłę. Wzdłuż osi wejścia znajduje się hol prowadzący do otwartej części dziennej, a całość wieńczy sześciometrowej wysokości okno. Elewacja jest prosta, bez zbędnych ozdobników, natomiast kluczową rolę wizualną odgrywa dach wykończony łupkiem kamiennym. Fragment frontowej elewacji domu obłożony jest naturalnym kamieniem w odcieniach chłodnego beżu. Dzięki zastosowaniu takich materiałów dom idealnie osadza się w przestrzeni ogrodu.
Projekt: Urszula Mrozek
Data ukończenia realizacji: 2024 r.
Zdjęcia: Rafał Chojnacki
Zdjęcia: Łukasz Gorajek
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!