Niewielkie, 40 metrowe mieszkanie znajduje się w jednej z Katowickich dzielnic – w Brynowie. Osiedle zlokalizowane jest przy granicy Katowickiego Parku Leśnego. Jest to największy obszar zielony Katowic. Łączy się z Parkiem Muchowiec, Lasem Murckowskim i Rezerwatem przyrody Ochojec.
Inspiracją do jego aranżacji była natura i wyjątkowe plakaty poznańskiej artystki Kasi Nowakowskiej.
Kolory, formy i materiały użyte we wnętrzu nawiązują do natury. Zielone ściany, tkaniny, dodatki oraz naturalne materiały uzupełniają się z formą łuków nawiązujących do uproszczonych form terenu występujących w krajobrazie. Zielona kolorystyka wita nas już od progu mieszkania, gdzie w holu rozpoczyna się zabudowa regału na książki i ozdoby. Blendy w formie łuków dyskretnie skrywają karnisze zasłon, a od strony biblioteczki tworzą łuk z zasłoną maskującą telewizor. Dzięki takiemu rozwiązaniu ściany wnętrza nabierają teatralnego charakteru.
Dominującą formą wnętrza jest zabudowa aneksu kuchennego, otwartego na salon. Jego obłości, okrągłości, półkola i łuki nawiązują w sposób dosłowny do form z plakatów i tych występujących w krajobrazie naturalnym. Zabudowa kuchni posiada mnóstwo ukrytych schowków, szafek niewidocznych na pierwszy rzut oka.
We wnętrzu wszystkie meble zostały wykonane z naturalnych materiałów: drewniana konstrukcja sofy ze skórzanymi paskami, stołki barowe, wełniany dywan, drewniany stolik kawowy zaprojektowany przez architektów wnętrza, inspirowany podobnie jak wnętrze naturą i plakatami.
Wnętrze sypialni potraktowano w sposób minimalistyczny stosując podobnie jak w pozostałej strefie nawiązania do natury. Ascetyczna, drewniana forma łóżka została uzupełniona asymetrycznym zagłówkiem z fornirowanej, dębowej płyty i miękkimi, welurowymi kołami.
Pomimo naturalnego charakteru całej przestrzeni w łazience postawiono na kontrast, szanując zastany tam materiał. Pozostawiono surowy betonowy sufit oraz fragment ściany, które pełnią rolę doskonałego tła dla „bajkowej” formy żółtej zabudowy meblowej z umywalką.
(”Chałpa” z gwary śląskiej znaczy „dom”)
www.widawscy.pl
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!