Projekt nowej siedziby Netizens sp.z o.o. zakładał stworzenie miejsca pracy, w którym około pięćdziesięciu pracowników chętnie spędzi również czas wolny i odpocznie zwiększając swoją kreatywność. Na potrzeby biura wynajęto poprzemysłową powierzchnię w Fabryce Porcelany: dwa piętra o powierzchni około 800m2. Aranżacji poddano 500m2, a pozostała część została przeznaczona na rezerwę lub najem.
Układ ścian działowych zaprojektowano tak, by centralna część pierwszego poziomu tworzyła otwartą przestrzeń, którą można aranżować w dowolny sposób. Została ona uzupełniona o meble i indywidualne zabudowy meblowe tworząc miejsca spotkań o różnym charakterze. W tej przestrzeni pracownik może spotkać się z klientem lub w "budce telefonicznej" może odbyć prywatną rozmowę, a zespół projektowy może przeprowadzić wewnętrzną naradę wykorzystując różnego rodzaju zasłony, parawany, tablice do notowania czy rzutniki.
Również ze względu na niewielką ilość okien w lokalu zdecydowano się na otwarcie przestrzeni, by promienie słoneczne penetrowały przestrzeń możliwie daleko, a pracownicy nie czuli przytłoczenia.
Pokoje zamknięte otrzymały działy i osoby, których praca wymaga utrzymania tajemnicy, ale również tu stworzono miejsca do pracy i rozrywki poza biurkiem. Dla spotkań wymagających prywatności przewidziano dwie salki konferencyjne ze ścianami pełniącymi funkcję ekranów dla rzutników i tablic, a w jednej z nich stół można wykorzystać do gry w ping-ponga.
Dział programistów wydzielono od strefy relaksu zabudowanymi szafami na rzeczy osobiste pracowników, gdzie każda z osób ma półkę oznaczoną rysunkiem zgodnym z rysunkiem na biurku. Wzdłuż okien zaprojektowano podłużne siedzisko do pracy kreatywnej oraz magazynowania sprzętów. Przechodząc od wejścia przez strefę relaksu, za sekretariatem z charakterystyczną ladą w firmowym czerwonym kolorze znajduje się pokój prezesa również podzielony na strefy za pomocą pamiątkowego głazu z planu teledysku ACDC, przy którym pracowała firma Netizens.
Poziom drugi to miejsce spotkań całej firmy oraz miejsce pracy dwóch działów. To tu znajduje się główna kuchnia i amfiteatr, który służy do spotkań, wspólnego oglądania filmów i spożywania posiłków. W głównym przejściu stworzono strefę ekspozycji maszyn wyprodukowanych przez firmę Netizens.
Wnętrze uzupełniono o grafiki charakterystyczne dla firmy opisujące dzieje powstania Netizens czy hashtagi z hasłami i powiedzeniami pracowników.
Przestrzeń biura ma charakter otwartej przestrzeni tzw. open space, która pozwala pracować w dwóch modelach: tradycyjnie przy biurku oraz nieformalnie np. na kanapie czy specjalnie zaprojektowanym urządzeniu-meblu. Każdy z pracowników ma swoje biurko, ale w ramach zmiany projektu zmienia on również swoje miejsce, by cały team projektowy siedział razem. Ma to na celu integrację firmy i uzyskanie efektywnej współpracy. By ułatwić pracownikowi odnalezienie się w nowym miejscu na biurku znajdzie on naklejkę z symbolem, a taka sama naklejka w szafie wskaże mu jego miejsce na osobiste rzeczy.
W sercu każdej z kondygnacji znajduje się strefa kreatywna co służy kontaktom międzyludzkim, wymianie poglądów, kreatywności oraz prezentacji firmy klientowi. Swobodną atmosferę pracy zapewniają meble zaprojektowane indywidualnie i wykonane z płyt OSB oraz dizajnerskie meble.
Płyty OSB potraktowano niemal jak plastyczny materiał, który wykończony na różne sposoby tworzy różnorodne przestrzenie i jest przyjazny dla portfela inwestora. Ich surowość doskonale współgra z poprzemysłowymi wnętrzami, gdzie zdecydowano się na wyczyszczenie ceglanych ścian, odkrycie żelbetowych stropów oraz charakterystycznych słupów oraz wypolerowanie betonowych posadzek.
By ułatwić poruszanie się po powierzchni biura na drzwiach wejściowych oraz podłogach wyklejono informację wizualną.
Siedziba Netizens to biuro stworzone z myślą o ludziach i dla ludzi. To miejsce tętniące życiem nawet przy biurkach, gdzie każdy ma możliwość zapisania swoich przemyśleń na ścianach pomalowanych farbą tablicową czy odpoczynku na leżankach. Tu każdy ma czuć się swobodnie, może aranżować przestrzeń do swoich potrzeb, uczuć i charakteru spotkań. Koncentrować może się zarówno indywidualnie w ciszy jak i zespołowo przy grze np. w piłkarzyki. A jeśli nie ma czasu na spacer po biurze, to wsiada na hulajnogę. Nowa siedziba Netizens jest spełnieniem snów pracownika o pracy w korporacji na światowym poziomie, to tu chce pracować, żyć, bawić się.
Zapraszamy na stronę: https://www.dnaarchitekci.pl/projekty/biuro-firmy-netizens
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!