Nowoczesna jaskinia architekta

Nowoczesna jaskinia architekta

Dająca schronienie kamienna jaskinia z legowiskiem z mchu i liści, w której ogień był źródłem światła i pozwalał ogrzać się podczas chłodów, była inspiracją do stworzenia projektu 4US inside – wnętrza domu architekta Dominika Respondka. Dominuje w nim czerń, która ma być tłem dla barwnego życia rodziny.


Dominik Respondek, architekt i designer – właściciel pracowni projektowej Otwarte Studio Sztuka z Częstochowy, przy pomocy ciemnych odcieni drewna i surowych materiałów, jakimi jest cegła, czarna ceramika i beton, stworzył przytulną enklawę dla siebie i swoich najbliższych. Miejsce, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i komfortowo. To bardzo nowoczesne, wyposażone w niezbędne urządzenia i starannie dopracowane w każdym detalu miejsce zostało zainspirowane powrotem człowieka do jego pierwotnego bezpiecznego schronienia – jaskini. Początkowo nie było to założeniem architekta, ale takie skojarzenie pojawiło się u niego po ukończeniu realizacji.

Układ domu został tak przemyślany, aby zmieściły się w nim wszystkie niezbędne pomieszczenia dla rodziny z trójką dzieci. Na parterze usytuowany jest obszerny salon otwarty na kuchnię i jadalnię, garderoba, schowek i toaleta. Piętro zajmują natomiast pokój dla gości, który na co dzień pełni także rolę gabinetu, pokoje dla dzieci i łazienka oraz strefa rodziców – sypialnia połączona z prywatną garderobą i łazienką.


mieszkanie architekta
mieszkanie architekta

Mocnymi akcentami barwnymi są ciemne odcienie soczystego drewna i miedź, użyte tu jako detale.


mieszkanie architekta

Tło dla życia rodziny

Pomieszczenia tego domu zaskakują wszechobecną czernią. Jest ona niemal wszędzie: w sypialni, pokoju dziennym, salonie, kuchni, a nawet w łazience. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że mieszkanie w takiej kolorystyce może przytłaczać, a nawet przygnębiać. Nic jednak bardziej mylnego.
Dom ten spełnia rolę ergonomicznego i praktycznego, a zarazem przytulnego miejsca do odpoczynku i wieczornego relaksu. Sprzyjać ma temu ograniczona kolorystyka, w której czerń ma być tłem dla tego, co jest tu najważniejsze – rodziny, jej życia codziennego, przeżywania doznań, emocji i uczuć. Mocnymi akcentami kolorystycznymi wnętrz  stały się rośliny, malarstwo, ubrania, zmieniający się krajobraz za oknem, książki czy kolorowe naczynia w czasie obiadu.

Identycznie, jak w galerii sztuki – potrzebne jest neutralne tło dla lepszego odczuwania tego, co jest najistotniejsze. Według architekta - bez odpowiedniego tła, marginesu, oddechu tracimy możliwość dobrego odbioru mocnych barw, takich jak bukiet kwiatów dla żony, turkus jej letniej sukienki, niedzielne ciasto z owocami... To taka sztuka, która lepiej prezentuje się na neutralnym tle. I to właśnie nim ma być dla naszego życia dom. Dla wszystkich jego kolorów - wyjaśnia Dominik Respondek.


mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta

Sceny świetlne

Czerni jest tu naprawdę dużo. Występuje jako fronty wysokiej kuchennej zabudowy, pojawia się na większości sufitów i ścian. Detale, takie jak np. lampy również są czarne. Światło odgrywa w tych pomieszczeniach niezwykle istotną rolę. Tworzy sceny, dla których idealnym tłem jest właśnie wszechobecna czerń. Architektowi zależało na uzyskaniu oświetlenia scenicznego, akcentującego. Podobnie jak na scenie w teatrze, oświetlenie eksponuje tu detale. Wskazuje miejsca istotne. W odróżnieniu od jasnych wnętrz, w ciemnych mamy kontrolę nad światłem. Warto dodać, że całe oświetlenie mieszkania Dominika Respondka to jego autorskie projekty, bo zawodowo zajmuje się także projektowaniem przedmiotów użytkowych.

Światło odgrywa tu również symboliczną rolę. Nawiązując do ogniska w jaskini, nadaje wnętrzu kameralnego i ciepłego charakteru. 


mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta

Przytulnie... jak w jaskini

Wydawać by się mogło, że czerń jest przeciwieństwem rodzinnego ciepła i przytulności. Architekt wyjaśnia jednak, że dla ludzi pierwotnych najprzytulniejszym miejscem do snu była jaskinia ogrzana ciepłem ognia. Wbrew pozorom materiały takie jak cegła czy kamień, które na pierwszy rzut oka postrzegane są jako zimne, stanowią coś na tyle trwałego, że kojarzą się z bezpieczeństwem. Mamy więc tu „legowisko”, czyli obszerną i miękką sofę dającą poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Do tego kameralne światło o ciepłej barwie ze stojących lamp i ciepłych LED-ów. 


mieszkanie architekta

Przestrzeń dla dzieci

Podmiotem tego wnętrza jest rodzina, a więc również trójka dzieci architekta. One również mają tu czuć się dobrze i swobodnie. Z uwagi na trójkę dzieci, trudno znaleźć w projekcie ścianę pokrytą farbą. Zastosowane materiały poza efektem estetycznym mają walory praktyczne. Aby nie martwić się o podłogi i ściany, celowo więc pokryto je odpornymi materiałami, takimi jak ceramika, cegła czy drewno.
Architekt zadbał o to, aby pokoje dzieci były do siebie podobne. Każde z nich ma ściany, po których można rysować kredą. Dzieci mają pełną dowolność w dekoracjach. Architektowi zależało, aby miały one świadomość, że to wyłącznie ich przestrzeń, ich azyl. Opracował więc pakiet minimalny, zapewniający odpowiednią funkcjonalność. Pomieszczenie o wymiarze 3 x 4 m z oknem po przeciwnej stronie drzwi, to idealny układ, mieszczący szafę, łóżko, miejsce do przechowywania, nauki i rozrywki. Co najważniejsze, wnętrze ma sporą pustą przestrzeń w środku, którą dzieci adaptują na zabawę i ruch.
W pokojach tych pojawia się kolorystyka drewna, bieli i czerni, nawiązująca do pozostałych wnętrz domu, a mimo tego jest tam sporo kolorów ze względu na przedmioty i wyposażenie.


mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta
mieszkanie architekta

Dom architekta - 4US inside

Projekt wnętrz: Dominik Respondek Otwarte Studio Sztuka

Powierzchnia: 162 m2

Realizacja: grudzień 2016

Zdjęcia: Dominik Respondek

źródło: materiały prasowe Adriana Furniture

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!