Targi meblarskie w Mediolanie rozczarowaniem?

Targi meblarskie w Mediolanie rozczarowaniem?

Pod koniec kwietnia 2012 roku odbyła się 51. edycja Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. To miejsce, gdzie od lat prezentowane są trendy, które będą obowiązywać w branży meblarskiej. Tegoroczna edycja jednak nie zachwyciła, a nowości, które tam zaprezentowano, były nieliczne.

Lepiej już było?

Przed kryzysem na mediolańskich targach prezentowane było mnóstwo świeżych pomysłów. W ostatnich latach systematycznie odbudowywały pozycję najważniejszych europejskich targów meblarskich, choć daleko było im do przedkryzysowych edycji. Niestety trudno powiedzieć, że edycja 2012 była lepsza niż poprzednia. Organizatorzy, co prawda, podkreślają, że liczby odwiedzających pokazują, że ta edycja była lepsza niż poprzednie, niemniej aby odnaleźć na nich coś nietypowego trzeba było wytrwale szukać.

-We Włoszech widać kryzys, dało się odczuć, że firmy wystawiające się na targach tną koszty. Przykładem były ekspozycje mebli pokryte matowym lakierem, nie dlatego, że są po prostu modne, ale dlatego, że meble z lakierem o wysokim połysku są o 30-35% droższe. Po prostu widać było oszczędności – tłumaczy Bartłomiej Zbiegień, przedstawiciel firmy zajmującej się sprzedażą zagranicznych mebli w Polsce.

Kwestia kolorów 

Niewiele zmieniło się w kwestii barw - w dalszym ciągu modne są kolory ziemi, szarości i beże. Meble w innych kolorach były prezentowane tylko jako wabik na odwiedzających. Kilka firm zaprezentowało meble jaskrawoniebieskie lub różowe, jednak takie barwy nie sprawdzają się w handlu.

-Producenci zaprezentowali meble, w kolorach, które sprawdzały się już od dwóch lat. Dało się jednak zauważyć obecność bieli, która w ubiegłym roku była w odwrocie. W dalszym ciągu nie ma jednak mody na czarne meble – opowiada specjalista.

Popularnością w dalszym ciągu cieszą się także naturalne skóry i tkaniny służące do wykończenia mebli wypoczynkowych i gabinetowych. W przypadku mebli drewnianych w dalszym ciągu popularny jest orzech w różnych odcieniach. Ubiegłoroczna nowinka, czyli wędzony dąb odszedł w zapomnienie.

Inwazja dywanów

Ciekawostką jest, że na większości sotisk zauważyć można było dywany - głównie postarzane, pozszywane z mniejszych części i powycierane

-W połączeniu z meblami prezentowały się interesująco, przy czym jest to raczej chwilowy trend, który w Polsce raczej się nie przyjmie – mówi Bartłomiej Zbiegień

Co trafi na polski rynek?

Większość propozycji producentów od ubiegłorocznych różniła się niewielkim liftingiem – same bryły mebli zmieniły się w niewielkim stopniu. Dało się zauważyć wiele ścianek meblowych cieszących się niegasnącym zainteresowaniem na włoskim rynku.

Lepiej zaprezentowali się producenci mebli klasycznych. Ciekawą kolekcję przedstawiła firma Bruno Piombini, ale jej ekspozycja była zamknięta dla zwykłych zwiedzających i mogli ją odwiedzić tylko wybrani klienci. -Zaprezentowali bardzo zgrabne, dość lekkie stylistycznie meble klasyczne i co dość istotne dostępne w przystępnych cenach. Już wkrótce będzie można je oglądać w Polsce – opowiada Bartłomiej Zbiegień

Ciekawa okazała się także nowa kolekcja Selva prezentująca rozwiązania do jadalni. Co prawda w tym roku Poliform wyróżniał się w mniejszym stopniu niż w poprzednich edycjach targów, jednak to tam można było zobaczyć absolutną nowość – ławę z giętej blachy, pokrytą fornirem.

-Zanika natomiast trend zewnętrznych przeszyć. Promuje go jeszcze Baxter, który takie rozwiązanie rozpowszechnił. Firma Cierre zaprezentowała ciekawe łóżko, gdzie w taki sposób przeszyty jest zagłówek z osobnych poduszek, które wyglądają, jakby były oparte o ścianę, podczas gdy w rzeczywistości są zintegrowane z ramą.

Tegoroczne mediolańskie targi, mimo euforii organizatorów, nie należą więc do najbardziej udanych w ostatnich latach, nie wspominając nawet o czasach przed kryzysem.

Opracowanie i zdjęcia: Max-Fliz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!