Plisowane lampy

Plisowane lampy

W 2010 r. Issey Miyake zaprojektował kolekcję '132.5', w której zastosował nowatorską metodę plisowania tkanin przy pomocy modelowania komputerowego, umożliwiającą nadanie ubraniom rzeźbiarskich, trójwymiarowych form inspirowanych sztuką origami. Teraz metodę tę zastosował projektując kolekcję lamp 'In-Ei'.

Nazwa kolekcji 'In-Ei' w języku japońskim oznacza 'cień, podejrzenie, niuans'. Kluczowymi dla jej koncepcji kwestiami było dążenie do uzyskania niezwykłych efektów rozproszenia światła oraz wykorzystanie do produkcji obiektów tkaniny uzyskanej w procesie recyklingu. Włókna, z jakich powstały lampy, zostały wytworzone z plastikowych butelek. Taka metoda umożliwia redukcję zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla o 40% w porównaniu z produkcją nowego materiału.

Seria 'In-Ei' składa się z lampy podłogowej, stołowej i wiszącej. Wszystkie one powstały przy użyciu matematycznych zasad modelowania 2D i 3D (podobnie jak kolekcja '132.5'). Lampy – jak ubranie – można złożyć do niemal zupełnie płaskiej postaci, a następnie 'rozciągnąć', nadając różnorodne, trójwymiarowe kształty.

Artystyczna wizja projektanta łącząca inspirację tradycyjnymi japońskimi lampionami z nowoczesnymi metodami projektowania bazującymi na obliczeniach matematycznych i zaawansowaną technologią produkcji materiału jest kolejnym dowodem na niezwykłą umiejętność Miyake do interpretowania tradycji, która odżywa we współczesnych formach.

Fot. dailytonic

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!