Dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Na szczycie gdańskiej kamienicy, z bezpośrednim widokiem na Motławę i historyczną panoramę Starego Miasta, powstał dwupoziomowy apartament zaprojektowany jako wakacyjny dom dla pary amerykańsko-japońskiej. Projekt autorstwa pracowni Sikora Wnętrza łączy inspiracje japandi z lokalnym kontekstem Wyspy Spichrzów, stawiając na materiały, funkcjonalny układ i wyraźnie zdefiniowane detale.

Układ funkcjonalny i relacja z miastem

Podstawą projektu jest klarowny podział przestrzeni, inspirowany organizacją domu jednorodzinnego. Dolny poziom apartamentu pełni funkcję strefy dziennej, w której salon, kuchnia i jadalnia pozostają otwarte i powiązane widokowo z panoramą Gdańska. Duże przeszklenia kierują uwagę na Motławę i dachy historycznych kamienic, dzięki czemu miejski krajobraz staje się stałym elementem codziennego użytkowania wnętrza. Komunikację pionową rozwiązano w sposób, który jednocześnie porządkuje przestrzeń i nadaje jej charakter – most zawieszony nad salonem prowadzi do kameralnego miejsca pracy na antresoli. To element wyraźnie zaznaczony, ale podporządkowany całości układu. Górna kondygnacja została przeznaczona na strefę prywatną, z sypialnią główną, garderobą oraz przestronną łazienką, co pozwala na wyraźne oddzielenie funkcji dziennych od wypoczynkowych.


Dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Materiały, kolorystyka i detal

Projekt opiera się na ograniczonej, ale konsekwentnie prowadzonej palecie materiałowej. Drewno stanowi główny budulec atmosfery wnętrza – pojawia się w podłogach, zabudowach meblowych, schodach oraz detalach wykończeniowych. Jego ciepły rysunek zestawiono z chłodniejszymi akcentami kolorystycznymi, w tym z błękitem zastosowanym na wybranych ścianach oraz elementach instalacyjnych. Ten kontrast porządkuje przestrzeń wizualnie i nawiązuje do otoczenia, w którym woda i cegła są równie istotne jak naturalne materiały. W łazienkach zastosowano bardziej zróżnicowane środki wyrazu: wzorzyste płytki, motywy inspirowane naturą oraz geometryczne podziały posadzek. Uzupełnieniem są elementy armatury w szczotkowanym wykończeniu, które podkreślają techniczny charakter stref mokrych bez nadmiernego dekorowania przestrzeni.

Zobacz też: Mieszkanie z nowoczesnymi akcentami na Muranowie

Dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

Świadome łączenie kultur i rozwiązań technicznych

Wyposażenie apartamentu dobrano w sposób selektywny, łącząc przedmioty i meble pochodzące z różnych kręgów kulturowych – od polskiego rzemiosła, przez projekty japońskie, po elementy zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych i Australii. To zestawienie nie ma charakteru kolekcjonerskiego, lecz funkcjonalny, podporządkowany codziennemu użytkowaniu. Istotnym detalem są kamienne progi wykonane z naturalnych głazów, które pełnią zarówno rolę praktyczną, jak i symboliczną, odwołując się do tradycji budowlanych obecnych w różnych kulturach. Równie dużą wagę przywiązano do oświetlenia – zastosowane szynoprzewody z regulowanymi oprawami umożliwiają precyzyjne modelowanie światła w poszczególnych strefach apartamentu. Światło pełni tu funkcję porządkującą i informacyjną, podkreślając strukturę materiałów oraz logiczny układ wnętrza. Całość tworzy przestrzeń spójną, wyważoną i czytelną, zaprojektowaną z myślą o długofalowym użytkowaniu, a nie krótkotrwałym efekcie wizualnym.

 
 

Dwupoziomowy apartament na Wyspie Spichrzów w Gdańsku – metryczka projektu

Lokalizacja: Gdańsk / Polska
Projekt:  Sikora Wnętrza
Typ: mieszkanie
Zdjęcia: Tom Kurek

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!