Fornir – naturalny czy modyfikowany?

Fornir – naturalny czy modyfikowany?

Przy wyborze drzwi oba te materiały cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Nic dziwnego, gdyż fornir w każdej wersji, jest trwały, ładny i ekologiczny

Fornir naturalny – solidność polskiego dębu

Fornir to bardzo cienkie (0,1-0,5mm) płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew. Tak pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień. Fornir jest znakomitą alternatywą dla litego drewna. Pozwala cieszyć się urokliwą fakturą oraz szlachetnym wyglądem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu typowych wad, jak skrzypienie czy odkształcanie. Fornir naturalny budzi skojarzenia z solidnymi drzewami z polskich lasów. Linia drzwi wewnętrznych ARAMIS z oferty firmy INVADO, to właśnie przykład elegancji i trwałości, gwarantowanej przez wysokiej jakości fornir dębowy lub bukowy. Dostępne w wersji pełnej lub z czterema rodzajami przeszkleń, będą świetnym uzupełnieniem zarówno tradycyjnych, jak i nowocześnie zaaranżowanych wnętrz.

Fornir modyfikowany – z nutą egzotyki

Pozyskiwany jest często z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach, w krajach takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej czy Gwinea. Drewno jest skrawane na arkusze, które po usunięciu wszelkich wad, poddaje się zabarwianiu przez wewnętrzną strukturę pokrywaną obustronnie klejem, układaną w specjalną stosy i w końcu prasowaną. Podczas prasowania wewnątrz kłody formułuje się właściwy wzór, rysunek drewna. Fornir modyfikowany ma nad naturalnym tę przewagę, że gwarantuje idealnie spójny odcień oraz strukturę słojów. Dzięki technologicznej ingerencji we włókno drzewa, każdy arkusz wygląda identycznie, pozbawiony jest też niedoskonałości w rodzaju przebarwień czy dziur spowodowanych przez owady. Niektórych jednak ten argument nie przekonuje. Uważają że modyfikowanej okleinie brak charakterystycznego uroku niepowtarzalności. Zdania są podzielone, ale faktem jest, że modyfikowany fornir bardzo stylowo prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. INVADO posiada w swojej ofercie wiele linii drzwi wykonanych z tego materiału. Przykładem są modele PLANO, QUADRO czy DOMINO, dostępne między innymi w dekorach wenge czy orzecha amerykańskiego.

A może okleina?

Wysokiej jakości okleina wcale nie musi być towarem drugiej kategorii. Firma INVADO, jako jedyna w Europie, może pochwalić się produkcją drzwi okleinowanych według autorskiej technologii. Polega ona na łączeniu okleiny tylko w jednym miejscu - w wewnętrznej części przylgi. Do tej pory poszczególne części okleiny łączone były na krawędziach. Właśnie w tym miejscu najczęściej się odklejały, pozostawiając na wierzchu płytę MDF. Działo się tak wskutek długiego użytkowania oraz kontaktu z wilgocią. Technologia zaproponowana przez INVADO na rynku stolarki drzwiowej jest prawdziwą innowacją. Wpływa znacząco na estetykę wykończenia oraz wyjątkową trwałość produkowanych drzwi. Istotnym elementem tego rozwiązania jest zaokrąglona krawędź skrzydeł drzwiowych. - Dzięki niej są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i eksploatacyjne – mówi Adam Hucz z  firmy INVADO. Technologia INVADO zdobyła uznanie ze strony Katedry Klejenia i Uszlachetniania Drewna w Poznaniu oraz Instytutu Technologii Drewna. Obie instytucje przyznały firmie prestiżowe certyfikaty, potwierdzające innowacyjność , a także wysoką jakość stosowanych rozwiązań.

Niezależnie od tego na jakie drzwi się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny i wybrać produkt firmy, która uwzględnia troskę o środowisko w swojej strategii. INVADO posiada certyfikat Forest  Stewardship Council, gwarantujący, że pozyskiwanie drewna odbywa się według zasad racjonalnej gospodarki leśnej, a tym samym nie godzi w interesy lokalnych społeczności.

Żródło:INVADO

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!