Projekt polegający na adaptacji wnętrz w Messeturm Zürich z przeznaczeniem na przedszkole pokazuje, jak w ramach istniejącej struktury biurowca można stworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci. Rozplanowanie układu pomieszczeń w oparciu o istniejące elementy konstrukcyjne, takie jak słupy czy przeszklenia, pozwoliło uzyskać różnorodne strefy aktywności. Duże okna wprowadzają mnóstwo naturalnego światła, co podnosi komfort użytkowania i pozwala dzieciom lepiej orientować się w przestrzeni. Z kolei neutralne, jasne kolory podłóg i sufitów stanowią tło dla bardziej wyrazistych akcentów w odcieniach terakoty czy pastelowego różu, które nadają wnętrzom przytulny charakter.

We wnętrzu dominuje linoleum, podzielone kolorystycznie na sekcje, co w czytelny sposób wyznacza poszczególne strefy, jak miejsca zabaw, odpoczynku czy przejścia. Widoczne na zdjęciach przesuwne drzwi o przeszklonych powierzchniach umożliwiają łatwe łączenie i wydzielanie sal w zależności od potrzeb grupy. Dzięki temu nauczyciele mogą swobodnie zmieniać aranżację i adaptować wnętrze do zajęć plastycznych, ruchowych lub do cichej zabawy. Wysokie przeszklenia w ramach drzwi i przeszklonych ścian wprowadzają do wnętrz wizualną lekkość i pozwalają na bieżący podgląd dzieci przez opiekunów. Wbudowane siedziska, szafki i wieszaki w szatniach wykonano w jednolitym stylu, co podnosi estetykę i ergonomię przestrzeni.
Zobacz też: Showroom Skanska w Studio B w Warszawie

W projekcie położono nacisk na to, by wnętrza sprzyjały samodzielności i interakcjom. Niskie regały, stoliki i krzesła dostosowano do wzrostu dzieci, a widoczne na zdjęciach wieszaki i półki w strefach szatniowych zaprojektowano w taki sposób, by przedszkolaki mogły samodzielnie odkładać rzeczy. Poszczególne sale lekcyjne są jasne, przestronne i pozbawione nadmiernych podziałów, co pozwala swobodnie planować różne aktywności. Kluczowe elementy, takie jak okrągły wycinek przesuwanej ściany czy pastelowe ramy okien, wprowadzają do wnętrz spójność i delikatną dekoracyjność, a jednocześnie podkreślają ich użytkowy charakter. Takie przedszkole w Messeturm Zürich stanowi przykład udanej rewitalizacji istniejącej tkanki biurowej, która nie tylko odpowiada współczesnym standardom bezpieczeństwa i higieny, lecz także tworzy komfortową przestrzeń sprzyjającą rozwojowi i nauce najmłodszych.
Lokalizacja: Zürich / Szwajcaria
Projekt: Hobiger Feichtner Architekten
Typ: przedszkole
Rok: 2024
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Szokujące, wyzywające, agresywne. Rokokowe wnętrze restauracji na londyńskim Soho pokrywają...
czytajArchitekt wnętrz Marta Dalecka jest autorką wnętrza kancelarii radcy prawnego...
czytajW warszawskim klubie Niebo otwarto restaurację o nazwie Raj. Serwowane...
czytajWnętrze FoodX Poznan to street art i klipy z...
czytaj
Ilość komentarzy: 0