Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury poprawiając w ten sposób absorpcję wody, zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła czy też przygotowując się na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które w coraz większym stopniu zawitały także pod nasze szerokości geograficzne. Pojawią się przy tym także pytania architektoniczne o definicje parku oraz placu, proporcje i rolę zieleni w mieście oraz warunki oraz koszty jej długotrwałego utrzymania.

Tegoroczna edycja naszej cyklicznej konferencji będzie więc nosiła podtytuł: Między placem a parkiem. Wielka debetonoza polskich miast. Zapraszamy 11 czerwca na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. Bolesława Prusa 53/55 Sala 233 II Piętro. Wstęp bezpłatny, wystarczy się zarejestrować. Współorganizatorzy konferencji: Wydzial Architektury Politechniki Wrocławskiej, SARP Oddział Wrocław.

zarejestruj sie

Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze

Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze - konferencja

Program konferencji

10.00 - 10.30
Otwarcie zielonego pierścienia wokół centrum Wrocławia. Przykłady powiązań i rozszczelnień
Prowadzenie: architekt krajobrazu Monika Pec-Święcicka, Miejski Architekt Krajobrazu Wrocławia, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni MIejskiej we Wrocławiu.

Monika Pec-Święcicka jest Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni, Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Wiedzę zdobywała na uczelniach wyższych we Wrocławiu, Brnie, Walencji, Berlinie i Londynie, a praktykę w biurach projektowych w Hamburgu, Walencji i rodzinnym Wrocławiu.Zawód architekta krajobrazu wykonywała jako projektant, społecznik, naukowiec, wykładowca, zarządca terenów zieleni i urzędnik. W zawodzie tym najbardziej docenia jego interdyscyplinarność.

10.30-10.45
Prezentacja firmy Semmelrock
Prowadzenie Aleksandra Szybisty, Semmelrock

10.45 - 11.1
Ile zieleni w mieście?

Zieleń – co widać na wielu historycznych przykładach – podobnie jak architektura może być ważnym narzędziem definiowania przestrzeni miejskiej. W prezentacji pojawią się fascynacje urządzoną i nieurządzoną zielenią, projekty, które takiej zieleni dotyczą i przemyślenia wokół roli zieleni w mieście. Odpowiem też na pytanie, co przeszkadza w zazielenianiu przestrzeni miejskich. Omówię swój pogląd, że istnieje, a przynajmniej istnieć powinna, zasadnicza różnica między zazielenianiem ulic a zazielenianiem placów, w szczególności rynków.

Prowadzenie: arch. Roman Rutkowski, Roman Rutkowski Architekci

Roman Rutkowski – architekt, właściciel pracowni Roman Rutkowski Architekci, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracownia, oprócz projektów kubaturowych współczesnych i zabytkowych (kilka obiektów na terenie Zamku Książ, Donżon Twierdzy Srebrna Góra – razem z pracownią festgrupa), w ostatnich latach wykonała wiele opracowań przebudowy zabytkowych przestrzeni publicznych na Dolnym Śląsku (plac Nowy Targ we Wrocławiu, ogrody na Zamku Książ, centrum Sokołowska k. Wałbrzycha) i w Wielkopolsce (rynki i deptaki w Kaliszu, Rawiczu, Sarnowie i Kościanie). W kilku przypadkach, po zmianie wytycznych konserwatorskich, zaprojektowała lub projektuje większe zazielenienie własnych, wykonanych wcześniej projektów.

11.15 - 11.30
Prezentacja firmy Wilo

11.30 - 11.50
Przerwa kawowa

11.50 - 12.20
Retencja i gwałtowne zjawiska pogodowe - podsumowania po powodzi
Prowadzenie: dr inż. Wawrzyniec Zipser, dr inż. MIchał Ciesielski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej

 
12.20 - 12.50
Zagospodarowanie wody w mieście - refleksje architektoniczne
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Centrala

 
Centrala tworzy projekty oparte na badaniu relacji między architekturą a procesami naturalnymi. Dla nich architektura jest przepływem, a nie tylko statyczną formą; a grawitacja, cyrkulacja wody, a także zjawiska atmosferyczne i astronomiczne są jej elementami składowymi. CENTRALA postrzega architekturę, która łączy intymną, ludzką skalę ze skalą planety, jako sposób na dostrojenie architektury do rytmu otaczającego nas świata, wzmocnienie poczucia związku z naturą, otwarcie nas na doświadczanie jej zanikających cykli i zwrócenie uwagi na związek między mikro-wydarzeniami a zmianami zachodzącymi w skali Ziemi

12.50 - 13.20
Parkowanie ulic

Ulice tworzą złożone systemy, spełniające różne funkcje w mieście. Mają znaczenie nie tylko dla przejeżdżających nimi, ale także dla przechodniów, mieszkańców i przyrody. W naszej codzienności, mają potencjał aby stanowić miejsce, gdzie odbywają się zróżnicowane scenariusze: przed wejściem do bramy, pod drzewem, na chodniku, na ławce, tarasie, przed sklepem, w kawiarni, na balkonie…

Obecnie wrocławskie ulice wciąż są bardziej korytarzami komunikacyjnymi niż miejscami o roli kulturotwórczej, sprzyjającymi społecznej integracji i zapewniającymi względnie higieniczne warunki życia w mieście, wśród zieleni, w ciszy i bez nadmiernego stresu. Ulice reprezentują to, jakim jesteśmy społeczeństwem…

Parkowaniem* kiedyś nazywano sadzenie drzew wzdłuż ulic, potem miejsca te zajęły samochody. Chcemy choć częściowo odzyskać tę przestrzeń, zbalansować ją, spowolnić, zaparkować – dosłownie i w przenośni. Jak zmieniać ulice i parkować* je na nowo- zaprezentujemy na przykładzie znanych, wrocławskich ulic.

Prowadzenie: Aleksandra Galant, Aleksandra Sośnierz oraz Radosława Suchowiecka.

Jesteśmy zespołem studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Łączy nas wspólne zainteresowanie miastem jako żywym organizmem, w którym architektura przenika się z codziennością, społecznymi relacjami i środowiskiem naturalnym.

13.20 - 13.50
Ogrody Anny w Łodzi - prezentacja projektu

Ogrody Anny to nowoczesna przestrzeń miejska, powstała na terenie dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Stały się one integralną częścią projektu Fuzja Łódź, większego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, które ma na celu przywrócenie zdegradowanym obszarom nowej funkcji, zachowując jednocześnie ich historyczny charakter. Autorami koncepcji przekształcenia poprzemysłowych terenów w funkcjonalne Ogrody Anny są architekci z pracowni Medusa Group, którzy stworzyli otwarte miejsce sprzyjające integracji mieszkańców. Przestrzeń swoją nazwę otrzymała na cześć żony Karola Scheiblera i pasjonatki ogrodnictwa - Anny, która przez lata po śmierci męża kierowała zakładami włókienniczymi.

Realizacja zostasła wyróżniona w wileu konkursach poświęconych zagospodarowaniu przestrzeni publicznych, między innymi na festiwalu MIPIM w Cannes w kategorii Best Urban Regeneration Project oraz Special Jury Award czy w Plebiscycie Polski Krajobraz 2024 organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury za najlepszą przestrzeń publiczną w głosowaniu jury..

Prowadzenie: arch. Przemo Łukasik, Medusa Group

Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną Medusa Group. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu. Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.

arch. Przemo Łukasik otrzymał w 2024 roku Honorową Nagrodę SARP. za całokształt działalności

14.00
Zakończenie konferencji i biznes mixer

zarejstruj sie

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!