Tegoroczna edycja Gdynia Design Days koncentruje się wokół pojęcia „Rozproszenia” – zjawiska o wielowymiarowym znaczeniu, odnoszącego się do zmian społecznych, cyfrowych i przestrzennych. Kuratorzy tegorocznego programu skupili się na analizie współczesnych wyzwań wynikających z rozproszenia wiedzy, relacji i struktur organizacyjnych.
W ramach festiwalu zaplanowano liczne wystawy, prezentacje i wykłady, które podejmują tematy takie jak zdecentralizowane projektowanie, mobilność, transformacje w miejskich ekosystemach oraz rola nowych technologii w procesach twórczych.
Jednym z istotnych aspektów programu jest architektura – prezentowana nie tylko jako forma przestrzenna, lecz także jako narzędzie reagujące na fragmentaryzację otoczenia i redefinicję wspólnot. Dyskusje poświęcone zostaną m.in. strukturze miasta policentrycznego, sposobom tworzenia infrastruktury w odpowiedzi na rozproszone potrzeby użytkowników oraz architektonicznym metodom adaptacji do kryzysów środowiskowych. Wśród poruszanych tematów znalazły się też zagadnienia związane z typografią w przestrzeni publicznej, tworzeniem dostępnych interfejsów wizualnych oraz badaniem relacji między użytkownikiem a środowiskiem komunikacyjnym.
Rozproszenie i skupienie. Dialog z tekstem programowym GDD 2025 | Jacek Dominiczak
Wykład Jacka Dominiczaka, który będzie szukał odpowiedzi na pytanie, jak odpowiedzialnie budować współczesną i przyszłą miejskość?
24 czerwca 2025, godz. 17:00–19:00
Sytuacje graniczne. Medytacja architektoniczna | Łukasz Galusek
Wykład. Jeżeli dziś żyjemy w stanie rozproszenia i samo życie rozprasza, to czymże jest próba skupienia? Rodzajem sytuacji granicznej? A czymże są sytuacje graniczne? Próbami odnalezienia się na nowo w zmienionym świecie?
25 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
Fonosfery rozproszone. Soniczne myślenie jako sposób na rozumienie dźwięków miasta | Marta Michalska
Wykład zaznajomi zgromadzoną publiczność z wybranymi, ciekawymi zagadnieniami współczesnych badań nad dźwiękiem, filozofii dźwięku i metody sonicznego myślenia.
25 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Sztuczna inteligencja vs. prawdziwa głupota – prawo autorskie w projektowaniu okładek |
Magdalena Miernik-Grzesiowska, Mateusz Kosma, Dominik Aziewicz
Dyskusja. Podczas panelu z Magdaleną Miernik-Grzesiowską (Lookreatywni) i Mateuszem Kosmą (Decybele Dizajnu) porozmawiamy o granicach prawa autorskiego w dobie AI, szczególnie w kontekście projektowania okładek płytowych.
26 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
Ewolucja typografii łacińskiej na podstawie przykładów z archiwum Typoteka.pl | Borys Kosmynka
Wykład poświęcony ewolucji typografii łacińskiej – od najstarszych druków po współczesne projekty. Na przykładach z archiwum Typoteka.pl omówione zostaną zmiany form literowych w kontekście kulturowym, technologicznym i estetycznym.
26 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Krótka historia rozproszenia zabudowy na terenach wiejskich | PROLOG
Wykład będzie próbą przedstawienia historii rozproszenia przestrzennego na obszarach wiejskich Polski. Jego tematyka dotyka architektoniczno-urbanistycznej części zagadnienia „Rozproszenia”.
27 czerwca 2025, godz. 17:00–18:00
W sieci miejsc – między rozproszeniem a wspólnotą | Hanna Obracht-Prondzyńska
Wykład zabierze nas w podróż w kierunku wymarzonej jakości życia, przypominając, że urbanistyka mniejszych ośrodków jest nie tylko przepisem na szczęście, ale rozwiązaniem dla klimatycznych wyzwań.
27 czerwca 2025, godz. 18:00–19:00
Projektowanie w erze algorytmów. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? | Beata Bochińska
Przez przykłady z przeszłości, teraźniejszości i predykcję przyszłości odkryjemy możliwości, jakie daje łączenie technologii z humanistycznym podejściem do projektowania.
28 czerwca 2025, godz. 14:00–15:00
Walki produktowych remediów, czyli paradoks kury i jajka we wzornictwie | Daniel Kraszewski
Intencją wykładu będzie pogłębiona analiza wybranych produktów, których przykłady pokażą, jak te już istniejące tworzą uzasadnienia dla kolejnych ich wariantów i pokoleń. Wspólnie zastanowimy się, jak nie wpadać w zastawione na nas pułapki.
28 czerwca 2025, godz. 15:00–16:00
Wszystkie spotkania odbędą się w sali kinowej PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, w budynku nr 3. Zachęcamy do odwiedzania strony, a także mediów społecznościowych festiwalu, gdzie będą się pojawiać informacje na temat kolejnych wydarzeń.
24–29 czerwca 2025 | www.gdyniadesigndays.eu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wystawę pt. Młodość...
czytajWystawa prezentuje kilkanaście prac Magdy Jurek z najnowszej kolekcji POLA....
czytajZapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich...
czytajKlub Sztuka-Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z polską architekturą. W...
czytaj
Ilość komentarzy: 0