Restauracja Barbara w Warszawie z historycznymi akcentami

Restauracja Barbara w Warszawie z historycznymi akcentami

Nowy lokal gastronomiczny „Barbara”, zlokalizowany na narożniku ulic Kruczej i Nowogrodzkiej w Warszawie, powstał w miejscu dawnej pracowni krawieckiej. Decyzja o adaptacji istniejącego wnętrza na nową funkcję podyktowana była jego autentycznym charakterem oraz unikatowym potencjałem wynikającym z historii miejsca.

restauracja barbawa warszawa

Projekt wnętrza restauracji Barbara, autorstwa Joachima Surdego i Janusza Mączewskiego z pracowni 89 stopni, opiera się na idei zachowania śladów przeszłości i ich twórczej reinterpretacji. Proces projektowy zakładał stopniowe dojrzewanie koncepcji – bez narzucania jednego dominującego stylu. Efektem jest przestrzeń, która łączy cechy współczesnego lokalu gastronomicznego z estetyką nawiązującą do dawnej Warszawy. Prace remontowe objęły gruntowną modernizację techniczną, w tym wymianę instalacji i renowację powierzchni użytkowej, przy jednoczesnym zachowaniu elementów oryginalnej struktury wnętrza, takich jak częściowe wyeksponowanie starej stolarki czy wprowadzenie luksferów przy wejściu do części restauracyjnej.

Dwustrefowy układ funkcjonalny i detale z odzysku w Barbarze

 

Restaurację Barbara w Warszawie zaprojektowano jako przestrzeń całodzienną, która odpowiada na zróżnicowane potrzeby użytkowników w różnych porach dnia. Wnętrze zostało funkcjonalnie podzielone na dwie główne strefy: barową i restauracyjną. W części barowej centralne miejsce zajmuje okrągły kontuar z kamiennym blatem, nad którym zawieszono ażurową konstrukcję pełniącą zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Uzupełnieniem tej strefy są oryginalne hokery vintage, pozyskane z drugiego obiegu. Naturalne światło, wpadające przez wysokie narożne okna, modeluje przestrzeń w ciągu dnia, zmieniając jej atmosferę bez konieczności ingerencji w oświetlenie sztuczne. Strefa restauracyjna Barbary została celowo ukryta – dostęp do niej prowadzi przez wąskie przejście osłonięte zasłoną i drewnianym portalem. Znajdują się tam marmurowe stoliki i drewniane meble z recyklingu, a podłogę wyłożono posadzką stworzoną z odpadów kamieniarskich, ułożoną w autorski wzór geometryczny. Całość uzupełniają lampy, kinkiety i oświetlenie punktowe z lat 60. i 70., odrestaurowane na potrzeby projektu.

Sztuka użytkowa i odniesienia kulturowe w restauracji Barbara

 

Ważnym elementem wystroju wnętrza restauracji Barbara w Warszawie jest obecność dzieł sztuki, które nie tylko dekorują przestrzeń, lecz także budują jej narrację. Centralnym punktem strefy restauracyjnej jest mozaika Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum – kompozycja z kolorowego szkła inspirowana estetyką lat PRL-u. Przedstawia ona stylizowaną sylwetkę kobiety – Barbary, stanowiącej wizualną i symboliczną oś lokalu. Wnętrze restauracji z mozaiką operuje estetyką odniesień – od warszawskiego modernizmu po włoską trattorię – jednak ich obecność jest subtelna, pozbawiona dosłowności. Projektanci sięgnęli po środki wyrazu charakterystyczne dla projektowania emocjonalnego: zasłony typu zazdrostka, ciepłe światło żarowe, proste ornamenty ścienne i tekstylia w odcieniach naturalnych. 

 

Restauracja Barbara w Warszawie z historycznymi akcentami – metryczka projektu

 

Lokalizacja: Warszawa/ Polska
Projekt: Joachim Surdy i Janusz Mączewski | 89 stopni 
Typ: restauracja
Zdjęcia: Adam Grzesik

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!