Modernistyczna metamorfoza mieszkania w Gdyni. Projekt inspirowany Finlandią

Modernistyczna metamorfoza mieszkania w Gdyni. Projekt inspirowany Finlandią

Mieszkanie zaprojektowane przez architektów ze Studia Metody to przykład konsekwentnej, precyzyjnej aranżacji wnętrza, w której estetyka łączy się z funkcjonalnością. Usytuowane na parterze socrealistycznej kamienicy u podnóża Kamiennej Góry w Gdyni, 80-metrowe mieszkanie zostało przekształcone w przemyślaną przestrzeń odpowiadającą potrzebom czteroosobowej rodziny. Inspiracją do projektu stały się doświadczenia zdobyte podczas kilkuletniego pobytu w Finlandii – ich efektem jest silna obecność naturalnych materiałów, ponadczasowych form i elastycznych układów przestrzennych.

mieszkanie inspirowane finlandią

Otwarta strefa dzienna z wyspą kuchenną w roli głównej

Głównym założeniem projektowym była reorganizacja układu funkcjonalnego. Wyburzenie ścian oddzielających kuchnię od salonu pozwoliło stworzyć otwartą strefę dzienną, doświetloną naturalnym światłem. Kuchnia, zlokalizowana centralnie, pełni rolę przestrzennego łącznika pomiędzy częścią wypoczynkową a domowym biurem. Wyspa kuchenna o prostym, prostokątnym kształcie pełni funkcję zarówno roboczą, jak i społeczną – wokół niej skupia się codzienne życie mieszkańców. Zabudowa kuchenna została wykonana z barwionego w masie MDF-u w szarym odcieniu, z frezowanymi uchwytami, co zapewnia spójność wizualną i odporność na zniszczenia. W miejscu dawnej spiżarni zaaranżowano niewielkie, lecz ergonomiczne biuro, oddzielone przesuwną ścianką z ryflowanego szkła i metalowych profili. To rozwiązanie zapewnia dostęp światła dziennego przy jednoczesnym zachowaniu półprywatności. W pozostałej części mieszkania znajdują się dwie sypialnie, łazienka, garderoba oraz wydzielony aneks pralniany, ukryty za przesuwnymi drzwiami.

Mieszkanie inspirowane Finlandią w każdym detalu

W całym mieszkaniu zastosowano tradycyjny tynk cementowo-wapienny, który – w połączeniu z białą farbą – tworzy subtelne tło dla zgromadzonych obiektów i dzieł sztuki. Na podłodze ułożono dębowy parkiet w klasyczną jodełkę francuską, co nadaje wnętrzu szlachetnego rytmu i porządku wizualnego. W salonie, tuż obok części wypoczynkowej, znalazła się niska komoda z analogowym sprzętem audio, a całość uzupełniają prace artystyczne, m.in. kilim wykonany przez polskich rzemieślników oraz rzeźba przywieziona z Finlandii. Część jadalniana została wyposażona w dębowy stół i klasyczne krzesła projektu , obite czarną tapicerką. Regał eksponuje przedmioty codziennego użytku oraz elementy dekoracyjne, które tworzą osobisty charakter przestrzeni – ceramikę, grafiki i kompozycje fotograficzne właścicieli.

Funkcjonalne strefy w skandynawskim wydaniu

W całym miekszaniu można dostrzec skandynawskie inspiracje. Strefa wejściowa pełni funkcję bufora między częścią dzienną a prywatną. Znajduje się tam garderoba ukryta za dużym, przesuwnym lustrem oraz zabawne detale – drabinka z recyklingowanego plastiku czy nieregularnie rozmieszczone wieszaki dziecięce – które wprowadzają element lekkości do uporządkowanej przestrzeni. W sypialni dominuje oszczędna kompozycja – łóżko z drewnianą ramą, chromowane kinkiety i grafiki o tematyce modernistycznej nawiązujące do sanatorium w Paimio. Pokój dziecięcy zaprojektowano jako przestrzeń otwartą na zmiany, z centralnie pozostawionym miejscem do zabawy. Drewniane meble uzupełniono o kontrastującą stalową szafę i musztardową lamperię. Ważnym elementem aranżacyjnym jest wełniany dywan w kształcie tygrysa, pełniący jednocześnie funkcję dekoracyjną i użytkową. Łazienka została oparta na wyrazistym kontraście – białe i czarne kafelki tworzą geometryczną kompozycję, której dynamikę potęguje gęsta siatka fug. Zintegrowane z dużym lustrem kinkiety Zangra dają miękkie światło, sprzyjające wyciszeniu.

 

Modernistyczna metamorfoza mieszkania w Gdyni. Projekt inspirowany Finlandią - metryczka projektu

 


Lokalizacja: Polska
Projekt: Studio Metody
Powierzchnia: 80 m2
Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!