Więcej światła w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie

Więcej światła w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie

Nowy układ pomieszczeń pozwolił na wprowadzenie światła do centralnej części mieszkania dzięki otwarciu części dziennej. Pomimo zmian przestrzennych zachowano przedwojenny charakter wnętrza dzięki starannemu doborowi materiałów wykończeniowych.

Aranżacja przedwojennego mieszkania na warszawskjim Mokotowie

Zmiany funkcjonalne wprowadzone z pietyzmem

Mieszkanie znajduje się w modernistycznej kamienicy na harmonijnie zabudowanej ulicy warszawskiego Mokotowa. Ma powierzchnię 100 m2, centralny układ, idealną ekspozycję na  trzy strony świata, z której żadna nie jest północą.

Jest przestrzenne i pełne światła. Nowi właściciele czujnie dostrzegli potencjał tego wnętrza mimo, że pierwsze wrażenie było dość przygnębiające. Poprzedni, przedwojenny rozkład pomieszczeń dzielił bowiem przestrzeń na strefę oficjalną i zapleczową, dublując rozdmuchaną komunikację. Centralna część mieszkania pozostawała ciemna.

Wprowadzone zmiany przestrzenne pozwoliły na otwarcie części dziennej, w której znalazła się również prosta kuchnia połączona z salonem przenikające się z powierzchnią komunikacji, która zyskała dodatkową funkcję otwartego gabinetu z pięknym fornirowanym biurkiem art deco, o ciekawej przestrzennej formie. Dzięki temu mieszkanie zyskało światło, nieobecne wcześniej w wydzielonych korytarzach.

Mieszkanie art deco

Strefa prywatna i wykończenia

Sypialnia gospodarzy, dostępna przez śluzę z szaf ukrywających garderobę, połączona została bezpośrednio z małą ale wygodną łazienką. Druga  łazienka, skrywająca również pralnię, dostępna jest z centralnej części mieszkania. Wejście do niej wkomponowane zostało w ścianę otwartej biblioteki.

Materiały wykończeniowe konsekwentnie nawiązują do przedwojennego charakteru wnętrza. Dębowy tradycyjny parkiet, kamień, którym wykończona została ściana przy wejściu, nawiązują do przedwojennych wzorców. Wewnętrza stolarka drzwiowa została z pietyzmem odtworzona.

Sypialnia w mieszkaniu art deco

Udane zestawienie mebli

Niemal wszystkie meble to wyszukane kolekcjonerskie egzemplarze vintage. Przy stole w kuchni stoją krzesła Kusch&Co, modułowa skórzana sofa, sofa i fotele  na chromowanej konstrukcji projektu Johana Bertila Häggströma. Ich zestawienie dało interesujący, bezpretensjonalny efekt.  Właścicielka z dużą wrażliwością  dobierała oświetlenie wyszukując kolejne egzemplarze opraw na aukcjach oraz sklepach vintage.

 

Więcej światła w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie - metryczka projektu

Projekt: TATEMONO – Justyna Szadkowska i Anna Pydo

Realizacja: 2024

Zdjęcia: Onistories

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!