Wnętrze podmiejskiej willi o powierzchni 480 m² zostało zaprojektowane jako naturalne przedłużenie otaczającego ją krajobrazu. Każdy element przestrzeni – od układu funkcjonalnego, przez starannie dobrane materiały, po innowacyjne technologie ma tworzyć harmonijną i kojącą przestrzeń, w której estetyka idzie w parze z wygodą. Os SAAN Architekci.
Głównym założeniem projektu było otwarcie domu na otaczający krajobraz i dopasowanie estetyki wnętrza do wyglądu bryły. Dzięki zastosowaniu wielkoformatowych przeszkleń, wnętrze nieustannie współgra z naturą, a światło dzienne odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu jego przestronności i użytych tu szlachetnych materiałów. Panoramiczne okna kadrują widoki na ogród, zacierając granice między wnętrzem a zewnętrzem, a jednocześnie wprowadzają do środka grę światłocienia, która zmienia charakter przestrzeni w zależności od pory dnia. Naturalne materiały – dębowe forniry, lite drewno, betonowe posadzki, kamień, a także szkło – budują spokojną, ponadczasową atmosferę. Użyte faktury i barwy nawiązują do krajobrazu, tworząc płynne przejścia między przestrzenią mieszkalną a otoczeniem willi.
Salon to przestrzeń, w której minimalistyczna estetyka spotyka się z ciepłem naturalnych materiałów. Kolorystyka wnętrza jest stonowana, oparta na monochromatycznej palecie ciepłych beżów, złamanych bieli oraz eleganckich szarości, które budują atmosferę spokoju. Dominującym elementem tej przestrzeni jest duża, modułowa sofa o organicznej formie, która zaprasza do odpoczynku i definiuje strefę relaksu. Jest też centralnym punktem salonu, który podkreśla elegancki charakter wnętrza, wprowadzając jednocześnie ciepło i przytulność.
Starannie dobrane oświetlenie, nie dominuje, lecz buduje subtelny klimat, dopełniając tak ważne tu światło naturalne. Ukryte listwy LED oraz punktowe reflektory dodatkowo podkreślają strukturę materiałów, eksponując ich naturalne piękno.
Jednym z najbardziej wyrazistych elementów wnętrza jest monolityczny, minimalistyczny kubik, który pełni funkcję architektonicznego trzonu łączącego różne przestrzenie domu. Jego zwarta, geometryczna forma stanowi zarówno estetyczny element kompozycji, jak i ukryte centrum funkcjonalne, w którym zintegrowano szafy oraz drzwi do toalety.
Powierzchnia kubika została pokryta drewnianymi fornirami, które ocieplają przestrzeń i nadają jej szlachetności. Dzięki zastosowaniu drzwi bezprzylgowych, bryła pozostaje jednolita i minimalistyczna, wtapiając się w otoczenie, zamiast dominować nad przestrzenią. W ten sposób architektki osiągnęły efekt czystej, spójnej geometrii, w której funkcjonalność i estetyka współgrają w harmonijny sposób.
To rozwiązanie nie tylko organizuje przestrzeń, ale także dyskretnie ukrywa funkcje użytkowe, pozwalając na zachowanie minimalistycznej estetyki całego wnętrza. Dzięki precyzyjnie zaplanowanym podziałom i materiałom, kubik subtelnie definiuje poszczególne strefy domu, jednocześnie nie zaburzając jego otwartości.
W kuchni każdy element został podporządkowany zasadom ergonomii i funkcjonalności. Gładkie, bezuchwytowe fronty szafek oraz spójna kolorystyka tworzą jednolitą, elegancką bryłę, w której dominuje naturalny kamień i spiek kwarcowy.
Blat roboczy, wykonany z jasnego spieku o subtelnej fakturze, podkreśla nowoczesny charakter kuchni i uzuepłnia ciepłe, drewniane forniry użyte na frontach szafek.
Sypialnie to przestrzenie wyciszenia, w których królują naturalne materiały, przytulne tkaniny i subtelne akcenty świetlne. Drewniane zagłówki, zwiewne zasłony i monochromatyczna kolorystyka tworzą atmosferę spokoju, idealną do odpoczynku.
Także w łazienkach nie zabrakło inspiracji otaczającą dom przyrodą. Dominują tu naturalne materiały, a duże przeszklenia wpuszczają światło dzienne. W głównej łazience betonowe ściany kontrastują z eleganckimi umywalkami i dużymi lustrami, które nie maksymalizują przestrzeń. Wolnostojącą wanna zapewnia widoki na ogród, co podkreśla ideę bliskości z naturą.
Rezydencja została wyposażona w system smart home, który pozwala na inteligentne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i systemem bezpieczeństwa. Ekologiczne rozwiązania, takie jak gruntowa pompa ciepła i panele fotowoltaiczne, zapewniają energooszczędność i niezależność od tradycyjnych źródeł energii.
Willa oferuje także przestrzenie rekreacyjne, dopasowane do stylu życia jej mieszkańców. W strefie wellness znajdują się siłownia, sauna sucha i mokra, a na zewnątrz – basen z drewnianym tarasem, który latem staje się integralną częścią strefy dziennej.
Projekt: SAAN architekci
Realizacja: 2025
Fot: Tom Kurek
Żródło: materiały prasowe
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Autorami aranżacji są projektanci ze studia Formativ, którzy nie pierwszy...
czytajTo niecodzienne, madryckie mieszkanie wykończone zostało niemal w całości sklejką....
czytajNowoczesne biuro z przestrzenią prywatną w kamienicy na warszawskiej Ochocie?...
czytajElegancki projekt wnętrza domu z industrialną nutą to pomysł Anny...
czytaj
Ilość komentarzy: 0