W sercu Starego Żoliborza, w malowniczej willi z 1935 roku, powstało wnętrze, które łączy ducha minionej epoki z nowoczesnym designem. Modernistyczna bryła domu od strony ulicy jest bardzo prosta, jednak od ogrodu przyciąga wzrok półkolistymi, rzeźbiarskimi schodami. Nowa aranżacja wnętrz miała zachować ducha modernizmu lat 30. XX wieku, jednocześnie przełamując go współczesną formą i przemyślanymi detalami. Od Matelier Design.
Dzięki współpracy nowych właścicieli z projektantką, willa przeszła spektakularną metamorfozę. Zachowano jedynie przedwojenne mury od strony ulicy. Są one pod opieką konserwatora zabytków. Wnętrze zostało stworzone od podstaw, z myślą o współczesnych wymaganiach wobec komfortu i funkcjonalności. Układ ciasnych pomieszczeń został unowocześniony, kuchnia otwarta, a małe łazienki powiększone. Powiększono także okna, dzięki czemu dom zyskał na jasności i przestronności. Duży salon połączony z aneksem kuchennym doświetla okrągłe okno, charakterystyczny element modernistycznej architektury. Niewątpliwym klejnotem domu jest klatka schodowa, zachwycając serpentynowymi schodami, elegancką balustradą i grą świateł wpadających przez okrągłe okna. Widać tutaj harmonijne połączenie stylistyki lat 30. z nowoczesną estetyką, z wyczuwalnymi wpływami nowojorskiej architektury. Trzy kondygnacje obejmują piwnicę z częścią rekreacyjną i garażem, parter z salonem oraz gabinet, sypialnie i poddasze ze szklaną dobudówką.
Główny hol wejściowy to ukłon w stronę tradycji modernizmu. Podłoga, ułożona w geometryczne, zmieniające się co krok, wzory z klasycznych gorsecików, tworzy efekt kobierca. Ta autorska mozaika, czerpiąca natchnienie z Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze, stanowi zaproszenie do dalszej części wnętrza, gdzie jej wzór płynnie przechodzi między pomieszczeniami, zaskakując swoją zmiennością. Nowoczesna lampa w strefie wejścia przełamuje rytm klasycznych, okrągłych lamp sufitowych, dodając wnętrzu współczesnego charakteru. Mozaika ze strefy komunikacyjnej płynnie przechodzi w dębowy parkiet w salonie, którego głęboki, brązowy odcień nawiązuje do tradycyjnych metod wykończenia podłóg. W salonie, za przesuwnymi ścianami kryje się zabudowa kominkowa z kinem domowym. Kamienne drzwi po zamknięciu tworzą jednolitą taflę nad kominkiem, budując relaksującą atmosferę. Efektowne kanelury między kominkiem a windą to kolejny modernistyczny detal, drzwi windy natomiast nawiązują do kamiennych elewacji z tamtego okresu.
Największą ozdobą salonu jest abstrakcyjny obraz o szerokości ponad dwóch metrów, autorstwa Marty Matelier, którego geometryczne kształty i kolory przenikają się z wnętrzem i są inspiracją, zarówno kolorystyczną jak i formalną, dla reszty wnętrza. Drugi obraz jej autorstwa zdobi gabinet na piętrze, w którym znajduje się biblioteczka z ryflowanymi, szklanymi drzwiami.
“Moje poszanowanie do historii architektury ukazuję w realizowanych przeze mnie projektach. Łączę je z radością i świeżością nowoczesnego designu” – opowiada architektka.
Pozostałe pomieszczenia willi czteroosobowej rodziny również zachwycają. Sypialnia główna, z bezpośrednim dostępem do garderoby i prywatnej łazienki, zastała zaprojektowana z myślą o maksymalnym komforcie, wypoczynku i harmonii. Ścianę nad łóżkiem zdobi wielkoformatowe zdjęcie Filipa Błażejowskiego, przedstawiające wnętrze NOSPR-u w Katowicach, nadające charakter całemu wnętrzu. Łazienki, zarówno prywatna, jak i gościnna, to synonim czystości form i przestrzeni. Naturalne drewno mebli i dodatków ociepla proste, klasyczne wnętrza, tworząc atmosferę zmysłowej intymności. Gruntowna renowacja przywróciła willi blask żoliborskiej willi. Dom stał się miejscem, gdzie modernistyczny duch lat 30. współgra z unowocześnieniami dzisiejszych czasów, tworząc jedyną w swoim rodzaju przestrzeń do życia.
Biuro projektowe: Marta Matelier Design
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Tom Kurek
Lokalizacja: Stary Żoliborz, Warszawa
Źródło: matelier.com
Opracowanie: Klaudia Strojna
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Przestronne wnętrza domu w Mikołowie zostały zaprojektowane przez pracownię Widawscy...
czytajPrzedstawiamy realizację ekskluzywnego apartamentu o powierzchni ponad 300 m², zlokalizowanego...
czytajTen niezwykły dom znajduje się w malutkiej wiosce w regionie...
czytajWnętrze domu zaskakuje na każdym kroku. Zobacz jak architekci z...
czytaj
Ilość komentarzy: 0