Gdyński Leśny Ogród Botaniczny Marszewo wzbogacił się o budynek edukacyjny, który w harmonijny sposób łączy nowoczesne technologie, polskie drewniane tradycje budowlane i naturalne piękno otoczenia. Projekt autorstwa pracowni Gierbienis + Poklewski to manifest zrównoważonego budownictwa, w którym kluczową rolę odgrywa drewno. Wnętrza obiektu to przestrzeń stworzona do nauki i odpoczynku, promująca przy tym idee ekologiczne.
Obiekt został zrealizowany w miejscu istniejącego, wadliwie wykonanego budynku, zachowując charakter polany w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Projekt wnętrz konsekwentnie kontynuuje architekturę budownictwa drewnianego i założenia zrównoważonego rozwoju. Budynek o powierzchni 320 m2 został zaprojektowany z myślą o uniwersalnym projektowaniu, bez barier, z uwzględnieniem potrzeb osób o różnej sprawności, płci i wieku. Układ funkcjonalny obejmuje dwie strefy: publiczną i prywatną, dedykowaną pracownikom Nadleśnictwa. Na parterze znajduje się hol z toaletami oraz dwupoziomowa sala wystawiennicza, która posłuży do prezentacji lokalnej przyrody i organizacji wydarzeń edukacyjnych. Piętro obejmuje przestrzeń wielofunkcyjną oraz biuro z otwartą przestrzenią do pracy, salą konferencyjną i zapleczem socjalnym. Pomieszczenia zaplanowano w taki sposób, aby zapewnić płynne połączenie z zielenią ogrodu, zarówno poprzez widoki, jak i praktyczne rozwiązania.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Budynek edukacyjny w Marszewie to miejsce, gdzie natura i nowoczesność spotykają się w harmonijnej przestrzeni – tak na zewnątrz, jak i wewnątrz. Elewacja wykonana jest z desek modrzewiowych, opalanych techniką Shou Sugi Ban, tradycyjną japońską metodą, która zabezpiecza drewno przed wilgocią, szkodnikami i słońcem. Choć na zewnątrz ciemny i wtapiający się w leśne otoczenie, obiekt w środku już od progu zachwyca jasnością i przytulnością. Inspirowany nowoczesną stodołą, emanuje ciepłem i harmonią. Drewno zastosowano tu w wersji totalnej – zarówno na ścianach, jak i na podłogach i meblach. Projekt, zrealizowany w innowacyjnej konstrukcji CLT (drewna klejonego krzyżowo), nie ukrywa wewnątrz swojej konstrukcji, eksponując elementy technologiczne i stalowe łączniki, co tylko dodaje mu autentyczności. Meble i elementy wyposażenia zamówiono od polskich marek oraz lokalnych rzemieślników.
„Jako architekci od początku zakładaliśmy nie tylko wykorzystanie elementów i mebli drewnianych, ale również przy tym promocję rodzimych producentów.” – podkreślają projektanci.
Wybrano naturalne materiały pozbawione lotnych związków, które tworzą zdrową i przyjazną przestrzeń, jednocześnie zachowując istniejący charakter środowiska przyrodniczego.
Obiekt, dzięki konstrukcji, materiałom, minimalizacji sztucznych powierzchni i barier architektonicznych, wpisuje się w idee zrównoważonego budownictwa, wzmacniając relację człowiek-natura. Na szybach umieszczono naklejki chroniące ptaki i ułatwiające orientację osobom słabowidzącym, a piętro jest w pełni dostępne dzięki platformie windowej oraz toalecie dla niepełnosprawnych. Leśne siedlisko to nie tylko piękne i funkcjonalne wnętrza, ale także przemyślane rozwiązania ekologiczne. Duże przeszklenia zapewniają dostęp do naturalnego światła, a energooszczędne oświetlenie i instalacja fotowoltaiczna minimalizują zużycie energii. Budynek wyposażony jest w systemy odzysku wody deszczowej oraz armaturę ograniczającą zużycie wody. Architekci w projekcie nie tylko zastosowali zrównoważone rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne, ale także z dbałością wybrali produkty od przedsiębiorstw, które podzielają te same ekologiczne wartości w ramach swojej działalności produkcyjno-logistycznej.
Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo to miejsce, które inspiruje i zaprasza do refleksji nad naturą. Architekci nawiązali do lokalnych tradycji, interpretując współczesne budownictwo zagrodowe poprzez powrót do architektury drewnianej.
Jak sami zaznaczają: "Budynek drewniany to wnętrza oferujące komfort (który można określić poczuciem bezpieczeństwa i przytulności) i mikroklimat (biorąc pod uwagę jakość powietrza)."
Lokalizacja: Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, Gdynia
Autorzy: Marcin Gierbienis, Damian Poklewski-Koziełł, Gierbienis + Poklewski s.c.
Architektura wnętrz: Gierbienis + Poklewski s.c.
Powierzchnia użytkowa: 320 m2
Projekt: 2016
Realizacja: zakończenie budowy - 2023, zasiedlenie – 2024
Zdjęcia obiektu - wnętrza: Fotomohito, Marcin Wróblewski, Katarzyna Seliga-Wróblewska
Źródło: gierbienispoklewski.com
Opracowanie: Klaudia Strojna
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Street XO Dubai, pierwszy projekt w Dubaju autorstwa szefa kuchni...
czytajNa parterze zabytkowej kamienicy zaprojektowanej przez Józefa Hintza, znajdującej się...
czytajPracownia Aigner Architecture jest autorem wnętrza ogromnego sklepu marki Freudenhaus,...
czytajProjekt wnętrz Kancelarii Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy autorstwa architekt...
czytaj
Ilość komentarzy: 0