Pełne światła mieszkanie w krakowskiej kamienicy

Pełne światła mieszkanie w krakowskiej kamienicy

Projekt mieszkania znajdującego się w zabytkowej krakowskiej kamienicy to umiejętne połączenie klasycznych detali z nowoczesnym podejściem do planowania przestrzeni. Architekci Diana Żurek i Gutek Girek z Furora Studio opracowując projekt „Alt” stanęli przed wyzwaniem przekształcenia dwóch odrębnych lokali w jedną spójną całość. Ostateczny układ wnętrza o powierzchni 100 m2 akcentuje osiowość i wzajemne przenikanie się pomieszczeń, pozwalając na głębokie, podłużne widoki przez kolejne strefy mieszkania. 

Projekt mieszkanier w stylu Japandi
Rzut mieszkania w stylu japandi

Symetria i otwarte przestrzenie

Wejście do krakowskiego mieszkania łączy się z szerokim korytarzem, w którym kluczową rolę pełni symetria wyznaczająca rytmiczne przejścia. Główną osią kompozycyjną jest wykończona kamieniem „brama” prowadząca do strefy dziennej. Jej ciężar wizualny kontrastuje z lekkością pozostałych lokacji, podkreślając hierarchię przestrzeni. Wrażenie otwartości potęgują odbicia w taflach luster, powielających i optycznie powiększających wnętrze. Salon i kuchnia mieszkania w kamienicy stanowią integralną część tej otwartej kompozycji. Zrezygnowano tu ze ścian działowych, zastępując je dekoracyjną opaską, określającą granice funkcjonalne, nie zakłócając przy tym płynności przestrzeni. Wysokie okna wprowadzają do wnętrza światło dzienne, którego efekt został spotęgowany poprzez zastosowanie lustrzanych i lakierowanych powierzchni. Kolorystyka opiera się na zestawieniu ciepłego drewna, ciemnych akcentów i stonowanych beży, a zastosowane materiały – kamień, drewno i szkło – nawiązują do szlachetnej tradycji europejskich mieszkań. Jak podkreślają twórcy projektu, jest to „przestrzeń przenikająca się na każdym poziomie. Zarówno poprzez kształty, materiały, wzory i formy, ale także specjalnie dedykowane jej dzieła sztuki. Formy klasyczne, motywy drzeworytowe i chłodne powierzchnie tafli lustra - tworzą niekończące się opowiadanie o przeplataniu.”

Jasne mieszkanie w stylu Japandi

Transparentność i rytm 

Istotnym elementem projektu krakowskiego mieszkania jest szklany pawilon, pełniący funkcję gabinetu. Jego konstrukcja łączy transparentność ze zdecydowaną rytmiką podziałów, nawiązując do klasycznych drzwi francuskich. Dzięki lustrzanym powierzchniom przestrzeń ta staje się jednocześnie częścią salonu i autonomicznym pomieszczeniem, które można zamknąć, nie tracąc poczucia przestronności. Kolejnym integralną, a jednocześnie osobną przestrzenią mieszkania w krakowskiej kamienicy jest obejmująca dwie sypialnie strefa nocna. Zaprojektowano ją z myślą o spokoju i wyciszeniu. W obu pomieszczeniach dominuje jasna paleta barw, przełamana granatowymi i drewnianymi akcentami. Meble, w tym wysokie zagłówki łóżek i pojemne szafy, wykonano na zamówienie, aby idealnie dopasować je do układu wnętrza. W jednej z sypialni znajduje się prywatna łazienka, w której wyraziste użylenie kamienia współgra z ciemnym drewnem, nadając przestrzeni eleganckiego charakteru. 

MIeszkanie w jasnych barwach

Pełne światła mieszkanie w krakowskiej kamienicy – metryczka projektu

Lokalizacja: Kraków / Polska

Projekt: Diana Żurek, Gutek Girek z Furora Studio

Zdjęcia: Oni Stories

Metraż: 100 m2

Typ: mieszkanie prywatne

Tekst opracowała: Natalia Szymonowska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!