Słodka podróż w muzeum

Słodka podróż w muzeum

Fabryka Czekolady E.Wedel, otwarta we wrześniu 2024 roku, to nie tylko muzeum, ale interaktywna podróż przez historię i proces produkcji kultowej czekolady. To miejsce, gdzie nowoczesny design spotyka się z tradycją, a przestrzeń pobudza zmysły. 

Wnętrza fabryka czekolady

Architektoniczna interpretacja czekolady

Fabryka Czekolady E.Wedel to miejsce, gdzie przeszłość i współczesny design tworzą spójną, angażującą narrację. Forma budynku nawiązuje do czekoladowych kostek. Charakterystyczna dla Pragi cegła, odkryta także na ścianach pierwotnej fabryki, stała się inspiracją dla nowej elewacji. Ażurowe fragmenty elewacji nadają zaś budynkowi lekkości, tworząc fascynujący kontrast z jego solidną formą. Projekt, który ożywił przebudowany budynek dawnych silosów, to dzieło warszawskiej pracowni BiM Architekci. Silosy w tym miejscu od lat 60. służyły do przechowywania ziaren kakaowca. Decyzja o zachowaniu części starej konstrukcji, w tym odrestaurowanych stalowych silosów, pozwoliła na stworzenie unikalnej przestrzeni, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Fragmenty oryginalnych czarno-białych posadzek, choć nie odzyskane w całości, zainspirowały do stworzenia ich nowej interpretacji w aranżacji wnętrz. Obiekt, którego aranżację ekspozycji powierzono Pracowni WWAA, skrywa w sobie przestrzenie zaprojektowane z myślą o edukacji poprzez zmysłowe doświadczenia.

Wnętrza fabryki czekolady

Interaktywna opowieść o czekoladzie

Ekspozycja, zaprojektowana z myślą o interakcji, pozwala dotykać, wąchać i smakować, odkrywając krok po kroku tajniki powstawania czekolady. Podróż rozpoczyna się na poziomie 0 w Przestrzeni Ghanijki, w strefie poświęconej pochodzeniu ziarna kakaowca. Następnie, na piętrze +1 w Przestrzeni Czekoladnika, goście zagłębiają się w proces konszowania, delektując się płynną czekoladą. Kolejny przystanek - Przestrzeń Cukiernika - to etap formowania tabliczek, gdzie dotyk i słuch pozwalają doświadczyć unikalnych aspektów produkcji, w tym dźwięku łamanej czekolady. Dostępne warsztaty dają szansę na własne cukiernicze eksperymenty. Na poziomie +2 czeka strefa Ptasiego Mleczka®, gdzie historia kultowego produktu splata się z możliwością relaksu na "piankowych" leżankach. Obok, w Strefie Projektantki, można prześledzić ewolucję opakowań i stworzyć własny projekt. Przewodnicy-narratorzy, wcielający się w postacie związane z procesem produkcji, towarzyszą gościom na każdym kroku, dzieląc się wiedzą i ciekawostkami. Zakończenie zwiedzania to okazja do podglądania linii produkcyjnej i podziwiania panoramy Warszawy z tarasu na 6. piętrze.

„Muzeum w Fabryce Czekolady E.Wedel w Warszawie jest przygotowane na różnorodnych gości tak, aby wizyta była komfortowa i wartościowa dla każdego. To miejsce angażujące dzieci, seniorów, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Taka otwartość sprawia, że Fabryka Czekolady E.Wedel jest budynkiem godnym naśladowania w kontekście wdrażania zasad zrównoważonego projektowania z myślą o społecznościach. Ten aspekt staje się w inżynierii coraz ważniejszy, bo to właśnie tworzenie z myślą o ludziach pozwala podnosić jakość życia i poprawiać odbiór oraz dostępność otoczenia” – mówi Maciej Maj, Senior Project Manager w firmie Arup.

Wnętrza fabrykji czekolady

Design ze słodką nutą

Płynne eksplorowanie przestrzeni muzeum jest możliwe za pomocą unikalnego systemu informacji wizualnej, stworzonego przez Studio Blisko. Inspiracją dla projektantów stały się kultowe słodycze Wedla, co zaowocowało oznakowaniem, które harmonijnie kieruje odwiedzających od kas biletowych aż po taras na dachu. Tablice informacyjne, przypominające czekoladowe kostki o zróżnicowanej grubości, prezentują paletę barw i wzorów nawiązujących do pralin i innych wedlowskich wyrobów. Użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, o fakturze gorzkiej czekolady, oraz kafelków imitujących lukier, subtelnie wprowadza gości w klimat słodkości. Intuicyjne ikony, zaprojektowane we współpracy ze studiem Homework, autorem identyfikacji wizualnej marki, ułatwiają nawigację, a cały system wayfindingowy, niczym zabawa klockami, zachęca do odkrywania kolejnych zakątków muzeum.

Fabryka Czekolady E.Wedel to miejsce, które przemawia do wszystkich zmysłów dzięki nowoczesnym technologiom i multisensorycznym ekspozycjom. Zmienna aranżacja wnętrz umożliwia regularne odświeżanie wystawy, gwarantując unikalność każdej wizyty. Jak podkreśla Robert Zydel, dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel: „Pragnęliśmy, aby najmłodsi goście mogli odkrywać ekspozycję w sposób najbardziej dla nich fascynujący, jednocześnie oferując dorosłym niekonwencjonalną podróż przez historię czekolady. Zależało nam, by każdy znalazł tu coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań”.

Wnętrza fabryki czekolady

Wnętrza „Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel” - metryczka projektu

 

Projekt i realizacja części budowlano-instalacyjnej wnętrz ekspozycyjnych: BiM Architekci

Projekt scenariusza wystawy i jej realizacja: Pracownia WWAA

Projekt treści multimedialnych: LUNAPARK Motion Arts Collective

Projekt identyfikacji wizualnej marki: Studio Homework

Projekt systemu informacji wizualnej w muzeum: Studio Blisko

Doradztwo techniczne oraz nadzór: Arup Polska

Lokalizacja: Warszawa

Realizacja: 2024

Zdjęcia: materiały prasowe Lotte Wedel

Źródło: fabrykaczekolady.pl

Opracowanie: Klaudia Strojna

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!