Przestrzenie sanitarne w zabytkowej Wadze Miejskiej

Przestrzenie sanitarne w zabytkowej Wadze Miejskiej

Przebudowa przestrzeni sanitarnych w zabytkowej Wadze Miejskiej w Poznaniu to harmonijne połączenie nowoczesnej funkcjonalności z historycznym dziedzictwem budynku. Ten skromny projekt uwzględnia ergonomię, estetykę oraz dbałość o detale, tworząc komfortowe i eleganckie wnętrze dostosowane do swojej specyficznej funkcjonalności. Od Atelier Starzak Strębicki.

Waga miejsska w Poznaniu jaklo sanitariat

Historia i kontekst – Waga Miejska w Poznaniu

Waga Miejska to zabytkowy budynek położony przy Starym Rynku w Poznaniu. Pierwotna konstrukcja z XVI wieku pełniła funkcję miejsca ważenia towarów handlowych, odgrywając kluczową rolę w gospodarce miasta. Ze względu na zły stan techniczny, budynek został rozebrany w 1890 roku, a jego współczesna wersja powstała w 1960 roku. Obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego, w którym odbywają się uroczystości ślubne. Przebudowa przestrzeni sanitarnych miała na celu dostosowanie ich do współczesnych standardów funkcjonalnych i estetycznych. Remont musiał uwzględniać historyczny charakter budynku.

Waga miejska w Poznaniu

Aranżacja wnętrza z fornirem dębowym

Nowy układ sanitariatów obejmuje osobne toalety dla kobiet, mężczyzn oraz osób z niepełnosprawnościami. Centralnym elementem projektu jest zaokrąglona ściana pokryta fornirem dębowym, która harmonijnie ukrywa drzwi do toalet i pozwala na przenikanie światła dzięki zastosowanym przeszkleniom. Ściana ta spełnia także funkcję praktyczną, kryjąc w sobie pojemne szafy oraz schowki. Dodatkowo, w korytarzu prowadzącym do sanitariatów zaprojektowano wbudowane siedzisko, umiejscowione w głębokiej wnęce okiennej, co nadaje przestrzeni przytulny charakter.

Przebudowa przestrzeni sanitarnych w zabytkowej Wadze Miejskiej w Poznaniu

Materiały i światło naturalne

W projekcie zastosowano materiały, które podkreślają elegancję wnętrza. Posadzkę wykonano z ceramicznych płytek w geometryczny, diagonalny wzór harmonizujący z białymi, kwadratowymi płytkami ściennymi i chromowaną armaturą. Oświetlenie wnętrza składa się z dwóch elementów: światła naturalnego, docierającego przez okna i łukowe przeszklenia, oraz kulistych lamp sufitowych, które równomiernie rozjaśniają przestrzeń. Dodatkowym elementem wyróżniającym korytarz jest lustro umieszczone na suficie, które ukrywa instalacje techniczne i optycznie powiększa pomieszczenie, dodając mu nowoczesnego charakteru.

Toaleta w Wadze miejskiej w Poznaniu

Nowoczesna przestrzeń sanitarna w historycznym budynku

Projekt przebudowy przestrzeni sanitarnych w budynku Wagi Miejskiej w Poznaniu łączy nowoczesność z szacunkiem dla historycznego kontekstu. Przemyślana organizacja wnętrza, zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz dbałość o detale podkreślają wyjątkowy charakter tej historycznej przestrzeni przystosowanej do nowoczesnej funkcji.

 

Renowacja Wagi Miejskiej w Poznaniu – przestrzenie sanitarne w zabytkowym otoczeniu – metryczka projektu obiektu

 

Lokalizacja: Poznań

Projekt: Atelier Starzak Strębicki. Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartek Bisaga, Juan Carlos Prieto Zapatero, Serena Bolzan

Realizacja: 2024

Fot: Danil Daneliuk

Tekst oprcowała: Marta Olszewska

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!