Znana firma inżynierska Arup postanowiła uczynić ze swoich biur wizytówkę swojej działalności, a jej warszawska siedziba została 2 lata temu wyróżniona jako najbardziej zrównoważone małe biuro na świecie. Konsultanci z Arup postanowili więc pójść za ciosem i zaaranżować na zielono, kolejne swoje biuro – tym razem w Krakowie. Oto efekty.
W Polsce Arup posiada dwie siedziby – w Warszawie i Krakowie. Niedawno warszawska siedziba Arup zwyciężyła w konkursie FRAME AWARDS 2023, organizowanym przez magazyn designu „FRAME”.
Według podobnych założeń zrealizowano właśnie przebudowę biura w budynku Pascal mieszczącego się w kompleksie firmy GTC przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie. Projektanci, w przypadku tej realizacji, także postawili na rozwiązania poprawiające komfort pracy, a jednocześnie zadbali, by możliwie wiele wykorzystanych materiałów pochodziło z drugiego obiegu. W przestrzeniach umieścili także setki żywych roślin i zastosowali materiały o wysokich parametrach akustycznych. Zadbano również o redukcję śladu węglowego - biuro jest pełne naturalnych materiałów, a aż połowa ruchomych mebli pochodzi z recyklingu.
W renowacji biura Arup w Krakowie zastosowano zasadę 3R, czyli Reduce (redukuj), Reuse (używaj ponownie) i Recycle (utylizuj), ale projektanci skupili się w większym stopniu na poprawieniu komfortu pracowników i dostępności przestrzeni. Biuro składa się z inspirujących openspace’ów i jednocześnie z miejsc zabezpieczonych akustycznie. Dzięki temu przestrzenie wspierają pracę zarówno w grupach, jak też indywidualną. Pomieszczenia zostały także przygotowane dla pracowników z różnorodnymi potrzebami.
W trakcie renowacji nacisk położono na poprawę komfortu pracy. Projektanci skupili się na opracowaniu przestrzeni sprzyjającej wspólnej kreatywnej pracy i integracji. Strefa coworkingu została zaprojektowana w duchu różnorodności z myślą o potrzebach różnych grup, a także osób z niepełnosprawnościami. Firma wzięła również pod uwagę hybrydowy charakter pracy pracowników, wdrażając system rezerwacji miejsc. Dzięki temu uwolniono więcej przestrzeni, w której powstały miejsca do wspólnej pracy, gdzie można relaksować się na kanapie lub huśtawce. Uwolniona przestrzeń stała się także częścią strefy openspace, jedynie wizualnie i akustycznie odgrodzono ją regałem, wypełnionym piankowymi pufami, z których można skorzystać podczas spotkań całego zespołu. Na ścianie regału zawisł okazały ekran, przez który eksperci Arup łączą się na spotkania z innymi biurami lub organizują wieczory filmowe, czy wspólne oglądanie zawodów sportowych. W ramach renowacji odświeżono także kuchnię.
W trakcie renowacji zdecydowano się usunąć tradycyjne szafy, aby wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła. Pojawiły się natomiast regały pełne roślin, które mają właściwości prozdrowotne, estetyczne i akustyczne. W całym biurze znajduje się w sumie 240 roślin. Natomiast na ścianie przy wejściu pojawił się mural z motywami jogi, który ma zachęcać do aktywności podczas przerw.
Dzisiaj zadaniem biur jest zapewnienie pracownikom, tego czego brakuje podczas home office, czyli przestrzeni do współpracy w grupie, integracji oraz miejsc, gdzie można pracować w całkowitej ciszy i skupieniu. Właśnie te funkcje podczas renowacji biura w Krakowie były najistotniejsze. W związku z tym w biurze pojawiła się strefa coworkingowa nastawiona na dostępność, openspace’y umożliwiające inspirującą pracę we wspólnym gronie i miejsca, w których szczególnie zadbano o akustykę.
Projekt rearanżacji wnętrz został opracowany przez wielobranżowy zespół projektantów Arup, obejmujący architektów, projektantów instalacji oraz specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, którzy konsultowali proponowane rozwiązania pod względem ich wpływu na środowisko.
Projekt: 2023 - 2024
Realizacja: 2024
Fot: Arup Polska
Źródło: materiały prasowe
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Przebudowa wnętrz i nowa identyfikacja wizualna Zabytkowego kompleks Muzeum Architektury...
czytajAranżacja wnętrza nawiązuje do działalności w nim prowadzonej. Wrocławska cukiernia...
czytajAustralijskie biuro projektowe Carr Design Group przekształciło stary dom z...
czytajSiedziba Siemens w Warszawie to nowa realizacja pracowni Massive Design....
czytaj
Ilość komentarzy: 0