W świecie słowiańskich tradycji – restauracja „Wyraj”

W świecie słowiańskich tradycji – restauracja „Wyraj”

Od kiedy w polskiej popkulturze pojawił się Wiedźmin, odwołania do słwiańskiej mitologii zrobiły się modne. Teraz wkroczyły także do sfery gastronomii i architektury wnętrz. W sercu Browarów Warszawskich powstała bowiem restauracja "Wyraj", która łączy kulinarne dziedzictwo Słowian z nowoczesnym podejściem do gastronomii. Projekt wnętrza restauracji stworzony przez pracownię NOKE Architects to hołd złożony dziedzictwu Słowiańszczyzny. Motywy plecionek, odniesienia do archeologicznych znalezisk i eko inspiracje podkreślają charakter lokalu.

Restauracja w stylu Słowiańskjim

Słowiański raj na talerzu w restauracji


Restauracja "Wyraj", która łączy kulinarne dziedzictwo Słowian z nowoczesnym podejściem do gastronomii. Właściciel Dawid Zimnowodzki wraz z szefem kuchni przywrócili do życia smaki i aromaty sprzed wieków. Menu podzielono na dwie części – "Uczta Dzień" i "Uczta Noc", oferując dania oparte na produktach słowiańskich, takich jak zboża, sery, ryby, dziczyzna czy mód. Restauracja nie tylko karmi, ale i opowiada historię, przywołując wizje wiecznej biesiady w cieniu świętych dębów, miejsca znanego z mitologii naszych przodków.

Słlowiańska restauracja Wyraj

Swojskie klimaty z nutą nowoczesności

W aranżacji dominują naturalne materiały - jak dąb w różnych odsłonach – belkowy, sękaty i wędzony. Jasna kamienna posadzka kontrastuje z ciemnymi akcentami oksydowanej stali i lampami z recyklingowanego aluminium. Wszystkie elementy zostały dobrane z myślą o łączeniu tradycji z nowoczesnością. Motywy plecionek, odniesienia do archeologicznych znalezisk i inspirowane naturą formy – jak stoły przypominające plastry miodu czy łodzie – podkreślają  charakter lokalu.

Słlowiańska restauracja Wyraj

Sztuka i ekologia – nowe spojrzenie na tradycję


Nieodłącznym elementem wystroju "Wyraju" jest monumentalny kobierzec autorstwa Oli Niepsuj, inspirowany wawelskimi arrasami. Ten ekologiczny projekt, wykonany z recyklingowanego poliestru, symbolizuje połączenie piękna z odpowiedzialnością za środowisko. Projektanci z NOKE Architects zadbali o minimalizację ingerencji w istniejącą przestrzeń. Zamiast fabrycznei nowych elementów wnętrza, wykorzystano te już istniejące, takie jak marmurowe posadzki czy vintage'owe krzesła.

Słowiańska restauracja Wyraj

Restauracja "Wyraj" – architektura smaku i historii – metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa
Projekt: NOKE Architects - Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Maciej Jasina
Projekt arrasów: Ola Niepsuj
Zdjęcia: Piotr Maciaszek
Projekt: 2024
Realizacja: 2024

Tekst opraacowała: Marta Olszewska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!