Chcesz ciekawie zaaranżować swój balkon, ale nie wiesz jak? Szukasz gotowych inspiracji, aby dopasować je do swojego gustu i możliwości balkonu? Nic prostszego! Przedstawiamy 5 ciekawych pomysłów na aranżację balkonu z meblami ogrodowymi. Niezależnie od wielkości, każdy balkon może stać się prawdziwą oazą relaksu lub miejscem długich spotkań z przyjaciółmi!
Minimalistyczny balkon to częsty wybór, szczególnie gdy ma się do czynienia z niewielkimi metrażami. Prostota i funkcjonalność w takim przypadku sprawiają, że całość prezentuje się lekko, a balkon jest praktyczny i użyteczny. Jednak minimalizm nie musi oznaczać nudy. Proste, składane meble balkonowe to podstawa, cała reszta dodatków i akcesoriów może natomiast sprawić, że aranżacja stanie się ciekawa i wyjątkowa. Taki efekt można osiągnąć za sprawą wyrazistych kolorów!
W minimalistycznej przestrzeni warto trzymać się kilku zasad. Najlepiej postawić na gładkie powierzchnie, ograniczyć liczbę dodatków i zrezygnować ze wzorów oraz zdobień. Oryginalność i wyjątkowy design zapewnią natomiast żywe kolory. Przykładowo jeśli cały wystrój skupia się wokół prostego zestawu złożonego ze składanych krzeseł i stolika w szarym kolorze, warto na zasadzie kontrastu dopasować do nich wyrazisty, żółty dywan zewnętrzny. Jak zachować spójność w tego typu aranżacji? Zadbać o resztę dodatków w tym samym kolorze i kilka akcesoriów w odmiennych, ale pasujących barwach.
W takim przypadku spójność kolorystyczną mogą zapewnić doniczki. Żółty, turkusowy czy czerwony, to kolory, które świetnie ze sobą współgrają i dodają energii. Stanowią doskonałe tło dla spokojnej i stonowanej szarości mebli balkonowych. Przestrzeń mogą ożywić również rośliny, szczególnie te kwitnące jak surfinie czy petunie. Warto dobrać kolory kwiatów w taki sposób, aby nawiązywały do kolorystyki dodatków. Nie potrzeba tu niczego więcej. Tego typu balkon to doskonałe miejsce na energiczne rozpoczęcie nowego dnia.
Balkon skąpany w roślinności, to jeden z najciekawszych pomysłów na aranżację tej przestrzeni. Podstawą oprócz zieleni będą tu oczywiście odpowiednio dobrane meble balkonowe. Ponownie – jeśli miejsca jest więcej, można zdecydować się na sofę i fotele, jeśli mniej, dwa krzesła ze stolikiem lub jeden fotel będą lepsze niż nic. Najważniejsza jest sama roślinność. Naturalna zieleń dobrze komponuje się z drewnianymi akcesoriami, ale można też postawić na tworzywa sztuczne w kolorze beżu lub brązu. Ciekawy kontrast można uzyskać, dobierając do tego typu aranżacji modernistyczne, metalowe meble balkonowe np. krzesła o nietypowej formie w kształcie koła na stalowych nóżkach.
Aby stworzyć naturalny, zielony kącik, warto wykorzystać ścianę boczną balkonu. W przypadku jej braku można zdecydować się na postawienie w tym miejscu kratki ogrodowej. To nawet lepsza opcja, ponieważ z łatwością można na niej zawiesić doniczki z roślinami.
Roślinna strefa relaksu nie zna umiaru co do zieleni, dlatego im więcej, tym lepiej! Ciekawą opcją jest zestawienie szarej ścianki z różnokolorowymi, wyrazistymi doniczkami. Warto wykorzystać też balustradę – w tym miejscu doskonale sprawdza się surfinie, fuksje czy petunie o wielokolorowych kwiatach. Na podłodze natomiast można ustawić duże donice (dopasowane kolorystycznie do reszty dodatków) z trawami ozdobnymi czy dracenami. A skoro o samym podłożu mowa – doskonałym pomysłem w tym przypadku okaże się sztuczna trawa na metry. Wystarczy odpowiednio wymierzyć dostępną przestrzeń i wyłożyć ją zielonym podłożem. Miniogródek na najwyższym piętrze apartamentowca? Z taką aranżacją nie ma z tym najmniejszych problemów!
Długie, letnie spotkania ze znajomymi na balkonie to przyjemność, do której warto odpowiednio przygotować swoją przestrzeń. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wygodę. Meble balkonowe w tym przypadku powinny być solidne, masywne i gwarantować komfortowe oparcie. Ciekawą opcją jest sofa narożna lub fotele wykonane z technorattanu i wyłożone miękkim siedziskiem. Nie można też zapomnieć o praktycznym stoliku balkonowym.
Komfort to jednak nie wszystko. Liczy się również klimat! Niezależnie na jaki styl padnie decyzja, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. W ten sposób przesiadywanie ze znajomymi na balkonie nawet do późnego wieczora nie będzie stanowiło problemu. Jeśli w danym przypadku można skorzystać ze ściany bocznej, warto umieścić na niej co najmniej dwa kinkiety. Balkon utrzymany w stylu nowoczesnym z pewnością będzie prezentował się doskonale z symetrycznie umieszczonymi punktami świetlnymi.
Aby zaoszczędzić sobie trudu maskowania przewodów, można zdecydować się na lampy solarne, które naładują się przez dzień i będą świecić aż do rana. Natomiast przytulnego, domowego klimatu doda dywan zewnętrzny i płytki imitujące panele. Na fotelach bądź sofie warto umieścić miękkie poduchy z poliestru odpornego na wahania temperatur. Taka przestrzeń aż emanuje domowym ciepłem!
Balkon rustykalny stoi w opozycji do minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji. Główną rolę odgrywa tutaj drewno. Im prościej, tym lepiej! Efekt końcowy ma przywodzić na myśl werandę w domku letniskowym na wsi. Naturalne kolory ziemi i proste formy to podstawa. Warto więc zdecydować się na drewniane meble balkonowe np. zestaw dwóch krzeseł i stolika. Na nim natomiast można umieścić dodatkowo biały, tradycyjny obrus np. w motywy roślinne.
Ciekawym dodatkiem na balkonie rustykalnym będzie również drewniana ławka. Jeśli miejsca jest niewiele, warto rozważyć zakup modelu z ukrytym pod siedziskiem schowkiem. Dodatkowo w przestrzeni musi znaleźć się roślinność… dużo roślinności. Świetnie sprawdzą się zioła, lawenda, róże i bluszcz. Ważne, aby całość prezentowała się naturalnie i dziko. Rośliny można umieścić w drewnianych skrzyniach. Natomiast do oświetlenia balkonu warto wykorzystać małe latarenki na świece lub modele LED.
Nowoczesne budownictwo, modernistyczne wnętrza i zamiłowanie do minimalizmu sprawiają, że sporą popularnością cieszą się również surowe aranżacje w odcieniach szarości. Ogromnym plusem jest tutaj łatwość doboru odpowiednich mebli balkonowych. Wiele dostępnych modeli jest utrzymanych właśnie w tego typu stylistyce – prostej i stonowanej. Taki balkon można wyłożyć płytkami imitującymi beton lub kamień, albo postawić na nieco cieplejsze rozwiązanie – podest kompozytowy. Całość warto utrzymać w odcieniach szarości. Do tej barwy zatem dobrze jest dopasować osłonę balkonową oraz proste krzesła i stolik.
Nie ma potrzeby urozmaicania surowej aranżacji tekstyliami. Jedynym wyróżniającym się elementem mogą pozostać rośliny – najlepiej niekwitnące, zielone – sukulenty czy krzewy zimozielone np. cyprysik groszkowy lub tuje.
Tekst sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Według danych GUS z 2022 roku seniorzy - ludzie po...
czytajJadalnia to pomieszczenie, które stanowi bardzo ważną część domu. To...
czytajLakierowanie to wciąż najpowszechniejszy sposób zabezpieczania podłóg drewnianych. Coraz większym...
czytajZima to okres, w którym najtrudniej zapewnić komfort przebywania w...
czytaj
Ilość komentarzy: 0