Czy wiesz, że przeciętny człowiek traci rocznie ponad 60 godzin na szukanie zagubionych w szafie rzeczy? To prawie trzy dni, które można by spędzić znacznie przyjemniej. Na szczęście projektanci mebli znaleźli sposób na okiełznanie domowego chaosu – szafy narożne. Ten niedoceniany bohater domowej organizacji potrafi zmieścić o 30% więcej rzeczy niż tradycyjna szafa o podobnych wymiarach zewnętrznych. Poznaj sprytne rozwiązania, które pomogą Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.
Szafy narożne sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach o nietypowym układzie lub tam, gdzie ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ich główną zaletą jest zdolność do zagospodarowywania trudno dostępnych narożników, które często pozostają niewykorzystane. W sypialniach czy przedpokojach sprawdzą się modele z systemem drzwi przesuwnych, które nie zabierają dodatkowej przestrzeni podczas otwierania. Warto zwrócić uwagę na:
kąt otwarcia drzwi – 90 stopni to minimum dla wygodnego dostępu,
system organizacji narożnika – obrotowe kosze lub wysuwane półki ułatwiają użytkowanie mebla,
wysokość drążków – standardowo są one zamontowane na wysokości 160–180 cm od podłogi, ale warto zwrócić uwagę na modle, w których wartość tę można dostosować do swoich potrzeb,
głębokość półek – by móc wygodnie układać ubrania, najlepiej wybrać szafę o głębokości minimum 40 cm.
Meble przeznaczone do pokojów dzieci to konstrukcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ powinny być bezpieczne, uniwersalne i dostosowane do możliwości małych użytkowników. Dodatkowo wnętrze powinno być wyposażone przede wszystkim w:
regulowane drążki, które „rosną” razem z dzieckiem,
wysuwane kosze na zabawki i akcesoria, które ułatwią maluchowi utrzymanie ładu,
niżej umieszczone półki na często używane rzeczy, do których maluch dosięgnie bez problemu,
specjalne zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo.
System organizacji przestrzeni musi też uwzględniać specyfikę dziecięcej garderoby. W szafach narożnych dla dzieci przydają się m.in.: łatwo dostępne szuflady na bieliznę i skarpetki, specjalne przegródki na buty, miejsce na przechowywanie sezonowych ubrań oraz głębokie półki, na których można ułożyć organizery lub pojemniki tekstylne. Prawidłowo zaprojektowana, praktyczna szafa narożna to świetny sposób, by uczyć dziecko utrzymywania porządku od najmłodszych lat.
Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że nastolatki mają specyficzne potrzeby dotyczące przechowywania. Potrzebują miejsce nie tylko na odzież, obuwie czy akcesoria, ale i na sprzęt sportowy, książki, gry czy gadżety do rozwijania pasji. Aby optymalnie zagospodarować młodzieżowe królestwo, warto podzielić je na strefy do: spania i relaksu, nauki, rozwijania pasji, przechowywania ubrań.
W uporządkowaniu dorobku młodego człowieka wewnątrz narożnej szafy przydają się: organizery, haczyki na torby i plecaki, pojemniki tekstylne z przegródkami, tace na biżuterię. Dobrym pomysłem jest też instalacja dodatkowego oświetlenia LED oraz zastosowanie systemu przechowywania zwanego „easy access”. Zgodnie z nim najpotrzebniejsze rzeczy powinny znajdować się na wysokości wzroku i być łatwo dostępne, a rzadziej używane przedmioty można przechowywać wyżej lub w trudniej dostępnych częściach narożnika.
Pamiętaj, że dobrze zorganizowana szafa narożna pomaga utrzymać porządek i oszczędzić czas na codziennych poszukiwaniach potrzebnych rzeczy.
Tekst sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Rynek nieruchomości premium wciąż się rozwija. Z roku na rok...
czytajJak rozbudować instalację elektryczną bez wiercenia, kucia i zrywania tapet?...
czytajTrend cieniowania i stopniowania kolorów to hit już nie tylko...
czytajDodatki wykonane z odzyskanych materiałów, w tym z papieru, to...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz