Nowe biuro poznańskiego oddziału międzynarodowej firmy z branży FinTech, zaprojektowane przez architektów z pracowni AKA Studio, powstało w duchu zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle. Przestrzeń zaprojektowano tak, by sprzyjała zarówno komfortowi fizycznemu i emocjonalnemu pracowników, jak i ich integracji. To miejsce, w którym praca i relaks płynnie łączą się ze sobą – także po godzinach, gdy pracownicy wspólnie grają w ulubione planszówki.
Pracownia architektoniczna AKA Studio przeprowadziła kompleksową metamorfozę biur firmy FinTech w Warszawie i Poznaniu. Pierwszym ukończonym projektem była modernizacja biura w poznańskim budynku Pixel. Prace projektowe zaczęły się od warsztatów Workplace z udziałem pracowników. Dzięki temu architekci mogli nie tylko zrozumieć potrzeby pracowników, ale także zidentyfikować kluczowe wyzwania istniejącej przestrzeni.
Architekci zastosowali zasady zrównoważonego projektowania, opierając swój koncept na idei minimalizacji środowiskowej projektu przy jednoczesnym tworzeniu przestrzeni funkcjonalnych i estetycznych. Zasada 3R stała się więc podstawą wielu decyzji funkcjonalnych oraz materiałowych. Oznaczało to kilka konkretnych działań w zakresie zminimalizowania zużycia nowych materiałów w trakcie dostosowywania istniejącego układu funkcjonalnego do potrzeb najemcy. Ponownie wykorzystano niektóre elementy wykończeniowe, jak sklejkę, dużą część sufitów podwieszanych i oświetlenia. Użyte zostały także materiały z recyklingu, w tym meble wykonane z przetworzonych butelek PET i sieci rybackich. Szczególną uwagę projektanci zwrócili również na ślad węglowy związany z transportem. Dlatego wiele elementów wyposażenia pochodzi od polskich producentów i z bliskiej Europy.
Całość biura została zaaranżowana w formie wydzielonych, dużych gabinetów pracy, stref open space oraz różnej wielkości sal konferencyjnych, wyposażonych w pełną infrastrukturę do wideokonferencji. Centralnym punktem przestrzeni jest kuchnia połączona z jadalnią i playroomem – miejscem, gdzie pracownicy mogą się zrelaksować, grając po godzinach w ulubione planszówki. Przyjazną, domową atmosferę tworzą liczne kotary w odcieniu pomarańczowym, fioletowym i niebieskim, rośliny (w tym spektakularna zielona ściana) oraz elementy wykonane z naturalnej, odzyskanej i odnowionej sklejki.
Powierzchnia biura pierwotnie wyposażona była w oświetlenie świetlówkowe. Aby zminimalizować koszty eksploatacji, architekci zaproponowali wykorzystanie istniejących obudów lamp, wymieniając jedynie źródła światła na LED-owe. Dzięki temu dostosowano oświetlenie do potrzeb stanowisk pracy.
Biuro zostało również wyposażone w zaawansowane rozwiązania akustyczne, które sprzyjają koncentracji i komfortowi. Obejmują one sufity wykonane z wełny drzewnej, specjalne panele ścienne oraz nowe, podwieszane wyspy akustyczne. Dominującym kolorem w aranżacji jest niebieski, nawiązujący do identyfikacji wizualnej firmy.
Projektując przestrzeń biura udało się zachować 80% układu funkcjonalnego, co pozwoliło znacząco obniżyć koszty aranżącji. Dużym wyzwaniem był ciemny korytarz, który po remoncie zyskał nowe życie dzięki caffé pointom oraz zielonej ścianie. Aby nadać mu więcej wyrazu wprowadzono energetyczny wzór na wykładzinie. Unikalny charakter biura tworzą wielkoformatowe ilustracje autorstwa Poli Augustynowicz, przedstawiające ‘inside jokes’ z branży IT.
Nowe biuro firmy FinTech jest więc przykładem tego, że zasady zrównoważonego projektowania można wykorzystać do stworzenia przestrzeni, która łączy funkcjonalność, estetykę i troskę o środowisko.
Metryczka projektu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
To, co cieszy nas niezmiernie, to otwarte spojrzenie i odważne...
czytajSport to nie tylko zdrowie, to styl życia. Coraz chętniej...
czytajTkaniny od wieków są nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, doskonale sprawdzając...
czytajStudio D35 to industrialne wnętrze stworzone z pasją zarówno do...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz