Biblioteka w Tuchowie na nowo

Biblioteka w Tuchowie na nowo

Po remoncie i rozbudowie Biblioteka Publiczna w Tuchowie zyskała nowe skrzydło, które niemal dwukrotnie zwiększyło jej powierzchnię użytkową. Projekt aranżacji wnętrz spod ręki GK-Atelier powstał w oparciu o koncepcję „trzeciego miejsca” – miejsca, spotkań, rozwoju i odpoczynku dla lokalnej społeczności, w którym można zanurzyć się w świat literatury i kultury. W realizacji zwraca uwagę „grzebieniowy” układ regałów.

Biblioteka Publiczna w Tuchowie po rozbudowie

Funkcje parteru i piętra w w Bibliotece Publicznej w Tuchowie 

Parter nowego skrzydła ma ascetyczną estetykę w której funkcjonują jedynie dwa kolory: czarny i biały. Na tej kondygnacji powstały sanitariaty, przestrzenie komunikacyjne, klatka schodowa z windą oraz wielofunkcyjna sala z galerią sztuki, zaprojektowaną z myślą o lokalnych artystach. Odbywają się w niej różnorodne wydarzenia kulturalne – od wystaw i spotkań autorskich, przez warsztaty i szkolenia, aż po aktywności organizowane z myślą o użytkownikach biblioteki.

Na pierwsze piętro prowadzi minimalistyczna klatka schodowa, gdzie znajdują się strefy ekspozycji książek. Pierwsza z nich została stworzona dla dzieci oraz młodzieży, co podkreślają pastelowe kolory i pochyłe kształty regałów, dodające meblom lekkości i dynamiki. Wystrój wnętrz jest przemyślany i sprzyja odkrywaniu literatury w komfortowych i przyjaznych młodym ludziom warunkach.

Biblioteka Publiczna w Tuchowie po rozbudowie

Multimedia i 3D w Bibliotece w Tuchowie

Obok przestrzeni dla dzieci i młodzieży znajduje się nowoczesne pomieszczenie multimedialne, którego układ można swobodnie dostosować w zależności do potrzeb użytkowników. Lekkie, mobilne biurka pozwalają na szybkie przekształcenie stanowisk indywidualnych w duży stół konferencyjny, co otwiera możliwości organizowania zajęć grupowych. Pomieszczenie to zostało także wyposażone w strefę VR oraz drukarkę 3D. Daje to użytkownikom dostęp do nowoczesnych technologii. Ściany wykończone lamelami zapewniają optymalną akustykę, skutecznie zatrzymując i tłumiąc dźwięki.

Biblioteka Publiczna w Tuchowie po rozbudowie

Półki z tunelami

W starej części biblioteki, zaprojektowanej w układzie litery „L”, umieszczono z kolei strefę ekspozycji książek dla dorosłych. Jednym z wyzwań projektowych było odejście od klasycznego układu regałów, które zazwyczaj są standardowymi konstrukcjami z poziomymi półkami i pionowymi podziałami. Projektanci zdecydowali się przełamać tę konwencję, tworząc geometryczne, dynamiczne układy, wzbogacone o siedziska w formie „tuneli”, które przecinają grzebieniowy ciąg regałów. Ta aranżacja tworzy interesującą, wielowymiarową perspektywę, zachęcając do eksploracji przestrzeni.

W drugim skrzydle strefy ekspozycji książek  zastosowano również układ grzebieniowy regałów, jednak na półkach pojawiły się specjalne wnęki o podwójnej funkcji. Każda z nich jest jednocześnie siedziskiem do czytania oraz miejscem pracy – dzięki mobilnym elementom użytkownik może zamienić je w pełnowartościowe stanowisko do pracy. Dodatkowe oświetlenie w tych strefach zapewnia komfort użytkowania nawet podczas długich godzin spędzonych na lekturze lub pracy.

Biblioteka Publiczna w Tuchowie po rozbudowie

Architektura odpowiada na potrzeby w Bilbiotece w Tuchowie

Geometryczne lampy, świecący sufit napinany oraz biała podłoga z mikrocementu mają sprawić, że użytkownicy mogą poczuć się jak w przestrzeni, która wychodzi poza tradycyjne pojęcie biblioteki.

Ta futurystyczna biblioteka to nie tylko zbiór książek i zasobów edukacyjnych, ale również miejsce, które odpowiada na potrzeby nowoczesnego użytkownika. Wyposażona w strefy multimedialne, przestrzeń VR i stanowiska do druku 3D, biblioteka staje się interaktywnym środowiskiem sprzyjającym nauce i innowacji. Dzięki starannie zaprojektowanym strefom, każda grupa wiekowa – od dzieci, przez młodzież, aż po seniorów – znajdzie tu swoje miejsce. Wnęki i wygodne siedziska w regałach zachęcają do indywidualnej pracy i odpoczynku z książką, a otwarte i wielofunkcyjne strefy umożliwiają organizację spotkań, warsztatów i wydarzeń, które dodatkowo ożywiają przestrzeń.

Przestrzeń biblioteki nie ma barier architektonicznych, dzięki czemu jest przyjazna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Zarówno winda, wygodna komunikacja, jak i ergonomiczne stanowiska pracy sprawiają, że każdy użytkownik może komfortowo korzystać z oferty tego miejsca.

Metryczka projektu:

Nazwa inwestycji: Biblioteka Publiczna w Tuchowie

Inwestor: Biblioteka Publiczna w Tuchowie

Główny projektant: Grzegorz Kłoda

Projektant: Justyna Baran

Powierzchnia: 500 mkw

Realizacja: 2024 r.

Fotografie: Wojciech Januszewski, Tutek Media

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!