Salon świet(l)nie dopracowany

Salon świet(l)nie dopracowany

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Przy pomocy odpowiednio dobranych lamp w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, takich jak salony możemy stworzyć strefy dopasowane do różnego rodzaju aktywności. Dzięki dobrze rozmieszczonemu na sufitach, ścianach i meblach systemowi oświetlenia o różnorodnym natężeniu światła, wykreujemy wnętrze sprzyjające odmiennym funkcjom użytkowym.

Umiejętnie dobrane oświetlenie przestrzeni mieszkalnych wpływa na estetykę oraz przede wszystkim decyduje o ich użytkowości. Stale powiększana oferta lamp i żyrandoli daje duże możliwości przystosowania wnętrz do funkcji, jaką będą odgrywać w ciągu dnia, wieczorami i w nocy. Dzięki lampom o zróżnicowanych formach, różnorodnej barwie światła i walorach energooszczędnych możemy przystosować salon do różnych aktywności.

I wszystko jasne!

Światło jest nieodłącznym elementem kreowania nowoczesnej architektury wnętrz. Od umiejętnego doboru systemu oświetlenia zależy ergonomia i estetyka pomieszczeń. Zainstalowane na różnorodnych powierzchniach lampy sprawią, że w salon stanie się odpowiednio oświetloną salą kinową – gdy zainstalowane zostanie oświetlenie akcentujące, punktowe, bardzo dyskretne, ale ułatwiające oglądanie telewizji, czy poruszanie się po pomieszczeniu. Może się również przekształcić w zaciszną czytelnię – gdy ciepłym światłem lamp stojących na biurku lub przy fotelu uatrakcyjnimy wygląd wnętrza, a także miejscem pracy lub spotkań towarzyskich – kiedy zastosujemy klasyczne lub nowoczesne oświetlenie główne nad stołem lub w strefie wypoczynku.

– Już na etapie projektu wystroju wnętrza warto poświęcić czas i uwagę na funkcjonalne zaplanowanie systemu oświetlenia. Warto skonsultujmy ze specjalistami szczególnie w przypadku dużych wnętrz – salonów, które powinny „zmieniać się” w zależności od pomysłów na spędzanie w nich czasu. Dzięki temu wieloelementowy, dobrze dobrany system świateł idealnie dopasuje się do naszych aktualnych potrzeb. Przy planowaniu i zakupie oświetlenia warto pamiętać o zastosowaniu kinkietów będących uzupełnieniem praktycznie każdej serii lamp. Kinkiety doskonale spełnią swoją funkcję w strefach wypoczynku i w sypialniach. – mówi Monika Sopałowicz, dyrektor firmy produkującej oświetlenie.

Świetlna architektura salonu

Projektanci wnętrz dostosowują plan rozmieszczenia oświetlenia do projektu określającego funkcje pomieszczeń. Najpierw należy wyznaczyć oświetlenie główne, następnie wspomagające i dekoracyjne. Oświetlenie główne jako element centralny nadaje pomieszczeniu charakter i przyciąga uwagę osób w nim przebywających. Górując nad wnętrzem, nadaje mu charakterystyczną poświatę. Zgodnie z nowoczesnymi trendami centralna lampa powinna być zauważalna i oryginalna.

W roli światła dekoracyjnego najlepiej sprawdzą się kinkiety i LED-owe światła punktowe, które po włączeniu wykreują relaksujący nastrój. Efektownym rozwiązaniem jest zastosowanie w podwieszanych sufitach, wnękach, regałach oczek LED.

Funkcję oświetlenia miejscowego eksperci powierzają lampom stojącym: podłogowym lub stołowym, które wyznaczają miejsce do np. czytania. Ze względu na funkcję powinny one być zlokalizowane przy stolikach lub kanapie. Architekci wnętrz chętnie wyposażają również strefę telewizyjną w kilkuelementowe światło punktowe w technologii LED. Zastosowanie listew LED nie tylko wyeksponuje strefę telewizyjną, ale też poprawi jej ergonomię. Dostępne są też nowoczesne, przenośne systemy oświetlenia, które za sprawą reakcji na natężenie dźwięku spotęgują wrażenia wizualne oglądających. Dobrze zaplanowany, wieloelementowy system oświetlenia zwiększy funkcjonalność salonów, wpłynie również na ich estetykę. Szeroka gama odpowiednio dobranych lamp oświetlając różne strefy pomieszczenia sprawi, że staną się one idealnie dostosowane do różnego rodzaju czynności.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!