Tripolis Park, nowoczesny kampus biurowy w biznesowej dzielnicy Amsterdamu, został odnowiony przez pracownię Concrete we współpracy z MVRDV Architects na zlecenie Flow Real Estate Development. Projekt łączy monumentalny kompleks Tripolis autorstwa Aldo van Eycka z nowoczesnym „landscraperem” od MVRDV. Atrium zaprojektowane przez Concrete łączy funkcjonalność z przestrzenią do pracy i wypoczynku, zachowując równowagę między starym a nowym.
Atrium w Tripolis Park to przestrzeń łącząca nowoczesne rozwiązania architektoniczne z historycznymi elementami projektu Aldo van Eycka. Znajduje się ono pomiędzy istniejącymi, charakterystycznymi budynkami a siedmiopiętrową, przeszkloną fasadą nowego gmachu, który dosłownie obejmuje starsze struktury. Przestrzeń atrium wypełniają modularne elementy oraz duże przeszklone powierzchnie, które wpuszczają naturalne światło, tworząc otwartą i przyjazną atmosferę. Drewniana rzeźba krajobrazowa rozciąga się wzdłuż całej ściany budynku, tworząc przestrzeń, która odzwierciedla i koresponduje z bryłą otaczających obiektów.
Atrium pełni funkcję publicznego lobby, dostępnego zarówno dla pracowników, jak i gości kampusu. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, aby wprowadzić ludzki wymiar do wysokiej, monumentalnej przestrzeni. Drewniana struktura o zróżnicowanej wysokości służy jako przestrzeń do spotkań, pracy i odpoczynku, a jej układ dostosowuje się do otoczenia: z jednej strony odbija geometryczne kształty budynków van Eycka, a z drugiej nawiązuje do nachylenia pobliskiej autostrady A10. Różnorodne miejsca siedzące - od intymnych zakątków po trybuny - umożliwiają użytkownikom wybór miejsca w zależności od potrzeb.
Projekt Tripolis Park czerpie inspirację z architektonicznego dziedzictwa Aldo van Eycka, jednocześnie wprowadzając nowoczesne elementy i funkcje, które wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników. Zastosowanie drewna, kamienia oraz przemyślanych detali wykończeniowych wprowadza do monumentalnej przestrzeni atrium ciepło i przytulność. Zróżnicowane wysokości, lustra optycznie powiększające przestrzeń oraz obecność roślinności – w tym czterech dużych drzew – tworzą środowisko zachęcające do interakcji i odpoczynku. Drewniana konstrukcja o organicznych kształtach łagodzi surowość nowoczesnych materiałów, podkreślając dialog między historią a przyszłością.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Projekt: Concrete
Lokalizacja: Amsterdam, Holandia
Zespół projektowy Concrete: Lisa Hassanzadeh, Jolijn Vonk, Julia Hundermark, Pim Houben, Sofie Ruytenberg, Manon Pol
Architektura: MVRDV Architects
Inwestor: Flow Real Estate Development
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Wouter van der Sar
Źródło: concreteamsterdam.nl/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Sprawdź jak wygląda nowe biuro Vorwerk Polska!
czytajPrezentowane wnętrza restauracji i kawiarni projektu pracowni NOTE to wynik...
czytajPapier, drewniane palety, filc. W ostatnim czasie te 'biedne' materiały...
czytajTen hotel jest z pewnością spełnieniem marzeń każdego dziecka. Jest...
czytaj
Ilość komentarzy: 0