Funkcjonalizm kontra gust nastolatka? Radzimy jak urządzić pokój młodzieżowy!

Funkcjonalizm kontra gust nastolatka? Radzimy jak urządzić pokój młodzieżowy!

Ostatnie tygodnie wakacji to w wielu domach intensywny czas przygotowań przed nowym rokiem szkolnym, zakupu niezbędnych książek, akcesoriów, ale też doskonała okazja do przearanżowania pokoju nastolatka. Co powinno się w nim znaleźć, by zapewnić komfort i odpowiedzieć na wszystkie potrzeby młodej osoby? Eksperci radzą na co zwrócić szczególną uwagę!

Urządzenie młodzieżowego pokoju stanowi duże wyzwanie dla wielu opiekunów. Takie pomieszczenia muszą spełniać wszystkie podstawowe potrzeby młodych mieszkańców, z drugiej zaś strony pokoje nastolatków powinny być zgodne z ich gustami, tak by czuli się w nich komfortowo. Te na pozór oczywiste wymagania mogą się jednak wykluczać i ulegać zmianom wraz z wiekiem młodzieży. W takich sytuacjach warto więc zastosować kilka podstawowych, wnętrzarskich trików.

 Funkcjonalność przede wszystkim  

Pokój nastolatka to pomieszczenie, które powinno być zarówno miejscem relaksu, rozrywki czy nauki. Bez względu na to, jak dużą przestrzeń aranżujemy, powinniśmy wydzielić w niej odpowiednie strefy służące konkretnym czynnościom. Jedną z najważniejszych części pokoju jest oczywiście ta, służąca do odpoczynku. To intymna strefa, którą możemy osłonić na przykład parawanem czy innym meblem. Przestrzeń relaksu powinniśmy wyposażyć w wygodne łóżko, szafę z ubraniami, bądź komodę na przeróżne drobiazgi. Jeśli nie dysponujemy dużym metrażem warto zainwestować w rozkładaną kanapę lub specjalne szuflady, które możemy wkomponować pod materac do spania. Dobrym pomysłem będzie też lampka, która umożliwi nastolatkowi na przykład wieczorne czytanie książek. 

Kolejną strefą w pokoju nastolatka jest przestrzeń do nauki, która ma służyć skupieniu. Ważne by ustawić ją w taki sposób, by uczący się mieszkaniec pokoju nie widział rozpraszających go rzeczy. Warto zainwestować w wygodne biurko o odpowiednich wymiarach. W tym wypadku najlepiej postawić na funkcjonalność. 

– Ciekawym rozwiązaniem są biurka z możliwością regulacji wysokości, którą możemy dostosowywać do zmieniającego się wzrostu nastolatka. Mebel nie powinien być też zbyt wąski, tak by mógł pomieścić zarówno komputer, jak i książki. Bardzo ważny jest również sam fotel. Wybierzmy ten, w którym nasze dziecko będzie mogło komfortowo usiąść, przyjmując zdrową postawę ciała – mówi Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży WPBM “Mój Dom” S.A.

W strefie nauki możemy umieścić także regał na książki. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie mebla prostopadle do biurka, dzięki czemu osłonimy przestrzeń od reszty pokoju. Dobrą propozycją mogą być także piętrowe łóżka z wkomponowanymi biurkami na dole. To nietypowe połączenie dwóch stref, które zdecydowanie sprawdzi się w przypadku niewielkich metraży.  

Pokój młodzieżowy to przestrzeń, w której dużą rolę powinien odgrywać indywidualny styl nastolatka. Ten może się jednak dynamicznie zmieniać, dlatego przy wyborze kolorystyki czy mebli, które powinny posłużyć nam dłuższy czas, postawmy na uniwersalizm. Wybierzmy stonowane barwy i ponadczasowe materiały, które trafią w gusta młodych osób, a które można urozmaicić licznymi, odważnymi dodatkami. 

Wyjątkowy pokój dla wyjątkowych mieszkańców 

Strefa relaksu i strefa nauki to podstawowe przestrzenie, które powinniśmy wydzielić w pokojach dzieci. Jeśli dysponujemy dużymi pokojami możemy stworzyć w nich także miejsca do spotkań czy rozrywki. Tam umieśćmy na przykład fotele, telewizor, stolik do gier bądź instrument, jeśli nasze dziecko jest uzdolnione muzycznie. Nastolatek chce postawić na śmiałe rozwiązania? W strefie rozrywki możemy wykorzystać odważne dekoracje i gadżety nawiązujące do zainteresowań i upodobań młodego człowieka.  

– Na ścianach zawieśmy na przykład plakaty, akcesoria sportowe, użyjmy dodatków w wybranych kolorach. Pamiętajmy, że dekoracje zawsze możemy zmienić, a to właśnie one mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowego stylu i charakteru. Jeśli tego oczekuje nastolatek, pozwólmy mu na to, by mógł poczuć się we własnym pokoju jak najlepiej – dodaje Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży WPBM “Mój Dom” S.A.

*Materiał prasowy

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

JULIA 2024-09-24 09:29:16

Urządzanie pokoju dla nastolatki to nie lada wyzwanie. Sama stoję przed takim wyzwaniem, ponieważ chcę, aby moja córka miała idealną przestrzeń do nauki, odpoczynku i wyrażania siebie. Czytam wiele artykułów na ten temat, a ponieważ to moje jedyne dziecko, zależy mi, aby wszystko było dopracowane. Dziękuję za ten artykuł, który pomógł mi spojrzeć na aranżację pokoju z praktycznego punktu widzenia. Podobne cenne porady znalazłam również na stronie Prestige Ostaszewska, gdzie dowiedziałam się, na

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!