Drzwi przesuwne są modnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które nawet w niewielkim mieszkaniu daje duże możliwości aranżacyjne. Ich nietypowa konstrukcja i oryginalny design sprawiają, że stanowią idealne uzupełnienie wystroju wnętrza w stylu industrialnym. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób wykreować w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat pofabrycznego loftu?
Historia stylu industrialnego sięga lat 50' XX wieku. To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się trend aranżowania i przekształcania pomieszczeń fabrycznych i warsztatowych na budynki mieszkalne. Tak zwane lofty stały się oazą artystów, którzy w przestronnych halach organizowali swoje pracownie, mieszkania oraz galerie sztuki.
W ostatnich latach trend industrialny powrócił do łask i jest chętnie obieranym kierunkiem w aranżacjach wnętrz. Jednak dziś ogromne hale nie są już warunkiem koniecznym do stworzenia loftowej przestrzeni. Za pomocą odpowiednich dodatków, gry światła i odrobiny wyobraźni każdy może wprowadzić do swojego domu niepowtarzalny, industrialny klimat. W uzyskaniu pożądanego efektu pomocne mogą również okazać się… drzwi!
Wyrazisty i surowy charakter przemysłowego wnętrza mogą podkreślić odpowiednio dobrane drzwi. Strzałem w dziesiątkę są drzwi przesuwne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że łączą funkcjonalność z nowoczesnym designem. Są nie tylko efektowne, ale zajmują też mniej miejsca niż tradycyjne skrzydła, przez co w mieszkaniu pozostaje więcej przestrzeni. A ta, jak wiadomo, jest w trendzie industrialnym na wagę złota.
Zasada działania drzwi przesuwnych jest prosta. Skrzydło umieszcza się na specjalnych prowadnicach przymocowanych do ściany, a specyficzny mechanizm sprawia, że otwierają się bez konieczności uchylania do wewnątrz lub na zewnątrz pokoju. Wystarczy je przesunąć w prawo lub w lewo, aby dostać się do sąsiedniego pomieszczenia. I chociaż zadaniem drzwi jest oddzielenie stref użytkowych, to model przesuwny pozwala na zachowanie otwartego planu domu.
Solidne i wytrzymałe drzwi to inwestycja na lata. Warto je wybrać mądrze. Co jest ważne?
- Materiał – surowiec, z którego zostały wykonane drzwi, wpływa na ich trwałość oraz izolację akustyczną. Najlepsze w tej kategorii są modele drewniane, które charakteryzują się doskonałą szczelnością i zapewniają wysoką ochronę przed hałasem. Jednak optymalnym rozwiązaniem będą również warianty z płyt drewnopochodnych lub ze szkła.
- Grubość – powyższy parametr również odnosi się do izolacji dźwięków. Zasada jest prosta – im grubsze drzwi, tym lepsza bariera przed hałasem.
- Montaż – w pierwszej kolejności należy określić kierunek drzwi: czy mają być lewe, czy prawe. Warto też zaplanować umiejscowienie i liczbę klamek. Ponadto bardzo istotny jest sposób instalacji. Skrzydło może być wyeksponowane lub chowane w ścianę. Pierwsze rozwiązanie pozwala na wykorzystanie drzwi jako elementu dekoracyjnego. Z kolei druga opcja daje możliwość maksymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni.
- Kolor – drzwi warto dobrać nie tylko pod kolor ścian, ale także mebli, dodatków i tekstyliów. Barwy można zestawiać na zasadzie podobieństw, kontrastu lub zdecydować się na bezpieczne rozwiązanie w bieli, szarości lub czerni. Szczególnie ten ostatni kolor warto wziąć pod uwagę w aranżacji industrialnej. Trafionym pomysłem będą również skrzydła w kolorze naturalnego drewna lub z dodatkiem metalowych detali.
Nowoczesne wnętrza industrialne nawiązują swoim wystrojem do korzeni, a główną rolę odgrywają w nich duże, otwarte przestrzenie. Ważnym elementem są też ogromne okna, które stanowią ważny element dekoracyjny.
Warto podkreślić, że w aranżacjach industrialnych królują surowe materiały, takie jak metal, drewno czy cegła. Ściany, często celowo postarzane lub imitujące beton, doskonale oddają charakter przemysłowej fabryki. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje tu czerń, szarość, biel i beż.
Minimalistyczne, pozbawione zdobień i maksymalnie funkcjonalne meble to kolejna charakterystyczna cecha stylu industrialnego. Pożądane są szczególnie sprzęty wykonane z naturalnych surowców, a także meble z drugiego obiegu. Ponadto liczy się pomysłowość. Część wyposażenia można wykonać własnoręcznie. Przykład? Szpula po kablu doskonale sprawdzi się w roli stolika kawowego, a stara paleta może służyć jako kanapa.
Każde wnętrze da się zaaranżować w obranym przez siebie stylu. Niewielki metraż nie musi być przeszkodą, ponieważ nawet małe mieszkanie ma potencjał, aby stać się loftowym atelier. Wystarczy dobór odpowiedniej kolorystyki, dodatków, materiałów i… drzwi! Surowy, industrialny klimat wnętrza można uzyskać, montując w nim warianty przesuwne. Pomogą stworzyć odpowiedni klimat, a do tego „nie zabiorą” cennej przestrzeni. Warto rozważyć tę opcję.
Artykuł sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Od 1 stycznia 2017 roku wszystkie nowo powstające budynki muszą...
czytajCzęsto myślimy o oświetleniu diodami LED, że jest drogie...
czytajPółki i regały mogą jeszcze zaskoczyć. Za ich sprawą ...
czytajBez względu na to, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji, zawsze...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz