Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” organizowana przez Grupę Sztuka Architektury. Tym razem tematem spotkania była „Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze”. Gościem specjalnym wydarzenia zorganizowanego w nowym Muzeum Wojska Polskiego był pełnomocnik Prezydenta Warszawy Pan Michał Lejk. Głównym tematem spotkania był plan i pierwsze realizacje Nowego Centrum Warszawy. W trakcie konferencji można było zapoznać się z ciekawymi realizacjami oraz nowymi technologiami dotyczącymi retencji, zieleni oraz gospodarowania energią w miastach.

Michał Lejk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy

Michał Lejk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy

W trakcie kolejnej prezentacji Pan Michał Linke z firmy Hauraton na przykładzie rozwiązań zastosowanych w centrum Warszawy pokazał, w jaki sposób rozwiązania firmy pomagają w dostosowaniu infrastruktury miejskiej do wykorzystania wody deszczowej i zabezpieczenia kluczowych obiektów przed skutkami nawalnych opadów.

Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska

Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska

Z kolei pracownia projektowa RS Architektura Krajobrazu zaprezentowała przegląd pierwszych realizacji związanych z wdrażaniem w życie planu Nowego Centrum  Warszawy. Pani Monika Marzuchowska zwróciła szczególną uwagę na elementy retencyjne w projekcie oraz systemy gromadzenia i ponownego wykorzystania deszczówki dla zmniejszenia kosztów utrzymania w dobrym stanie nowych nasadzeń.

Monika Marzuchowska, RS Architektura Krajobrazu

Monika Marzuchowska, RS Architektura Krajobrazu

Pan Maciej Runka z firmy Bauder z kolei zaprezentował technologię dachów zielonych spełniających rolę retencji oraz odzyskiwania w miastach powierzchni biologicznie czynnej.  Oprócz gromadzenia wody deszczowej, oczyszczania powietrze i obniżania temperatury otoczenia, dachy zielone przyczyniają się także do zapobiegania stratom ciepła, a latem chronią budynek przed nadmiernym nagrzewanie.

Maciej Runka, manager ds. Rozwoju Biznesu

Maciej Runka, manager ds. Rozwoju Biznesu

Pani Agnieszka Wrzesińska z firmy Wavin zaprezentowała z kolei technologie do praktycznej realizacji idei miasta gąbki.  Przedstawiła także nowoczesne trendy w zarządzaniu wodami deszczowymi w aglomeracjach miejskich.

Agnieszka Wrzesińska, Menadżer Produktu, Wavin Polska

Agnieszka Wrzesińska, Menadżer Produktu, Wavin Polska

Oprócz inwestycji publicznych do zmiany oblicza stolicy Polski przyczyniają się także inwestycje komercyjne. Do najbardziej znanych realizacji należy projekt Diuna dzięki któremu wielki parking na warszawskim Służewiu został zmieniony w las z 50 drzewami oraz rabatami 3D. Pan Maciej Zawadzki z biura MJZ zaprezentował założenia projektu oraz zielone innowacje dzięki którym Diuna została wybrana najlepszą realizacją ESG w Europie Środkowo Wschodniej w 2024 roku.

Maciej Zawadzki, MJZ

Maciej Zawadzki, MJZ

W kolejnej prezentacji Aleksandra Szybisty z firmy Semmelrock pokazała jak zintegrować rozwiązania dachowe i powierzchnie utwardzone w taki sposób, ażeby zmniejszyć efekt wyspy ciepła oraz zapewnić nawierzchnie betonowe, które są przyjazne dla środowiska. Dobrze zaprojektowane nawierzchnie mogą ograniczać odpływ wody deszczowej i pobudzać infiltrację, zmniejszając ryzyko powodzi i poprawiając jakość wód gruntowych.

Aleksandra Szybisty, Semmelrock

Aleksandra Szybisty, Semmelrock

Daniel Drozdowicz z firmy Rockwool przedstawił z kolei technologię, która może uchronić dach płaski przed coraz częściej występującymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - gradobiciami. Stanowi ona odpowiedź firmy na zmiany klimatu oraz narastające zjawisko szybkich zmian pogody połączonych z gwałtownymi opadami.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!