Ornamenty drukowane 3D w Projekcie New Delft Blue

Ornamenty drukowane 3D w Projekcie New Delft Blue

New Delft Blue to pionierski projekt w historycznym holenderskim mieście Delft, zaprojektowany i wydrukowany w 3D przez Studio RAP. Projekt reinterpretuje światowej sławy dekoracyjne cechy i język projektowy porcelany Delft Blue. Łącząc drukowanie 3D z gliny, projektowanie komputerowe i rzemieślnicze szkliwienie, New Delft Blue ma na celu odkrycie nowego potencjału architektonicznego ceramiki ornamentacyjnej w XXI wieku.

Detal miejski 

Luksusowy dziedziniec wspólnotowy bloku mieszkalnego PoortMeesters, który jest częścią dużego projektu rewitalizacji miejskiej Nieuw Delft, otoczony jest dwoma dużymi bramami wejściowymi. Bramy, o szerokości około czterech metrów, wysokości ośmiu metrów i głębokości dwunastu metrów, pokrywają dużą publiczną klatkę schodową. Te bramy nawiązują do Delft jako średniowiecznego miasta handlowego z wieloma bramami miejskimi, zapewniając przechodniom wgląd w idylliczne życie toczące się wewnątrz. To właśnie we wnętrzu tych bram znajdziemy niezwykłą przestrzenną kompozycję z niebieskiej ceramiki drukowanej 3D, o której pisaliśmy jeszcze na etapie koncepcji, przywołując ją jako przykład ciekawego detalu architektonicznego

Inspiracje Delft Blue

Bramy New Delft Blue czerpią inspirację z tradycyjnych porcelanowych talerzy Delft Blue. Język projektowy tych talerzy zmieniał się radykalnie na przestrzeni wieków, od kopiowania chińskich i japońskich wzorów orientalnych, po tworzenie współczesnych holenderskich wzorów. Charakterystycznym elementem była jednak zawsze różnica między dekoracyjną, inspirowaną naturą ramą a idylliczną sceną. W przypadku New Delft Blue, idylliczną sceną jest zmieniające się życie na dziedzińcu, podczas gdy bramy stanowią trójwymiarową ramę z algorytmicznie zaprojektowanymi wzorami inspirowanymi naturą, prowadzącymi ludzi z przestrzeni publicznej do półpublicznego dziedzińca.

Tradycyjna technika na nowo

Około 3000 unikalnych ceramicznych płytek pokrywających dwie bramy zostało wydrukowanych w 3D, co pozwoliło na stworzenie współczesnej ceramiki, która jest zarówno bogata, jak i unikalna. Wykorzystując podejście algorytmiczne do projektowania wzorów 3D, uwzględniono pewne ograniczenia produkcyjne — maksymalny zwis, szerokość, wysokość i głębokość, skurcz oraz wewnętrzną strukturę nośną. Dzięki drukowaniu 3D, możliwe było stosowanie różnych kształtów płytek, co pozwoliło na poetyczne 'malowanie kształtami'. W podobny sposób studio zaprojektowało także ceramiczną fasadę drukowaną 3D w Amsterdamie. Na płytki nałożono przezroczyste, niebieskie szkliwo, które tworzy jasnoniebieski kolor na wypukłych częściach płytek (wzgórza), a głębokie niebieskie plamy w wklęsłych (doliny), tworząc płynne przejścia między odcieniami niebieskiego. Głęboki niebieski kolor odzwierciedla związek z porcelaną Delft Blue i otaczającymi kanałami, stanowiąc jednocześnie przyjemny kontrast z ziemistą cegłą budynku.

New Delft Blue - metryczka projektu 

Projekt: Studio RAP
Lokalizacja: Delft, Holandia
Inwestor: BPD (Bouwfonds Property Development), Ballast Nedam Development, Ballast Nedam Bouw West
Glazurowanie i wypalanie: Koninklijke Tichelaar
Architekt PoortMeesters: VY Architects
Montaż: Kooistra Geveltechniek
Konstrukcja: Lomax Systems
Zdjęcia: Riccardo De Vecchi
Film: Oculus Film  
Źródło: https://studiorap.nl/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!