Świetlisty Hotel Glar na wyspie Wolin

Świetlisty Hotel Glar na wyspie Wolin

 Projekt wnętrz Hotelu Glar w Wisełce, autorstwa pracowni NOKE Architects, łączy w sobie nowoczesny design i inspiracje bogatą kulturą wyspy Wolin. Architekci stworzyli unikatowe wnętrza, które harmonijnie współgrają z naturą i historią tego miejsca.

Unikatowy design inspirowany historią

Glar, oznacza „Świetlisty" i jest to imię świętego konia, którego czciły dawne plemiona zamieszkujące wyspę Wolin. Właściciele hotelu wybrali je nieprzypadkowo. Odkrywane przez nich na nowo dziedzictwo tego regionu jest im szczególnie bliskie, ponieważ mają silne związki z Pomorzem Zachodnim.

Wnętrza Hotelu Glar w Wisełce, stworzone przez NOKE Architects, odzwierciedlają bogate dziedzictwo kulturowe wyspy Wolin. Projektanci spędzili wiele czasu na wyspie, czerpiąc inspiracje z bałtyckiej przyrody oraz lokalnego muzeum. Współpracując z archeologami z Polskiej Akademii Nauk, odkrywali historię tego miejsca, która sięga czasów, gdy gród Wolin był jednym z najważniejszych portów na Bałtyku. Znaleziska archeologiczne, takie jak ceramika, biżuteria czy narzędzia, stały się źródłem licznych motywów we wnętrzach hotelu, takich jak drewniane totemy czy stylizowane lampy. 

Spotkaliśmy się z archeologami związanymi z Polską Akademią Nauk. Opowiedzieli nam o barwnej historii tego miejsca, zwłaszcza między IX a XII stuleciem, gdy gród Wolin był jedną z najludniejszych osad w ówczesnej Europie, jednym z najważniejszych portów na Bałtyku i punktem spotkania świata skandynawskiego ze szlakami handlowymi biegnącymi aż do Chin” – mówi Piotr Maciaszek z pracowni NOKE Architects, jeden z autorów projektu wnętrz.

Przemyślany układ funkcjonalny

Hotel Glar oferuje osiem rodzajów pokoi, dostosowanych do różnorodnych potrzeb gości. Pokoje różnią się m.in. układem łazienek, dostępnością biurek do pracy, toaletek oraz przestrzeniami do snu dla rodzin. Apartamenty o najwyższym standardzie posiadają indywidualnie zaprojektowane wnętrza, pokoje kąpielowe i tarasy z widokiem na jezioro. Wnętrza pokoi charakteryzują się surowymi odlewami stropu w stylu wabi-sabi, motywami z gruboziarnistego tynku oraz umywalkami z wyżłobionych głazów, co tworzy harmonijną, naturalną atmosferę. Te elementy są uzupełnione gładkimi szkłami, miękkimi tkaninami i szczotkowanym drewnem, inspirowanym wybrzeżem Wolińskiego Parku Narodowego.

Gdzie tylko było to możliwe, pozostawiliśmy surowe odlewy stropu. To przejaw zwrotu ku estetyce wabi-sabi – odnajdowaniu uroku w niedoskonałości. Pomysł na fryz z motywem kół, formowany w gruboziarnistym tynku, wziął się z pisania palcem po piasku. A umywalki z wyżłobionych głazów nawiązują do ważnego dla bałtyckiej przyrody zjawiska erozji skał, czyli oddziaływania miękkiej z pozoru wody na twardy kamień” – objaśnia Karol Pasternak.

Multisensoryczne doświadczenie gości

Hotel Glar oferuje różnorodne udogodnienia, takie jak baseny, jacuzzi, tężnia solankowa oraz sauny, dostosowane do preferencji gości ze Skandynawii. Dna basenów zdobią mozaiki zaprojektowane przez artystkę Olę Niepsuj, które nawiązują do przyrody jeziora Wisełka. Strefa konferencyjna hotelu jest wyposażona w ruchome ściany, umożliwiające elastyczne dostosowanie przestrzeni do potrzeb wydarzeń. Lobby hotelowe, z dekoracyjnym słupem z wypalanego drewna i ozdobną ścianą z glinianego tynku, wita gości już przy wejściu, tworząc unikalną atmosferę. Projektanci NOKE Architects zadbali o każdy detal, tworząc spójną, multisensoryczną przestrzeń, która łączy w sobie lokalne tradycje i nowoczesne rozwiązania, zapewniając gościom niezapomniane wrażenia.

Lokalne motywy kulturowe, takie jak materiały zakorzenione w tradycji danego miejsca (szczególnie drewno), są zarówno lokalne, jak i uniwersalne, zrozumiałe także dla gości z daleka. Projektanci starannie dobierali i interpretowali te elementy, aby stworzyć przestrzeń lekką, kojącą, relaksującą, a jednocześnie głęboko autentyczną. Warto przyjrzeć się jej bliżej.

Hotel Glar - metryczka projektu wnętrza 

Projekt: NOKE Architects
Lokalizacja: wyspa Wolin
Zespół projektowy NOKE Architects: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Marcin Adamczewski, Marcin Sudnik, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Justyna Puchalska, Paulina Cziba
Projekty mozaiki niecki basenowej: Ola Niepsuj
Zdjęcia: Piotr Maciaszek
Stylizacja: Ania Witko
Źródło: http://nokearchitects.com/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!