Villa Romboli: wnętrza pełne historii

Villa Romboli: wnętrza pełne historii

Projekt renowacji Villa Romboli to niezwykłe połączenie historii i nowoczesności. Za projekt wnętrz odpowiada Delfina Design, pod kierownictwem włoskiej architektki Delfiny Cortese. Villa Romboli, zlokalizowana nad portem Marina di Pisa, to zabytek secesyjny, który został pieczołowicie odrestaurowany z zachowaniem oryginalnych elementów architektonicznych i dekoracyjnych.

Villa Romboli

Renowacja wnętrza

Projekt renowacji Villa Romboli to wynik współpracy Delfina Design oraz Marina Development Corporation. Po ponad 100 latach Villa Romboli powraca do swojej dawnej świetności. Zabytkowa rezydencja w stylu Art Nouveau przeszła niedawno gruntowną renowację, aby zachować jej wysoką wartość historyczną i zabezpieczyć oryginalne elementy konstrukcyjne i dekoracyjne. Z widokiem na Bocca d'Arno, port turystyczny Marina di Pisa, willa, która gościła Gabriele D'Annunzio i jego muzę Eleonorę Duse, mieści dziś biura sprzedaży i kawiarnię dla gości Marina Development Corporation, firmy zajmującej się nieruchomościami i zrównoważonym rozwojem ośrodków turystycznych związanych z głównymi portami Morza Śródziemnego. 

Inspiracją dla architektki Delfiny Cortese było zachowanie historyczno-artystycznej wartości budynku przy jednoczesnym dostosowaniu go do współczesnych wymagań funkcjonalnych. Wnętrze charakteryzuje się minimalizmem i elegancją, gdzie oryginalna struktura budynku odgrywa główną rolę. Detale takie jak wolnostojące panele z niestandardowym wykończeniem z gliny oraz abstrakcyjnym wzorem dekoracyjnym harmonijnie współgrają z istniejącymi freskami. Centralnym punktem przestrzeni jest ladę recepcyjna, wykonana z jednolitego bloku trawertynu, który również zdobi bar, tworząc spójny i elegancki wystrój.

Villa Romboli

Nowe funkcje w starej przestrzeni

Villa Romboli składa się z dwóch poziomów, z funkcjonalnym rozkładem przestrzeni dostosowanym do nowych potrzeb. Parter to przestrzeń powitalna dla klientów z recepcją, poczekalniami oraz barem, który obejmuje zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część wypoczynkową. Dzięki otwarciu niektórych ścian, przestrzeń stała się jednolita i płynna, umożliwiając naturalne przejście między pomieszczeniami. Na pierwszym piętrze zachowano oryginalny układ ścian, co umożliwiło adaptację sali konferencyjnej, prywatnych biur, przestrzeni coworkingowych oraz pomieszczeń usługowych. Wszystkie te elementy tworzą spójną i funkcjonalną całość, która odpowiada nowemu przeznaczeniu budynku.

Historyczne detale

Wnętrze Villa Romboli, zaprojektowane przez Delfina Design, to harmonijne połączenie zabytkowej struktury z nowoczesnymi akcentami. Projekt uwzględnia oryginalne elementy, takie jak freski na ścianach i sufitach, drewniane drzwi wewnętrzne oraz historyczne podłogi. Te historyczne elementy zostały starannie zachowane i zintegrowane z nowoczesnymi dodatkami, takimi jak cementowe płytki o klasycznych heksagonalnych i romboidalnych formatach. Oświetlenie w postaci elementów ścian i punktów świetlnych wzdłuż centralnych schodów podkreśla detale architektoniczne bez ingerencji w strukturę budynku.

Villa Romboli - metryczka projektu wnętrza

Projekt: Delfina Design
Lokalizacja: Marina di Pisa, Włochy
Inwestor: Marina Development Corporation
Realizacja: 2024
Zdjęcia odnowionych wnętrz: Andrea Martiradonna
Źródło: www.delfinadesign.net

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!