Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wykorzystania koloru w architekturze i projektowaniu przestrzeni. Wydarzenie zorganizowała nasza redakcja Grupy Sztuka Architektury 10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusjach wzięło udział ok. 100 osób, w tym architekci, przedstawiciele firm wykonawczych, branżyści, studenci i specjaliści w zakresie nauronauk.

Evidence-based design (EBD), czyli projektowanie oparte na dowodach, to podejście wykorzystywane w różnych dziedzinach projektowania, w tym w architekturze, projektowaniu wnętrz, architekturze krajobrazu, zarządzaniu obiektami, edukacji i planowaniu miejskim. Polega ono na podejmowaniu decyzji projektowych opartych na najlepszych dostępnych dowodach pochodzących z badań naukowych i analiz, aby optymalizować wyniki projektu. 

EBD koncentruje się na wykorzystaniu empirycznych danych i badań naukowych. Mogą one obejmować wybór materiałów, rozmieszczenie pomieszczeń, oświetlenie, aspekty krajobrazu na zewnątrz budynków, a także wykorzystanie kolorów w projekcie. Na tym ostatnim aspekcie skupiały się wystąpienia konferencyjne. W czasie pierwszej edycji „Koloru w architekturze” prelegenci zwracali uwagę na kwestie wdrożenia koncepcji EBD i badań do procesu projektowego. Podkreślali znaczenie odpowiednio zaprojektowanego otoczenia i jego wpływu na ludzkie samopoczucie, produktywność i zdrowie.

W temat koloru wprowadził słuchaczy Pan Rafał Krupiński, doradca architektoniczny IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o. Wyjaśnił jak dzięki rozwiązaniom IGP można rozszerzyć znane już palety kolorystyczne i poprawić oblicze wizualne projektów.

Kolor w architekturze

Rafał Krupiński, doradca architektoniczny IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o.

Temat neuroestetyki rozwinęła Pani dr med. Anna Kieszkowska-Grudny. Podczas wystąpienia opowiadała o badaniach naukowych dotyczących wpływu kolorów i formy na nasze mózgi oraz emocje. Wyjaśniła jak świadome wykorzystanie odpowiednich kombinacji kolorów i kształtów może stymulować pozytywne doznania i wpływać korzystnie na samopoczucie.

Kolor w architekturze

Dr med. Anna Kieszkowska-Grudny, Instytut BezStresu

O wykorzystaniu betonu barwionego w masie na przykładzie budowy "Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie” opowiedział Pan Bartłomiej Niesłuchowski założyciel i właściciel Grupa B37. Przedstawił ciekawostki i szczegóły przebiegu projektu od pomysłu do realizacji i podkreślił wagę współpracy ze specjalistami w zakresie pracy z betonem.

Kolor w architekturze

Bartłomiej Niesłuchowski, założyciel i właściciel Grupa B37; wybrany przedstawiciel grupy HOLCIM

Pan Jan Chwedczuk z pracowni APA Wojciechowski Architekci przedstawił rozwiązania projektowe w doborze kolorystyki fasad Portu Praskiego i Elektrowni Powiśle. 

Kolor w architekturze

Jan Chwedczuk, APA Wojciechowski Architekci

Na temat procesu projektowego i badań przedprojektowych w tworzeniu nowej siedziby firmy ARUP opowiedziała Pani Katarzyna Solarek, Senior Sustainability Consultant w Arup. Pani Katarzyna osobiście uczestniczyła w opracowaniu projektu nowego biura i zaznaczała jak pozytywnie zmiana wpłynęła na środowisko pracy.

Kolor w architekturze

Katarzyna Solarek, Senior Sustainability Consultant w Arup

Pan Jacek Stadnicki w wystąpieniu „Caparol. The Power of Surface” wyjaśnił istotę wykańczania powierzchni odpowiednimi farbami. Opowiedział o mocy kolory i zaprezentował kolor roku Caparol HONEY-GOLD.

Kolor w architekturze

Jacek Stadnicki, Caparol Polska

Na temat badań sensorycznych użytkowników przestrzeni i kolorystyki wnętrz opowiedziała Pani Aleksandra Chuchro z Livin D3Wyjaśniła także autorską metodę projektowania D3, którą stosuje w swoich projektach. Również ona podkreślała istotę odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i jej wpływu na nasz nastrój i jakość życia. Wyjaśniła jakie czynniki na to wpływają i jak za pomocą kolorów i innych środków osiągnąć projektowy balans.

Kolor w architekturze

Aleksandra Chuchro, Livin

O istocie doboru odpowiedniego sufitu przypomniał Pan Sebastian Staniewicz, Account Manager Knauf Ceiling Solutions. Wyjaśnił, że wnętrza powinny cieszyć oko, ale również zapewniać komfort akustyczny wynikający z funkcji pomieszczenia.

Kolor w architekturze

Sebastian Staniewicz, Account Manager Knauf Ceiling Solutions

O tym skąd wzięło uwielbienie do koloru w architekturze w latach 90-tych opowiedziała Pani Anna Cymer, historyczka sztuki, dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o architekturze. Przedstawiła genezę wykorzystania koloru w architekturze europejskiej i polskiej  i pokreśliła jego istotę jako wyraz myśli tego okresu.

Kolor w architekturze

Anna Cymer

Na temat rozwiązań projektowych w kolorowym przedszkolu w Mesznej opowiadały jego autorki, Panie Anna Sierant i Natalia Sikora z pracowni Archikunszt StudioWyjaśniły jak ważną rolę kolor odegrał w projektowaniu. Opowiedziały jak wykorzystały go do identyfikacji przestrzeni i jak może wspierać proces edukacji najmłodszych.

Kolor w architekturze

Anna Sierant i Natalia Sikora z pracowni Archikunszt Studio

Wystąpienie pt. „Analiza kolorystyczna krajobrazu miasta na przykładzie wybranych projektów architektury krajobrazu” poprowadziła Pani Maja Skibińska z Szelest Pracownia. Prezentacja dotyczyła analizy kolorystycznej, która jest jedną z metod analizowania krajobrazu. Przedstawiła wyniki swoich badań i zauważyła jak ważna rolę kolor odgrywa w przestrzeniach publicznych pomagając kształtować tożsamość miejsca.

Kolor w architekturze

Maja Skibińska, Szelest Pracownia

Konferencja zakończyła się prezentacją na temat kształtowania całorocznego wyrazu kolorystycznego zieleni na terenach prywatnych i publicznych. Wykład prowadziły Pani Aleksandra Wiktorko-Rakoczy z Szelest pracownia i Pani Kamila Służewska z Warsztat Zieleni. Pokazały jak dobór różnokolorowej zieleni wpływa na odbiór wizualny obiektu i może akcentować ważne miejsca.

Kolor w architekturze

Aleksandra Wiktorko-Rakoczy, Szelest pracownia i Kamila Służewska, Warsztat Zieleni

Pierwsza konferencja pt. „Kolor w architekturze” organizowanej przez Wydawnictwo Grupa Sztuka Architektury spotkała się z bardzo dobry odbiorem uczestników. Z pewnością doczekamy się więc jej kolejnej edycji.    

Zdjęcia: Tomasz Celeban, hedronista.pl

   

 

   
   

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!