Odnowa z duszą: Masná 130

Odnowa z duszą: Masná 130

Projekt Masná 130 to odważna renowacja 500-letniej kamienicy w sercu Český Krumlov, małego miasta w Czechach, które jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Autorami projektu są właściciele domu wraz z architektami z ORA studio, którzy z pasją podjęli się zadania połączenia historycznego charakteru budynku z elementami współczesnego designu i minimalizmu. Projekt wyróżnia się nie tylko dbałością o zachowanie oryginalnych detali, ale także funkcjonalnym podejściem do przestrzeni.

Masna

Historyczny urok połączony z nowoczesnością

Już od progu Masná 130 urzeka połączeniem wielowiekowej historii i nowoczesnego wzornictwa. W salonie, który jest głównym punktem przestrzeni życiowej, przykuwają uwagę renesansowy sufit z rzeźbionego drewna oraz odsłonięte, oryginalne malowidła ścienne w głębokim, karmazynowym odcieniu. Użycie ciemnych, intensywnych barw na ścianach i suficie kreuje atmosferę intymności i ciepła. Przeprowadzona renowacja pozwoliła na odkrycie i zaakcentowanie oryginalnych elementów, tworząc przestrzeń, która eksponuje elementy swojej historii, a jednocześnie wzbogaca ją o współczesne akcenty.

Funkcjonalność przestrzeni

Przywrócenie kamienicy do życia nie ograniczyło się tylko do estetyki. Właściciele i architekci zadbali również o funkcjonalność przestrzeni. Parter domu, odnowiony w pierwszym etapie projektu, został zaadaptowany na kawiarnię Masná 130, która stała się dynamicznym miejscem spotkań. Przestrzeń mieszkalna na wyższych piętrach zachowała niemal nienaruszony układ, co pozwala na poczucie ciągłości z przeszłymi pokoleniami. Brak podziału przestrzeni na mniejsze pokoje hotelowe podkreśla dążenie do autentyczności i zachowania oryginalnego charakteru budynku.

Z szacunku dla dziedzictwa

Projekt Masná 130 niesie ze sobą ważne przesłanie dotyczące zrównoważonego rozwoju i szacunku dla dziedzictwa kulturowego. Właściciele, inspirowani własną miłością do współczesnego designu i minimalizmu, a także filozofią ORA studio dotyczącą renowacji historycznych budynków, zdecydowali się na świadome połączenie warstw historycznych i współczesnych. Projekt ten pokazuje, jak można odnawiać zabytkowe budynki w sposób, który nie tylko chroni ich dziedzictwo, ale również adaptuje je do potrzeb współczesnego życia.

Masná 130 - metryczka projektu wnętrza

Projekt: ORA (Original Regional Architecture)
Lokalizacja: Masná 130, Český Krumlov, Czechy
Zespół autorski: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora, Klára Mačková
Realizacja: 2023
Zdjęcia: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com
Źródło: www.o-r-a.cz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!