Park Akcji „Burza” w Warszawie. Historyczne odniesienia. Dużo zieleni. Nowe realizacje.

Park Akcji „Burza” w Warszawie. Historyczne odniesienia. Dużo zieleni. Nowe realizacje.

Park Akcji „Burza” powstał wokół Kopca Powstania Warszawskiego w Warszawie. Jego koncepcja odwołuje się do ważnych aspektów historycznych tego miejsca. Aby dotrzeć na wierzchołek Kopca, trzeba pokonać jedną z dwóch ścieżek, które przypominają o zniszczeniach, jakich doznała Warszawa, ukazując ruiny i nowo wyrosłą roślinność. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację parku, która odbędzie się 17 kwietnia 2024 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk z pracowni topoScape oraz Maciej Kaufman i Marcin Maraszek z pracowni archigrest. Zachęcamy do zapisania się już dziś.

Park, który opowiada historię

Park Akcji „Burza” to projekt transformacji Kopca Czerniakowskiego, który powstał tuż po wojnie, w wyniku usypywania zwałów gruzu pochodzącego ze zniszczonej Warszawy. Stopniowe dokładanie materiału doprowadziło do usypania wzniesienia o wysokości 35 m. Na tym terenie samoczynnie wyrósł las, który stał się przyczynkiem do utworzenia parku upamiętniającego wojenne wydarzenia. 

Projekt rewitalizacji miejsca wokół kopca zakładał stworzenie przestrzeni opartej na bioróżnorodności wynikającej ze zmian naturalnie zachodzących w otoczeniu. Gruz, będący problemem w powojennej Warszawie, stał się surowcem do produkcji gruzobetonu, wykorzystanego w Parku”. Użyto go do budowy ścian oporowych i cokołowych kopca, co ma wymiar nie tylko praktyczny, ale przede wszystkim symboliczny. Gabiony z gruzem z wojennej Warszawy stanęły także przy wejściu do parku, zaznaczając tym samym charakter miejsca.

Architekci opracowali rozwiązania umożliwiające dostęp na szczyt Kopca Czerniakowskiego osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi. Ścieżka prowadząca na szczyt połączona jest z siecią ścieżek spacerowych oraz dwupoziomową platformą widokową na szczycie kopca.

Więcej o tej ciekawej przestrzeni dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Prezentację poprowadzą:

Justyna Dziedziejko i Magdalena Wnęk z pracowni topoScape

7CD8xSdG1cXk0a9mVyPsrOmKuHGEjjylnmSomXaOVH4xWXQGesdw3leKbIMD_wneljpg.jpg

Pracownia topoScape powstała w 2017r. w wyniku współpracy dwóch doświadczonych projektantek: Justyny Dziedziejko oraz Magdaleny Wnęk. Dorobek pracowni tworzy wiele projektów publicznych i deweloperskich.

Zespół topoScape wspólnie z pracownią archigrest zdobył pierwsze nagrody w czterech konkursach projektowych na przestrzenie publiczne na projekt Centrum Lokalnego „Skwer Orszy” , Parku na Kopcu Powstania Warszawskiego i Parku Żerańskiego Warszawie oraz projekt adaptacji zabytkowego  Zespołu Pałacowego w Bieżuniu.  

Ponadto we współpracy z  innymi pracowniami architektonicznymi topoScape uczestniczył w projekcie Sanatorium Gurewicza w Otwocku,  nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage , a także wielu osiedli mieszkaniowych, kompleksów biurowych oraz placówek edukacyjnych. 

topoScape zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem krajobrazu w kontekście współczesnych miast. Projekty pracowni wykraczają poza standardowy zakres „projektów zieleni” obejmując całokształt elementów ożywionych i nieożywionych tworzących krajobraz. Projektując uwzględniamy kontekst miejsca, uwarunkowania przyrodnicze i ekonomiczno-eksploatacyjne a także relacje społeczne pomiędzy użytkownikami, potrzeby zrównoważonego rozwoju oraz gospodarowanie wodami opadowymi.

Maciej Kaufman i Marcin Maraszek z pracowni archigrest

JcelPqF0sokzIngDlBbwYwuE0DhSVDFNQOy8NWwq7nz5p3K9Tfhb9CS7F50n_archigrest-zlozenie-mkmjpg.jpg

archigrest został powołany jako autorska pracownia architektoniczna w 2018 roku przez doświadczonych architektów Marcina Maraszka i Macieja Kaufmana. Pracownia zajmuje się projektowaniem architektonicznym w różnych skalach - od wnętrz domów prywatnych po duże założenia urbanistyczne i krajobrazowe, a także doradztwem i działalnością edukacyjną dla podmiotów prywatnych i publicznych. W ciągu swojej działalności pracownia archigrest została laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Swoje największe zlecenia zdobywa na drodze zwycięstwa w konkursach architektonicznych z wiodącym kryterium jakości.

archigrest wspólnie z pracownią architektury krajobrazu topoScape zdobył pierwsze nagrody w czterech konkursach projektowych na przestrzenie publiczne: Centrum Lokalnego „Skwer Orszy” , Parku na Kopcu Powstania Warszawskiego i Parku Żerańskiego Warszawie oraz projekt adaptacji zabytkowego Zespołu Pałacowego w Bieżuniu. Park na Kopcu Powstania Warszawskiego spotkał się z dużym społecznym zainteresowaniem i dobrym przyjęciem popartym nominacjami do wielu nagród architektonicznych.

Angażujemy się w różnorodne projekty badawcze i edukacyjne, prowadzimy też warsztaty projektowe, uczymy projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Poszukujemy nieoczywistych inspiracji w “ruinach przyszłości”: niezrealizowanych i zapomnianych wizjach lepszego jutra, na zatrzymanych budowach i porzuconych przestrzeniach przejętych przez Czwartą Przyrodę.

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

Organizatorzy

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!