Sztuka zmieniająca perspektywę

Sztuka zmieniająca perspektywę

Karolina Zimnicka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy rzemiosło z nowoczesnym designem, przekształcając glinę w unikalne dzieła sztuki. Projektantka wzornictwa przemysłowego i artystka interdyscyplinarna z pasją zgłębia tajniki ceramiki w swoim warsztacie w Stoczni Gdańskiej. Niezwykłość jej projektów polega na połączeniu tradycyjnych technik z eksperymentalnymi metodami wypału, co czyni jej twórczość wyjątkową na tle współczesnej sztuki użytkowej.

 Podejście do twórczości

Karolina Zimnicka to artystka, dla której proces tworzenia jest równie ważny jak finalny produkt. Po latach pracy jako projektantka, zdecydowała się na bardziej bezpośrednie zaangażowanie w proces twórczy, wybierając glinę jako swoje główne medium. Jej podejście charakteryzuje się głębokim zaangażowaniem w każdy etap pracy, od toczenia na kole, przez lepienie, po odlewanie z własnoręcznie wykonanych form. Dla artystki, praca z gliną to nie tylko wyraz artystycznej ekspresji, ale także forma terapii i odejście od przyspieszonego tempa współczesnego życia.

Filozofia i techniki

Twórczyni nie szuka dróg na skróty w swojej artystycznej podróży. Ucząc się na błędach i nieustannie eksperymentując, w ramach swojej twórczości zgłębia zagadnienia chemii i technik zdobniczych ceramiki. Jej prace są świadectwem pokory i determinacji, niezbędnych w procesie twórczym. Przywiązanie do tradycyjnych metod pracy z gliną i eksperymentowanie z alternatywnymi metodami wypału, takimi jak technika raku, saggar czy obvara, podkreśla unikalność jej dzieł. Niepowtarzalność tych metod sprawia, że jej każda praca jest wyjątkowa, oferując odbiorcom głębszy poziom interakcji z dziełem.

Kolekcja Venus i jej znaczenie

Seria prac pod nazwą "Venus" stanowi kwintesencję filozofii artystycznej artystki. Inspirując się prehistorycznymi tradycjami rzeźbiarskimi, tworzy formy, które są zarówno refleksją na temat kobiecości, jak i komentarzem do zmieniających się przez wieki kanonów piękna. Kolekcja ta podzielona jest na cykle: "Nude", "Tattoo" i "Raku", każdy charakteryzujący się różnymi technikami wykończenia i przesłaniem. Prace te nie tylko odzwierciedlają osobiste poszukiwania artystki, ale również zachęcają odbiorców do refleksji nad własnymi przekonaniami i stereotypami. Tak autorka opisuje poszczególne cykle prac: 

NUDE: charakteryzuje surowość, chropowatość, delikatność, nagość. To czysta, naturalna forma, faktura bez powłoki jaką jest szkliwo.

TATTOO: nowa seria inspirowana tatuażami, którą zdobią symboliczne, bardzo proste ręczne rysunki, symbole, dająca odbiorcy możliwość spersonalizowania wazonu Venuski, stworzenia swego rodzaju wyjątkowego TOTEMU. Tatuaże od zawsze miały związek z tożsamością i duchowością, nie były tylko dekoracją. We wszystkich starożytnych kulturach miały one głębokie znaczenie magiczne. Co ciekawe, egipscy archeolodzy odkryli tatuaże na zmumifikowanych ciałach kobiet sprzed tysięcy lat. Miały przedstawiać bóstwo, boga Besa, otaczającego opieką kobiety i dzieci – szczególnie w trakcie porodu i połogu.  

RAKU: charakteryzuje ją kolekcjonerska, unikatowa jakość osiągnięta dzięki procesowi wypału w żywym ogniu i zahartowaniu szeregiem szoków termicznych po wyciągnięciu z ciepła ogniska. Niebezpieczny, dynamiczny i nieprzewidywalny proces, pełen wzmacniających wstrząsów, którego efektów nie możemy być pewni, aż do ostatniego etapu gwarantuje niepowtarzalny efekt kolorystyczny oraz wyjątkowy rysunek spękań będący wynikiem szoku termicznego i redukcji. Traktuje je bardziej jak obiekty rzeźbiarskie. Efekt końcowy nie zawsze jest przewidywalny ale eksperymentowanie z wypałem w żywym ogniu ogromnie ekscytujące. 

Karolina Zimnicka, poprzez swoją pracę, przekracza granice konwencjonalnego designu, tworząc dzieła, które są jednocześnie przedmiotami użytkowymi i nośnikami głębszego przekazu. Jej zaangażowanie w rzemiosło, połączone z chęcią eksperymentowania i przekraczania tradycyjnych granic sztuki, sprawia, że jej twórczość zasługuje na szczególną uwagę wśród miłośników sztuki użytkowej i współczesnego designu.

Nomad Ceramics - metryczka

Autorka ceramiki: Karolina Zimnicka
Zdjęcia we wnętrzu: Magdalena Łojewska
Zdjęcia produktów na białym tle: Paweł Guder
Źródło: www.nomadceramics.com 

Bio: Karolina Zimnicka, absolwentka ASP w Gdańsku. Projektantka wzornictwa przemysłowego, artystka interdyscyplinarna. W swoich pracach eksploruję glinę w różnych technikach. Eksperymentuje z zróżnicowanymi materiałami oraz alternatywnymi metodami wypału w żywym ogniu. Po kilkunastu latach pracy jako projektantka otworzyła własny warsztat ceramiczny w zabytkowym budynku Stoczni Gdańskiej, Nomad Ceramics. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!