Krzesła do jadalni od A do Z – jak je wybrać?

Krzesła do jadalni od A do Z – jak je wybrać?

Niezależnie od tego, czy metraż twojego domu pozwala na urządzenie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, czy też jest to zaledwie kącik jadalniany, stanowiący integralną część salonu, aranżacja zawsze powinna sprzyjać komfortowi i być maksymalnie funkcjonalna. Jakimi zatem kryteriami warto się kierować, kupując krzesła do jadalni? Wybraliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym podjecie decyzji nie będzie trudne. Przekonaj się!

Krzesła do jadalni – jaka wysokość będzie odpowiednia?

Zaczynamy od technicznych kwestii, a mianowicie od tego, na jakiej wysokości ma znajdować się siedzisko krzeseł do jadalni. Wysokość ta nie powinna być przypadkowa, lecz ściśle dopasowana do wysokości blatu stołu, przy którym zamierzasz ustawić krzesła. Zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami przyjmuje się, że odległość pomiędzy siedziskiem a blatem wynosi nie mniej niż 30 cm.
W przeciwnym wypadku trudno będzie swobodnie wsunąć się z krzesłem pod blat i wygodnie trzymać nogi w trakcie siedzenia, a tym samym spożywanie posiłków przy stole będzie mało komfortowe. Miej jednak na uwadze, że zalecana odległość pomiędzy blatem a siedziskiem jest orientacyjna i dotyczy użytkowników średniego wzrostu. W przypadku osób wyższych, które naturalnie posiadają dłuższe nogi, odległość ta powinna być odpowiednio większa.

Głębokość siedziska – to także ma znaczenie

Kupując krzesła do jadalni – duży wybór najróżniejszych modeli znajdziesz tutaj: https://www.brw.pl/meble/stoly-i-krzesla/krzesla/salon-jadalnia/ – istotne jest również zwrócenie uwagi na głębokość siedziska. To kolejny czynnik mającym znaczący wpływ na komfort podczas spożywania posiłków.

Ogólna zasada mówi, że siedzisko krzesła powinno zapewniać wsparcie dla dwóch trzecich długości ud, z czego połowa tej długości jest rozpatrywana jako minimalna akceptowalna wartość. Jeśli o to zadbasz, możesz być spokojny, że nawet podczas długich chwil spędzonych przy stole bez wystąpią problemy z krążeniem, które mogłyby prowadzić do nieprzyjemnego uczucia drętwienia lub mrowienia nóg.

Z podłokietnikami czy bez – jakie krzesła do jadalni wybrać?

Do przemyślenia jest także kwestia podłokietników. Choć krzesła do jadalni z podłokietnikami cieszą się niemałą popularnością, to jednak nie zawsze ich zakup będzie wskazany. Dobrze zastanów się nad tym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy nie dysponujesz dużą jadalnią. A nie ma się co oszukiwać – krzesła z podłokietnikami siłą rzeczy zajmują nieco więcej powierzchni, chociażby z tego powodu, że trudniej jest je wsunąć pod blat. Wpływa to też na wygodę w trakcie jedzenia – łatwiej przecież wsunąć się wraz z siedziskiem pod stół, jeżeli krzesło nie posiada podłokietników.

Ile krzeseł do jadalni kupić?

Każda osoba siedząca przy stole powinna mieć odpowiednio dużo miejsca – przyjmuje się, że jest to około 60 cm przestrzeni. Nie jest niczym dobrym upychanie jak największej liczby krzeseł. Dla stołów prostokątnych i kwadratowych przestrzeganie tej zasady pozwala łatwo obliczyć liczbę potrzebnych krzeseł. Na przykład stół o wymiarach 120x80 cm będzie wymagał sześciu krzeseł, z dwoma na każdym dłuższym boku i jednym na krótszych.

Z kolei dla stołów okrągłych, gdzie zasada ta jest trudniejsza do zastosowania, idealne wymiary stołu na cztery osoby mieszczą się w zakresie średnic 90-110 cm, a dla sześciu osób – średnica stołu powinna wynosić co najmniej 120 cm, aby zapewnić wszystkim wystarczająco dużo przestrzeni.

Gdzie ustawić stół z krzesłami jadalnianymi?

Miej na uwadze, że ważny jest jeszcze jeden wymiar. Mianowicie chodzi o wybór właściwej lokalizacji dla zestawu stołowego w przestrzeni domowej. Kluczowe jest, aby stół i krzesła nie tylko harmonizowały z wnętrzem, ale także były rozmieszczone z przemyślanym odstępem – zarówno od ścian, jak i innych elementów wyposażenia. Minimalna zalecana odległość to 60-70 cm, aby zapewnić łatwość w siadaniu i wstawaniu, zwiększając tym samym komfort użytkowania. Jeżeli przestrzeń na to pozwala, rozważ jeszcze większe odstępy. Przestrzeganie tej zasady, w połączeniu z wcześniej wspomnianymi wskazówkami, zagwarantuje, że zakupione krzesła do jadalni będą nie tylko komfortowe, ale również funkcjonalne na co dzień.

Czy krzesła przy stole muszą być jednakowe?

Czas na ostatnią kwestię, poruszoną w tym artykule. Mianowicie chodzi o design krzeseł do jadalni. Z pewnością zauważyłeś trend panujący w sieci, w programach telewizyjnych czy w magazynach na krzesła do jadalni „nie do pary”. Takie rozwiązanie może znacząco ożywić wystrój i nadać twojemu wnętrzu bardziej nowoczesnego wyrazu. Jeśli pomysł na mieszanie kompletnie różnych krzeseł wydaje się być krokiem zbyt odważnym, alternatywą może być wybór jednego modelu krzeseł w dwóch różnych wariantach kolorystycznych. Ta subtelniejsza różnorodność wystarczy, by jadalnia zyskała unikatowy i oryginalny charakter.

Wiesz już, jakiej wysokości i głębokości powinny być krzesła do jadalni, czy warto pokusić się o modele z podłokietnikami oraz ile ich kupić i w jakieś odległości od ściany ustawić. Wykorzystaj nasze wskazówki i… życzymy udanych zakupów!

* Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!