Historyczne mieszkanie w łódzkiej kamienicy

Historyczne mieszkanie w łódzkiej kamienicy

Projekt mieszkania w łódzkiej kamienicy, realizowany przez pracownię Hanna Pietras Architects, łączy w sobie elementy vintage i eklektyzmu. Mieszkanie o powierzchni 75 m2, znajdujące się w budynku z 1913 roku, zostało zaprojektowane z myślą o parze lekarzy, kładąc nacisk na zachowanie rodzinnych mebli i przedmiotów, które przetrwały w nim przez wiele lat.

Ikony designu

W projekcie wnętrza zastosowano odrestaurowane meble vintage, w tym błękitny kredens z lat 50. XX wieku oraz thonetowskie krzesła z ratanową siatką. Zachowano również oryginalne elementy budynku, takie jak stolarka okienna, drzwi oraz parkiet, który został częściowo odnowiony i uzupełniony o nowe fragmenty, z dopasowanymi do niego parapetami. Wnętrze wzbogacono o współczesne akcenty, takie jak słomkowe kapelusze z Chin, czy biurko „Kaiser Idell 6556” projektu Fritza Hansena, aby stworzyć balans między przeszłością a teraźniejszością, unikając uczynienia z mieszkania muzeum.

Eklektyczny charakter

Mieszkanie charakteryzuje się wysokimi sufitami, przekraczającymi 4 metry, co umożliwiło zachowanie istniejącej antresoli nad korytarzem i sąsiadującym z nim gabinetem, zapewniającej dodatkową przestrzeń do spania dla gości. Kuchnia, pierwotnie znajdująca się w innym miejscu, została przesunięta bliżej salonu, co było jednym z wymagań właścicieli. Przestrzeń między kuchnią a salonem oddzielono częściowo, instalując pionowe okno, które pozwala na kontakt wzrokowy między tymi pomieszczeniami, jednocześnie ograniczając przenikanie zapachów. Zaoblony narożnik i ryflowane fronty kuchennej zabudowy zostały zaprojektowane tak, aby harmonizować z resztą wnętrza, podkreślając ideę eklektyzmu jako łączenia różnorodnych elementów w spójną całość.

Mieszkanie vintage w Łodzi - metryczka projektu wnętrza

Projekt: Hanna Pietras, Joanna Poradowska
Lokalizacja: Łódź
Zdjęcia: Mood Authors
Realizacja: 2024
Źródło: materiały prasowe

Opracowała: Magdalena Wałek 

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!