Drzwi zewnętrzne pasywne: sposób na niższe rachunki

Drzwi zewnętrzne pasywne: sposób na niższe rachunki

Rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych, a także trend proekologiczny sprawiają, że coraz częściej stosuje się pasywne rozwiązania w nieruchomościach. Jednym z takich elementów w budynkach są drzwi zewnętrzne, które mogą znacznie pomóc w oszczędnościach. W jaki sposób się do tego przyczyniają?

Czym są drzwi zewnętrzne pasywne?

Przed decyzją o zakupie drzwi pasywnych, warto dowiedzieć się, jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować. Są one elementem wykończeniowym domu, który ma przyczyniać się do zmniejszania zapotrzebowania energetycznego budynku. Wyjątkowo wysoki poziom szczelności takich modeli sprawia, że z nieruchomości wydostaje się mniej ciepła, przez co przeznacza się mniej energii na ogrzewanie wnętrza.

Zewnętrzne drzwi pasywne to nowoczesne modele, spełniające najnowsze standardy energetyczne. Pozwalają nie tylko zmniejszyć rachunki, ale i korzystnie wpływają na środowisko. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na ogrzewanie do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Wyższy komfort termiczny mocno wpływa także na codzienne życie domowników.

Kiedy warto zamontować drzwi zewnętrzne pasywne?

Drzwi zewnętrzne pasywne warto zamontować przede wszystkim w nieruchomościach, których bryła ma charakter pasywny. Wymaga to jednak specjalnego projektu. Jeśli zastosuje się pasywne drzwi, ale okna nie będą odpowiednio szczelne, nie będzie się w stanie w pełni wykorzystać potencjału nawet najnowocześniejszych rozwiązań.

Drzwi zewnętrzne pasywne powinno się montować w dobrze ocieplonych budynkach. Podczas wybierania konkretnego modelu trzeba mieć na uwadze zarówno grubość ścian, jak i drzwi, aby te nie okazały się zbyt cienkie względem zabudowy. To obowiązkowy element wyposażenia dla osób, które planują budowę domu energooszczędnego.

Drzwi pasywne to także dobre rozwiązania przy modernizacji pod kątem efektywności energetycznej. Wymiana oraz odpowiednia izolacja ścian i okien to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób o wysokiej świadomości ekologicznej, które w codziennym życiu dążą do minimalizowania wpływu na otaczający ich świat.

Oto kilka kluczowych zalet drzwi zewnętrznych o charakterze pasywnym:

  • zwiększenie izolacji termicznej budynku,

  • długa żywotność solidnej konstrukcji,

  • możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie,

  • niski współczynnik przenikania ciepła,zaawansowane zabezpieczenia antywłamaniowe w wielu modelach.

W sklepach znaleźć można bardzo zróżnicowane pod względem wizualnym modele, które da się dopasować do wszystkich stylów architektonicznych budynków. Stanowią definicję nowoczesności, przez co łatwo dobrać je nawet to najbardziej modernistycznych projektów.

Zewnętrzne drzwi pasywne występują nie tylko w różnych kolorach, ale i z dodatkowymi elementami, takimi jak szyby. Ultraszczelny charakter pozwala zastosować nawet duże przeszklenia. Dzięki temu całość prezentuje się bardzo efektownie.

Drzwi zewnętrzne pasywne – czy to się opłaca?

Drzwi pasywne są nieco droższe niż tradycyjne rozwiązania, ale wraz z upływem czasu inwestycja okazuje się trafna. Nawet jeśli budynek nie jest w pełni utrzymany w charakterze pasywnym, drzwi zawsze w pewnym stopniu zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Im więcej czasu upływa od montażu skrzydeł, tym zakup staje się bardziej opłacalny. Wynika to z faktu, że ochrona przed nadmierną ucieczką ciepła z budynku zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie. Maleją wtedy rachunki za prąd czy gaz – w zależności od tego, jakim paliwem reguluje się temperaturę w budynku.

Poza tym drzwi zewnętrzne o charakterze pasywnym cechują się nowoczesnym wyglądem. Wpływają w dużej mierze na pozytywny odbiór całej nieruchomości i podkreślają modernistyczny aspekt budynku.

Dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na ogrzewanie nieruchomości do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla, który jest jednym z gazów cieplarnianych.

Poza tym, że drzwi zewnętrzne pasywne chronią przed ucieczką ciepła z budynku, zabezpieczają domowników również przed napływem hałasu z zewnątrz. Są wysoce dźwiękoszczelne, przez co sprawdzą się nawet w nieruchomościach przy ruchliwych ulicach. Zwiększają szanse na osiągnięcie komfortu akustycznego.

Podsumowanie

Można stwierdzić, że drzwi pasywne to inwestycja dobra przede wszystkim do domów o takim charakterze, ale nie tylko. Zabezpieczenie nieruchomości przed ucieczką ciepła, a także napływem zanieczyszczonego powietrza sprawdzi się również w starszych nieruchomościach, które powstały przed wprowadzeniem najnowocześniejszych europejskich standardów. Warto zatem zdecydować się na zakup i dopasować design modelu do swoich potrzeb i preferencji.

*Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!