Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.

Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.

Jednym z największych i stale rosnących cmentarzy komunalnych jest ten w Radomiu. Wszystko niestety kosztem lasu znajdującego się tuż obok. Rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa na terenie cmentarza kolumbarium, które zawiera 2000 nisz. Za projekt obiektu odpowiada pracownia BDR Architekci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację kolumbarium, która odbędzie się 20 marca 2024 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Zapisz się już teraz.

ZAPISZ SIĘ NA WEBINARIUM

Nowe miejsce do chowania zmarłych

Aby wykreować kameralne przestrzenie i ułatwić komunikację architekci podzielili kolumbarium na mniejsze komnaty cmentarne zaprojektowane jako bloki o zróżnicowanej wysokości rozmieszczone wokół centralnego miejsca skupienia – placu ekumenicznego. Ów plac powstał w miejscu niezrealizowanej kaplicy, na głównej osi cmentarza, otoczone murami kolumbariów ma szansę, jak piszą architekci, „stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia całego cmentarza”. 

Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Jedną stanowią kolorowe panele elewacyjne, drugą pokrywa czarna cięto-ciągniona siatka. Obie warstwy razem tworzą przestrzenny efekt, po zmroku uzupełniany także specjalnie zaprojektowaną iluminacją. Kolumbaria zbudowano z betonowych prefabrykatów, z zewnątrz komnaty i dom przedpogrzebowy zostały obłożone podłużnymi blokami z piaskowca, kamienne są także półki i tablice nisz na urny.

Przestrzeń dopełnia zieleń zaprojektowana w formie obłych pól obsadzonych krzewami płożącymi, na cmentarzu zasadzono także 50 sosen. Całość uzupełniają ławki z litego drewna, punkt ujęcia wody oraz identyfikacja wizualna wykonana z surowego mosiądzu, który z czasem będzie patynował.

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Prezentację poprowadzą architekci z pracowni BDR Architekci

Pracownia BDR Architekci została założona w roku 2015 przez Konrada Basana, Pawła Dadoka i Marię Roj. Tworzymy projekty architektoniczne dla klientów publicznych i prywatnych. Każde zadanie projektowe traktujemy jako środowisko wytworzone poprzez szereg nawarstwiających się uwarunkowań: przestrzennych, kulturowych, finansowych czy terminowych. W środowiskach tych staramy się odnaleźć najbardziej optymalne i czytelne rozwiązanie – pomysł, który realizujemy mając na uwadze zmieniające się okoliczności. Każdą decyzję projektową konfrontujemy z główną myślą i ideą, która przewodzi projektowi i realizacji. W wyniku tak przyjętej metody pracy, każdy projekt to unikatowe i indywidualne rozwiązanie dopasowane do swojego kontekstu.

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

Organizatorzy

 

Partner

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!