Projekt willi w duchu modernizmu

Projekt willi w duchu modernizmu

Dom Monochrom to projekt nawiązujący do modernizmu zaprojektowany przez zespół Libido Architekci. Wyróżnia się minimalistycznym zastosowaniem białego tynku na elewacjach oraz dwoma zaokrąglonymi narożnikami.

Modernistyczne cytaty

Dom Monochrom wyróżnia się swoją prostą elewacją, na której dominuje biały tynk, kontrastujący z czarnymi detalami barierki. Architekci skoncentrowali się na minimalistycznym wykorzystaniu materiałów, aby modernistyczne cytaty zostały odpowiednio zaakcentowane. Efekt światłocieni na elewacji podkreśla zaokrąglone krawędzie i różnice w planach bryły, szczególnie z przodu budynku. Projekt zawiera dwa zadaszone tarasy: wschodni, dostępny z jadalni, i południowo-zachodni, przylegający do salonu i kuchni. Garaż, umieszczony na froncie działki, ma wejście od boku, co czyni bramę garażową niewidoczną z perspektywy ulicy.

Rzeźbiarskie wnętrza 

Wnętrze Domu Monochrom łączy elementy modernizmu z innymi stylami, co przejawia się w swobodniejszym podejściu do aranżacji. Wiatrołap wita szklanymi szprosowymi drzwiami i czarno-białą mozaiką na podłodze. Strefa dzienna, obejmująca jadalnię i kuchnię, jest jasno wydzielona, a jednocześnie tworzy spójną całość z resztą domu. W kuchni dominuje zaokrąglona wyspa, której kształt nawiązuje do architektury budynku, z drewnianymi frontami i delikatnymi ryflami na jasnych szafkach. Salon organizuje przestrzeń wokół schodów, które pełnią funkcję rzeźbiarską, z białą murowaną barierką zakończoną czarnym pochwytem. Na piętrze znajduje się prywatna strefa z pokojami dzieci, gabinetem, pralnią oraz sypialnią rodziców z łazienką, gdzie meble płynnie łączą obie przestrzenie. 

"Chyba najbardziej szalonym wnętrzem domu monochrom jest łazienka dzieci, dla której inspiracją była stylistyka z filmów Wesa Andersona. Połączyliśmy małe matowe płytki z czarno białym nieregularnym motywem z wielkoformatowymi satynowymi płytami w kolorze cotto. Do tego szafka pod umywalką w szałwiowym kolorze i kolorowe plakaty. Całość podkreślona czarną linią oddzielającą poszczególne kolory i wyznaczającą podziały w meblu oraz czarnymi dodatkami" - komentują projektanci.

Dom Monochrom — metryczka projektu wnętrza 

Projekt: Libido Architekci
Lokalizacja: Łódź
Zespół projektowy: Agata Karczewska, Weronika Rupniewska, Katarzyna Rowińska
Projekt konstrukcji: Damian Banaszczyk
Powierzchnia działki: 1163 m2
Powierzchnia zabudowy: 209,8 m2
Powierzchnia użytkowa: 266 m²
Realizacja: Marzec 2021 – Grudzień 2022
Zdjęcia: Jacek Olszewski https://jacekolszewski.com/
Źródło: https://libidoarchitekci.pl/

Opracowała: Magdalena Wałek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!