Wnętrza domu dla bezdomnych

Wnętrza domu dla bezdomnych

Projekt nowego domu dla osób niepełnosprawnych i chorych, autorstwa pracowni xystudio, odpowiada na wyzwania współczesności i łączy funkcjonalność z estetyką. Inicjatywa, zainspirowana potrzebą zapewnienia tymczasowego schronienia oraz kompleksowej opieki, uwzględnia również wpływ pandemii na projektowanie przestrzeni publicznych.

Obiekt w kontekście

Dom zaprojektowany przez architektów z xystudio, to przykład budynku, który harmonijnie wpisuje się w surowe otoczenie, jednocześnie oferując bezpieczną i komfortową przestrzeń dla swoich mieszkańców. Prosta, geometryczna bryła budynku oparta na betonowej bazie, z elementami drewnianymi tworzy spójną całość z otaczającą je chaotyczną przestrzenią miejską. Projekt okien, różniących się rozmiarami i wysokością parapetów, zapewnia naturalne światło w pokojach oraz bezpieczeństwo użytkowników. Dodatkowo, tynk mozaikowy w kolorze ceglanym na elewacji nawiązuje do lokalnego krajobrazu, wtapiając budynek w otoczenie i podkreślając jego unikalny charakter. Więcej na temat bryły możecie przeczytać w naszym artykule pt. Prosty, ale niebanalny. Dom dla bezdomnych w Warszawie na portalu Sztuka Architektury. 

Wnętrza dla wspólnoty

Układ funkcjonalny nowego schroniska projektu pracowni xystudio kładzie nacisk na wspólnotowość i integrację mieszkańców, mając na uwadze różnorodność ich potrzeb. Centralnym punktem budynku jest kaplica, która nie tylko pełni rolę duchowego serca schroniska, ale również staje się miejscem codziennych spotkań mieszkańców różnych wyznań. Otaczająca kaplicę przestrzeń, z jadalnią i świetlicą, zaprojektowana została z myślą o elastyczności, umożliwiając łatwe przekształcenia zależnie od potrzeb – od codziennych posiłków, przez wspólne nabożeństwa, aż po wieczorne relaksowanie się przy telewizji. Wokół wewnętrznego dziedzińca rozmieszczone są 6-osobowe pokoje, zapewniające prywatność, a zarazem możliwość wsparcia między mieszkańcami. Dodatkowo, na parterze znalazły się izolatki, sala rehabilitacyjna i gabinet lekarza, co podkreśla kompleksowe podejście do opieki nad mieszkańcami.

Prostota przestrzeni

Wnętrza schroniska łączą w sobie prostotę z funkcjonalnością, tworząc przestrzeń przyjazną i bezpieczną dla jego mieszkańców. Jasne, przestronne pokoje z łóżkami medycznymi dla osób potrzebujących szczególnej opieki, zapewniają komfortowy pobyt i łatwość w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb. Piętro z mieszkaniami dla personelu oraz przyległym do nich dużym, słonecznym tarasem od strony ogrodu, podkreśla troskę o dobrostan pracowników, co przekłada się na jakość świadczonych usług. Z kolei piwnice schroniska, z przestronnymi magazynami i dobrze wyposażoną pralnią, odpowiadają na logistyczne wyzwania związane z codziennym funkcjonowaniem tak dużej placówki. Całość projektu, z jego jasnymi, wentylowanymi wnętrzami i przemyślanym rozmieszczeniem funkcjonalnych stref, świadczy o głębokim zrozumieniu potrzeb i wyzwań związanych z prowadzeniem schroniska dla osób niepełnosprawnych i chorych.

Dom dla Bezdomnych — metryczka projektu wnętrza 

Projekt: xystudio
Lokalizacja: Warszawa
Zespół projektowy: Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska
Inwestor: Wspólnota Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej
Projekt: 2020
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Piotr Krajewski
Źródło: www.xystudio.pl

Opracowała: Magdalena Wałek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!