Bolko Loft - industrialny dom Przemo Łukasika

Bolko Loft - industrialny dom Przemo Łukasika

Przypominamy ponadczasowy projekt, który powstał ponad 20 lat temu. Jego twórcą jest Przemo Łukasik, znany polski architekt, który zdecydował się na adaptację industrialnej przestrzeni na rodzinny dom. Realizacja Bolko Loftu zakończyła się w 2003 roku, łącząc w sobie elementy surowej architektury z funkcjonalnością współczesnego mieszkania. 

Dom w pobliżu kopalni

Bolko Loft, zaprojektowany przez Przemo Łukasika, jest położony w Bytomiu, w pobliżu kopalni. Budynek ma formę prostopadłościanu, wspartego na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Zewnętrzna klatka schodowa, składająca się z niemal 40 stopni, prowadzi do głównego wejścia. Poniżej głównej bryły budynku znajduje się letnia kuchnia, wyposażona w zewnętrzny stół i krzesła i otoczona zielenią. "Mój dom jest piękny” – tak o swoim najważniejszym projekcie mówi Przemo Łukasik. 

Industrialne wnętrza

Wnętrze loftu charakteryzuje się otwartą przestrzenią z wysokimi sufitami sięgającymi 3 metrów. Dominują w niej surowe materiały, takie jak beton na podłogach i sufitach oraz cegła na ścianach. Centralne miejsce zajmuje kuchnia z jadalnią, oddzielona od części dziennej lekkim, szklanym przepierzeniem. Projekt wnętrza opiera się na zachowaniu industrialnego charakteru, z widocznymi elementami konstrukcyjnymi i instalacjami. 

„Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donica- mi i szachownicą z demobilu Parku Śląskiego, no i ... ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki” - wspomina Przemo Łukasik. 

Ikony designu

Bolko Loft zawiera także główną sypialnię oraz dwa pokoje dla dorosłych synów architekta. Sypialnia połączona jest z niewielką przestrzenią na miejsce do pracy. Użyte materiały i elementy dekoracyjne, takie jak drewniany zagłówek łóżka czy kolekcja krzyży, nawiązują do historii i lokalnego dziedzictwa regionu. Całość dopełniają ikony designu: fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair, fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR oraz stylowe oświetlenie. 

Bolko Loft— metryczka projektu wnętrza 

Projekt: Medusa Group
Lokalizacja: Bytom
Projekt: Przemo Łukasik
Konstrukcja: Andrzej Łukasik
Inwestor: Joanna i Przemo Łukasik
Projekt: 2001
Realizacja: 2002-2003
Zdjęcia: Bartek Barczyk 
Źródło: www.medusagroup.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!