Futurystyczne wnętrze apartamentu w Mediolanie

Futurystyczne wnętrze apartamentu w Mediolanie

Projekt Time Capsule zrealizowano w modnej mediolańskiej dzielnicy Brera. Wnętrze rezydencji zaprojektował Carlo Donati. Jest to przykład renowacji przestrzeni w budynku z początku XX wieku. Nowy wystrój łączy w sobie inspiracje dziełami Prouvé, Piero Portaluppiego, street artem oraz estetyką Space Age, tworząc niekonwencjonalną i kulturowo bogatą rezydencję. 

W historycznym duchu

Budynek, w którym przeprowadzono renowację znajduje się w historycznej i bogatej kulturowo dzielnicy Mediolanu. Już sama jego elewacja zwraca uwagę swoimi charakterystycznymi okrągłymi oknami, nawiązującymi do systemów fasadowych Jeana Prouvé. Wnętrze po renowacji miało wpisać się w artystyczny charakter Brery. Projekt Carlo Donatiego oferuje bogactwo tekstur i materiałów, gdzie na szczególną uwagę zasługują ściany z orzechowego drewna z efektem ryflowania, przełamane małymi, okrągłymi lub owalnymi otworami oprofilowanymi miedzią. Te elementy, w połączeniu z dziełem brytyjskiego artysty Stika, już od wejścia wprowadzają artystyczną atmosferę, stanowiąc wstęp do kolekcji sztuki właścicieli.

Tożsamość wnętrza

W apartamencie Time Capsule wyraźnie oddzielono część dzienną od nocnej. Centralnym punktem jest obszerny salon z widokiem na zewnętrzny ogród tarasowy z kuchnią letnią. Salon składa się z wielu ciekawych elementów takich jak sofy w stylu modern organic, kultowy stół Eero Saarinena oraz wielu innych detali. O charakterze tego wnętrza stanowi również sklepienie kolebkowe, które przypomina o historii miejsca. Przestrzeń prywatna, z dużymi sypialniami i widokiem na miasto, również zbudowana jest na zasadzie połączenia przeciwieństw. Wnętrze jest przykładem różnorodnych estetyk, od bogactwa tekstur charakterystycznych dla Piero Portaluppiego, przez street art i graffiti, po sugestie optyczne ery kosmicznej i stylu powojennego Mediolanu. Ta wielowarstwowa inspiracja znalazła odzwierciedlenie w każdym detalu projektu, tworząc spójną całość. To nie pierwsza ciekawa renowacja włoskiego historycznego wnętrza. Innym przykładem jest także apartament Alessandra Michelego w Rzymie. 

Time Capsule - metryczka projektu wnętrza

Projekt: Carlo Donati Studio
Lokalizacja: Mediolan
Powierzchnia: 350 m2
Realizacja: 2022
Zdjęcia: Franco Chimenti
Źródło: www.carlodonati.it

Opracowała: Magdalena Wałek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!