Instalacja z papieru w sercu Montpellier

Instalacja z papieru w sercu Montpellier

Projekt „Livrons-nous" to dzieło trójki architektek - Camille Maire, Viviane Le Deunff i Charlotte Jeanjean, który zdobywa serca publiczności w Montpellier we Francji. Dzieło otrzymało nagrodę Prix du Public w ramach Festival des Architectures Vives 2023. Intrygująca instalacja artystyczna, będąca pochwałą dla książek i pisarstwa, zaprasza do refleksji nad naszym związkiem ze światem cyfrowym i świętością przekazu literackiego.

Nowoczesna instalacja na historycznym dziedzińcu

Instalacja "Livrons-nous" została zainstalowana w historycznym dziedzińcu hotelu Ginestous, łącząc w sobie elementy historii, literatury i architektury. Dzieło to, osiągające wysokość niemal 9 metrów, składa się z kilkuset luźnych stron, które wydają się uciekać z majestatycznej, starożytnej księgi, unosząc się ku niebu. Ta monumentalna spirala nie tylko celebruje książkę jako medium przekazu emocji, ale także stwarza przestrzeń do zatrzymania się i zanurzenia w świat wyobraźni. Architektki zainspirowane były szybkością współczesnego świata cyfrowego i potrzebą odnalezienia w nim miejsca na refleksję i marzenia.

Książka w przestrzeni publicznej

Celem "Livrons-nous" było zwrócenie uwagi na wartość książek i pisarstwa w erze cyfrowej, gdzie szybkość komunikacji i przepływ informacji często zacierają granice między rzeczywistością a światem wirtualnym. Instalacja zachęca do fizycznego i mentalnego odłączenia się od codziennej gonitwy, oferując odwiedzającym możliwość chwilowego zatrzymania się, kontemplacji i powrotu do korzeni kultury słowa pisanego. Artystki wykorzystały przestrzeń dziedzińca hotelu Ginestous, aby stworzyć miejsce, w którym tradycyjne medium jakim jest książka, łączy się z przestrzenią publiczną, stając się dostępnym dla szerszej publiczności dziełem sztuki.

Livrons-nous- metryczka projektu instalacji

Projekt: Charlotte Jeanjean, Viviane Le Deunff and Camille Maire
Lokalizacja: Montpellier, Francja (Hôtel de Ginestous)
Inwestor: Festival des Architectures Vives
Wymiary: 9 metrów wysokości, 600 kartek
Źródło: informacja prasowa

 

Opracowała: Magdalena Wałek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!