Żarówki LED już dawno przestały być wyłącznie funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrz. Dzięki różnorodności kształtów czy emitowanych kolorów mogą stać się niedrogim, a za to bardzo efektownym sposobem na urozmaicenie aranżacji. Z tego powodu warto znać najnowsze trendy w oświetleniu.
Spójna i przemyślana aranżacja wnętrza to nie tylko wybór kolorów ścian, mebli i głównych dodatków. Warto skupić się również na detalach, które sprawiają, że nawet prosty projekt nabiera unikatowości. Jednym z takich elementów mogą stać się żarówki LED o dekoracyjnym charakterze. Dzięki zastosowaniu tej technologii można uzyskać oświetlenie o różnej temperaturze barwowej czy kolorystyce. Dodatkowo mnogość kształtów powoduje, że coraz częściej żarówki stają się ozdobą pomieszczenia, nie tracąc przy tym na funkcjonalności. Aby się o tym przekonać, należy sprawdzić najnowsze trendy.
Naked light bulb w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nagą” żarówkę, natomiast w praktyce chodzi o lampę (wiszącą, stojącą, podłogową czy ścienną) bez klosza, z wyeksponowaną, najczęściej designerską żarówką.
W przypadku tego typu oświetlenia, to właśnie żarówka gra główną rolę – może mieć nietypowy kształt (popularne są długie i smukłe modele, a także duże, kuliste) czy charakterystyczny żarnik. Stanowi wykończenie surowego kabla zwisającego bezpośrednio z sufitu lub metalowej czy drewnianej konstrukcji.
Pomysły, na które warto zwrócić uwagę to:
- żarówki Edisona wiszące na kablach o nieregularnej długości, pasujące w szczególności do loftowych wnętrz;
- proste, okrągłe żarówki emitujące zimne światło na minimalistycznych, ale za to mocnych, kolorowych kablach (świetnie sprawdza się to w pokoju nastolatka, a także w nowoczesnych przestrzeniach biurowych);
- żarówki LED w stylu retro na kablu obwiązanym grubym sznurem, co wpisuje się w styl boho oraz marynistyczny (taką lampę można niskim nakładem kosztów wykonać samodzielnie);
- żarówka na niskiej, drewnianej lub metalowej podstawce, pełniąca funkcję lampki stołowej (jeśli na dodatek emituje delikatne, ciepłe światło, może stanowić alternatywę dla świec).
Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach z mody wyszły żarówki Edisona, czyli charakterystyczne modele nawiązujące do pierwszych projektów opatentowanych przez słynnego wynalazcę. Tego typu warianty posiadają mocno wyeksponowany „żarnik”, czyli w praktyce moduł ledowy, który ma go imitować. Zwykle mają okrągły lub podłużny kształt i emitują ciepłe, wręcz żółte światło.
Żarówki Edisona są dobrym wyborem do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, loftowym oraz nowoczesnym. Najlepiej wyglądają wtedy, gdy obok umieści się kilka wersji o różnych kształtach oraz innym typie żarnika (mogą wisieć na kablu lub stanowić wykończenie metalowego stelaża).
Dzięki temu, że moduły ledowe charakteryzują się dużą elastycznością, można tworzyć z nich dowolne formy. To sprawiło, że w ostatnim czasie modne stały się żarówki, w których „żarnik”, układa się w… napis, np. home, dream czy love. Jest to tani i niezwykle prosty w montażu zamiennik neonów oraz efektowna dekoracja wnętrza, pasująca m.in. do salonu czy sypialni. Jeszcze lepiej, gdy wybrany model świeci na wyróżniający się kolor, np. różowy, niebieski lub pomarańczowy.
Za pomocą takich żarówek można też stworzyć własne, optymistyczne przesłanie. Wystarczy znaleźć lampę bez klosza z dwoma, najlepiej znajdującymi się na tym poziomie miejscami na gwint. Najczęściej takie modele są stołowe, można je położyć na biurku lub komodzie. A jeśli dwie żarówki tworzą napis love you, wnętrzarski dodatek staje się oryginalnym i romantycznym pomysłem na prezent.
Okrągłe, długie, a może przypominające serce? Kolejnym trendem w oświetleniu są dekoracyjne żarówki o różnych, często zaskakujących kształtach, które są stworzone do tego, aby wkręcić je do lampy bez klosza.
Oprócz wyżej wspomnianych form można znaleźć też gwiazdki, żarówki nawiązujące do wyglądu diamentów lub płomienia w palącej się świecy. Możliwości jest tak naprawdę wiele, od nowoczesnych, po retro, dlatego każdy może dopieścić swoje wnętrze nawet za pomocą takich detali.
Na koniec warto wspomnieć o żarówkach smart, które wyróżniają się tym, że można je konfigurować, dopasowując do swoich potrzeb, tj.:
- układać harmonogramy włączania i wyłączania;
- określać, czy temperatura barwowa ma zmieniać się na coraz cieplejszą w ciągu dnia, aby sprzyjać koncentracji lub wręcz przeciwnie, odpoczynkowi.
Inteligentne żarówki mogą być sterowane za pomocą głosu lub aplikacji w smartfonie. Niektóre modele, oprócz zmiany temperatury barwowej, oferują także możliwość ustawienia dowolnego koloru. To sprawia, że klasyczna żarówka nagle staje się elementem dekoracyjnym, efektownie oświetlającym wybraną część pokoju.
Dekoracyjne żarówki LED to tak naprawdę tani i łatwy sposób na to, aby zmienić coś we wnętrzu lub sprawić, by cała aranżacja wyglądała spójnie. Dostępne są rozwiązania zarówno dla tych, którzy lubią mieszkania nowoczesne, rustykalne, klasyczne retro, a nawet eklektyczne. Wybierając designerskie żarówki, warto zadbać o to, aby były odpowiednio wyeksponowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą lampy typu naked light bulb, zarówno wiszące (w praktyce najczęściej surowe kable), jak i stojące lub ścienne.
Artykuł sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Granitowe zlewozmywaki są obecnie rozwiązaniem najczęściej proponowanym przez projektantów wnętrz...
czytajWidzieliśmy już wiele interesujących przykładów ponownego wykorzystania materiałów i przedmiotów...
czytajCoraz większym zainteresowaniem na rynku deweloperskim cieszą się mieszkania w...
czytajPodłogi w mokrych pomieszczeniach muszą spełniać szczególne wymagania w zakresie...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz