Kolorowa wystawa w Twierdzy Wisłoujście

Kolorowa wystawa w Twierdzy Wisłoujście

W Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, pracownia Biuro Kreacja stworzyła projekt wystawy "Twierdza Wisłoujście - morska brama Rzeczpospolitej". Projekt łączy historyczne i architektoniczne elementy twierdzy z nowoczesną prezentacją i interaktywnością, zapewniając odwiedzającym edukacyjną podróż przez wieki w ciekawym, kolorowym wydaniu. 

Projekt wystawy 

Wystawa "Twierdza Wisłoujście - morska brama Rzeczpospolitej" to  dzieło pracowni Biuro Kreacja, zlokalizowane w hangarze obok historycznej twierdzy. Projekt opiera się na planie koła, symbolizującym zarówno architektoniczne rozwiązanie twierdzy, jak i jej chronologię. Sześć działów ekspozycji przenosi zwiedzających przez różne epoki, od średniowiecza po czasy współczesne, ukazując ewolucję i znaczenie Twierdzy Wisłoujście w historii Polski. Architektura ekspozycji subtelnie nawiązuje do charakteru twierdzy, łącząc nowoczesność z historycznym kontekstem.

„Całość ekspozycji jest bardzo nowoczesna, ale nawiązuje swoją formą do historycznego budynku. Mamy tu gabloty z elementem łuku, które subtelnie oddają charakter okien w twierdzy. Są również szuflady, gdzie ukryte eksponaty odkrywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanych uchwytów, nawiązujących do kształtu fortu carre. Kochamy takie detale i cieszymy się, że mogliśmy zadbać tu o najmniejszy szczegół” - mówi o projekcie Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja.

Kolorowa kompozycja

Kluczowym elementem wystawy jest jej kolorystyka, inspirowana barwami gdańskich budynków. Każdy moduł ekspozycji posiada unikalny odcień, odwołujący się do konkretnych wydarzeń historycznych. Zróżnicowanie kolorów służy nie tylko estetyce, ale jest także narzędziem narracyjnym, prowadzącym zwiedzających przez skomplikowaną historię twierdzy. Barwy na posadzce ułatwiają nawigację i nawiązują do wody – kluczowego elementu w historii twierdzy.

„Książki, ryciny, fotografie, z jakich korzystałyśmy, stały się źródłem inspiracji do stworzenia przestrzeni muzealnej. Na każdy moduł przypada duet kolorystyczny mający za zadanie nawigować i pobudzać emocje. Dodatkowo zachowany jest odpowiedni kontrast pomiędzy kolorem tła, a kolorem tekstu, tak aby treść była czytelna dla najbardziej wymagających czytelników. Zapewne dla najmłodszych najważniejszym oznaczeniem będzie biała flaga z symboliczną twierdzą w kolorze bordowym, która wyznacza ścieżkę edukacyjną. Wspaniale jest móc operować tak szerokim zakresem barw na jednej wystawie” - dodaje Agnieszka Szumińska odpowiedzialna za szatę graficzną.    

Dostępna przestrzeń

Projekt szczególnie dba o dostępność dla różnych grup odbiorców. Ekspozycja oferuje liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym elementy dotykowe i grafikę dostosowaną do ogólnej dostępności. Dla najmłodszych przygotowano specjalne, interaktywne elementy oraz edukacyjną ścieżkę z grami terenowymi. Dzięki temu wystawa jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także miejscem inspirującej zabawy, łączącej edukację z rozrywką, dostępną dla każdego zwiedzającego.

„Zależało nam na stworzeniu przestrzeni, w której każdy, niezależnie od ograniczeń, poczuje się mile widziany i zrozumiany. Tworząc wystawę, chcieliśmy nie tylko opowiedzieć historię Twierdzy Wisłoujście, ale też stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą być częścią tego fascynującego doświadczenia, niezależnie od indywidualnych potrzeb” - mówi Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja

Wystawa w Twierdzy Wisłoujście — metryczka projektu wnętrza 

Projekt: Pracownia Biuro Kreacja
Lokalizacja: Gdańsk
Projektowanie przestrzeni: Dorota Terlecka, Paulina Banasik, Natalia Ringwelska, Denis Durtsev
Grafika: Agnieszka Szumińska
Ścieżka edukacyjna: Urszula Morga
Źródło: biuro-kreacja.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!