Wizje japońskiego piękna w nowoczesnej instalacji

Wizje japońskiego piękna w nowoczesnej instalacji

W ramach konkursu Architecture MasterPrize 2023 przyznano również nagrodę w kategorii Exhibition. Jej laureatem został japoński artysta Kazunobu Nakamura, a otrzymał ją za instalację Into the Space. Instalacja zaprasza widzów do bezpośredniego doświadczania sztuki poprzez interaktywne występy taneczne. 

W duchu japońskiej tradycji

W Into the Space dostrzegamy odzwierciedlenie japońskiej estetyki, której korzenie sięgają okresu Heian (794-1185) i wczesnej nowożytności. Twórcy projektu czerpią inspirację z tradycyjnych japońskich ogrodów i ikebany, gdzie pojedynczy obiekt, jak kamień czy kwiat, może przywołać pejzaż rzek i gór. Takie podejście do tworzenia przestrzeni jest ukłonem w stronę doskonałości, której według artysty ludzie nieświadomie poszukują.

Jedność formy i przestrzeni

Instalacja składa się z setek cienkich płyt ustawionych w przestrzeni, balansujących na cienkich nitkach, tworzących wrażenie chmur. Użyto do tego celu materiałów takich jak wzmocniona tektura falista i stalowa siatka. Ten unikalny projekt, zmienia się w zależności od miejsca ekspozycji. Dzieło jest próbą wyrażenia japońskiego poczucia estetyki, które polega na dostrzeganiu piękna w indywidualnych elementach natury i na tej podstawie kreowaniu przestrzeni z użyciem obiektów o organicznych kształtach. Projekt został już nagrodzony w wielu konkursach, w tym w Architecture MasterPrize 2023 oraz Best of Year Awards 2023 Honoree.

Into the Space - metryczka projektu instalacji

Projekt: NAKAMURA KAZUNOBU DESIGN-WORKS/Kazunobu Nakamura
Lokalizacja: Shibuya-ku, Tokyo, Japonia
Inwestor: EGIKU JAPANESE-DANCE PRODUCTS
Tancerze: Egiku Hanayagi, Keijirou Wakayagi
Projekt oświetlenia: Theaterbrain/Masao Igarashi
Zdjęcia: Masaki Komatsu
Źródło: https://nkdesign-works-blog.tumblr.com/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!